FAQ czyli Wszystko co chcielibyście wiedzieć o Katalogu BiblioNETki

Uprawnienia użytkowników

Jakie uprawnienia ma użytkownik?

  • Każdy użytkownik, który ocenił co najmniej 30 książek może uzupełniać Katalog BiblioNETki wprowadzając nowych autorów i nowe książki.

  • Autorów nie można edytować samodzielnie, a zatem wszelkie propozycje zmian muszą być proponowane przez „Zgłoś błąd”.

  • Edycja książek jest możliwa, jednak wprowadzone zmiany są przesyłane do administratorów katalogu, którzy zatwierdzają je bądź odrzucają. Bez weryfikacji można edytować jedynie książki wprowadzone samemu.

  • Nie można edytować pola „Uwagi” przy autorach i książkach. Zmiany muszą zostać zaproponowane przez „Zgłoś błąd”.

  • Nie można oznaczać książek jako ebooki/audiobooki. Zmiany muszą zostać zaproponowane przez „Zgłoś błąd”.

  • Wszelkie inne zmiany w katalogu (edycja cykli i serii, usuwanie, łączenie duplikatów) muszą być proponowane przez „Zgłoś błąd”.

Jakie uprawnienia ma CatalogCorrector?

  • Korektor może edytować dane wszystkich autorów i książek, niezależnie od tego kto ich wprowadził do bazy Katalogu BiblioNETki.

  • Nie może dodawać/edytować pola “Uwagi” przy książkach. Zmiany muszą zostać zaproponowane przez „Zgłoś błąd”.

  • Nie może oznaczać książek jako ebooki/audiobooki. Zmiany muszą zostać zaproponowane przez „Zgłoś błąd”.

  • Wszelkie inne zmiany w katalogu (edycja cykli i serii, usuwanie, łączenie duplikatów) muszą być proponowane przez „Zgłoś błąd”.

  • W przypadkach wątpliwych, kiedy nie wiadomo dokładnie jak coś poprawić czy uzupełnić, prosimy proponować zmiany poprzez „Zgłoś błąd”.

  • Można korzystać z działu „Katalog książek i autorów” na forum redakcyjnym.

Jakie uprawnienia ma CatalogAdministrator?

Administratorzy katalogu mają uprawnienia do wykonywania wszystkich operacji w Katalogu BiblioNETki. Oprócz tego mogą obsługiwać zgłoszenia użytkowników. Zarówno zwykłe zgłoszenia błędów, jak i edycje dokonane przez użytkowników z niższymi uprawnieniami, trafiające do zatwierdzenia przez administratorów Katalogu.

Jakie uprawnienia ma LinkEditor?

Osoby mające tę rolę w systemie mogą definiować linki prowadzące do zewnętrznych zasobów. Można linkować do opisów książek w Wikipedii, stron instytucji publicznych, albo treści książek w serwisach udostępniających je legalnie i za darmo, np. Wolne Lektury. Listę źródeł, do których można wprowadzać odsyłacze definiuje Administrator Serwisu.

 

Czy można mieć zablokowane dokonywanie wszelkich zmian w Katalogu BiblioNETki?

Jeżeli użytkownik robi ogromne ilości błędów przy wprowadzaniu danych do katalogu, nie reaguje pozytywnie na prośby o stosowanie się do Regulaminu Katalogu, złośliwie wprowadza błędne dane czy świadomie zgłasza pozbawione sensu błędy lub uzupełnienia, może zostać pozbawiony czasowo lub trwale wszystkich praw do uzupełniania Katalogu BiblioNETki.

Decyduje o tym Administrator Serwisu w porozumieniu z administratorami Katalogu BiblioNETki.

 

Czy po blokadzie dokonywania wszelkich zmian w Katalogu BiblioNETki można odzyskać uprawnienia?

Każdy przypadek jest traktowany indywidualnie. Decyduje o tym Administrator Serwisu w porozumieniu z administratorami Katalogu BiblioNETki.

 

Co mam zrobić jeżeli mam zablokowane dokonywanie wszelkich zmian w Katalogu BiblioNETki?

Napisać mail do Administratorów Katalogu na adres katalog@biblionetka.pl i szczegółowo opisać swój problem. A czekając na odpowiedź poczytać jeszcze raz gruntownie regulamin Działu Katalogu i niniejszy FAQ. ;)

 

Czy można otrzymać dodatkowe uprawnienia?

Edycje dokonywane przez użytkowników są weryfikowane. Informacje o ilości edycji zatwierdzonych i odrzuconych przechowywane są w bazie danych BiblioNETki  i administratorzy Katalogu mogą je zobaczyć w profilu użytkownika.

Zgłoszenia błędów i uzupełnień również mogą być uznane za zasadne bądź nie. Informacja o ilości uznanych i odrzuconych zgłoszeń także jest dostępna w profilu użytkownika.

Na podstawie tych danych podejmowana jest decyzja o przyznawaniu  dodatkowych uprawnień.

 

Każdy przypadek jest traktowany indywidualnie. Decyduje o tym Administrator Serwisu w porozumieniu z administratorami Katalogu BiblioNETki.

Czy można stracić nabyte uprawnienia?

W jakichś drastycznych przypadkach z pewnością tak. :)

 

Czy uprawnienia do edycji Katalogu BiblioNETki wiążą się z innymi uprawnieniami?

Uprawnienia do edycji danych w Katalogu BiblioNETki mogą być łączone z innymi uprawnieniami, ale nie muszą. Osoby porządkujące Katalog BiblioNETki niekoniecznie muszą jednocześnie być moderatorami Forum czy weryfikatorami w Dziale Recenzji.

Jak zgłaszać błędy?

Można zgłaszać błędy w danych autorów, książek oraz do cykli i serii korzystając z linku „Zgłoś błąd”.

 

Co należy zrobić zanim się zgłosi błąd?

Na początku należy przede wszystkim ustalić czego dotyczy problem.

  • Jeżeli problem na pewno dotyczy Katalogu BiblioNETki należy go zgłosić korzystając z linku „Zgłoś błąd” przy książce, autorze, cyklu, serii wydawniczej, itp.

  • Nie należy błędów katalogowych opisywać na forum, ani tym bardziej w tekstach zgłaszanych do Działu Recenzji.

  • Nie należy administratorom Katalogu zgłaszać błędów do tekstów. Błędy dotyczące tekstów powinny trafiać do Działu Recenzji. Ażeby tak się stało należy korzystać z linku „Zgłoś błąd” bezpośrednio przy tekście, który zawiera błędy.

  • Zgłoszenia błędów w działaniu serwisu powinny trafiać na adres pomoc@biblionetka.pl, ewentualnie do odpowiedniego działu na Forum.

 

Administratorzy Katalogu zajmują się zgłoszeniami błędów i uzupełnień, a nie przypuszczeniami, że informacja w katalogu może być błędna. Przed wysłaniem zgłoszenia należy problem rozpoznać i sprawdzić!

 

Prosimy również o konkretne informacje, przedstawione jasno i zwięźle, bez własnego komentarza.

 

Czemu zgłoszenie błędu pod właściwy adres jest takie ważne?

Żeby nie dodawać niepotrzebnie pracy osobom działającym na rzecz BiblioNETki i samemu uniknąć frustracji. :)

 

Czy można użyć mechanizmu zgłaszania błędów, żeby zadać administratorom Katalogu jakieś pytanie?

Tak, po uprzednim upewnieniu się, że wyjaśnienie nie znajduje się w regulaminie Działu Katalogu lub niniejszym FAQ. Zalecane jest też skorzystanie z wyszukiwarki - jest możliwe i całkiem prawdopodobne, że ktoś już miał podobny problem i pytał o to na forum.

 

Jak długo trwa obsługa zgłoszenia błędów

Obsługą zgłoszeń błędów nie zajmują się osoby zatrudnione na etacie. Obsługują zgłoszenia w ramach swojego wolnego czasu. Dlatego nie zawsze są w stanie obsługiwać zgłoszenia błędów na bieżąco. Najczęściej nie powinno to trwać dłużej niż 24 godziny, ale nie musi to być regułą. W trudniejszych przypadkach sprawa może wymagać dodatkowych uzgodnień i wyjaśnień, przez co czas obsługi może się przedłużać.

 

Dlaczego moje zgłoszenia są odrzucane, a nikt nie przysyła mi wyjaśnienia?

Z powodu ograniczeń czasowych administratorzy Katalogu kontaktują się mailowo z osobami zgłaszającymi błędy i uzupełnienia jedynie wtedy kiedy jest to naprawdę potrzebne. Nie wynika to ze złośliwości czy lekceważenia użytkowników. Zgłoszeń bywa dużo i administracja Katalogu nie jest w stanie odpowiadać każdemu, podając przyczynę odrzucenia. Jeśli zgłoszenie zostało odrzucone, to najwyraźniej w opinii administracji Katalogu było ono nieuzasadnione. Jeśli jesteś absolutnie pewien swoich racji, to zgłoś błąd ponownie podając naprawdę mocne argumenty.

Być może w przyszłości pojawią się rozwiązania bardziej dogodne dla użytkowników.

 

Dlaczego moje edycje są odrzucane, skoro dane zostały uaktualnione zgodnie z moim zgłoszeniem?

Edycja jest zatwierdzana, jeśli wszystkie wprowadzone/zmieniane dane są prawidłowe.

Jeśli coś trzeba było poprawić, a ta kwestia jest wyjaśniona w regulaminie lub FAQ, to dane po poprawieniu są akceptowane, ale edycja odrzucana. Odrzucenie edycji nie ma na celu ganić zgłaszającego, ale przy ewentualnym nadawaniu wyższych uprawnień administracja Katalogu jest zainteresowana osobami, które nie robią zbyt dużo błędów i edytują tak, że niczego nie trzeba modyfikować.

 

Kiedy edytować książkę, a kiedy zgłaszać błąd?

Jeżeli jest to możliwe, lepiej edytować książkę samemu. Takie zgłoszenie jest łatwiejsze i wygodniejsze do obsłużenia przez administratorów Katalogu, a i dla użytkowników chyba też jest prostsze do zgłoszenia.

Bardziej kontrowersyjne przypadki, wymagające dodatkowego komentarza, lepiej jednak zgłaszać tradycyjnym sposobem via „Zgłoś błąd”.

 

Czy można samemu edytować autorów?

Nie. Jeżeli dane autora są błędne należy zgłosić błąd w tej sprawie.

 

Czy zgłaszać błędy w Księgarni BiblioNETkowej?

  • Jeżeli wiemy, że książka jest dostępna w Księgarni i jest tam prawidłowo opisana, a mimo wszystko na stronie książki w BiblioNETce jej nie widać, albo widać okładkę nie tej książki co trzeba, to można zgłaszać to jako błąd do książki. 

  • Jeżeli natomiast baza Księgarni zawiera błędy, administratorzy Katalogu nic nie mogą na to poradzić. Prosimy o zgłaszanie w takich sytuacjach swoich uwag bezpośrednio w Księgarni.

  • BiblioNETka wyświetla taką okładkę książki, jaką zwróci jej wyszukiwarka Księgarni. Czasem zdarza się, że mechanizm wyszukiwania książek w Księgarni nie działa prawidłowo i znajduje dla książki zupełnie niewłaściwą okładkę. Warto sprawdzić co wyświetli księgarnia wpisując autora i tytuł w tamtejszą wyszukiwarkę. Jeżeli wyniki są błędne, to można to ewentualnie zgłaszać obsłudze Księgarni. Na takie sytuacje BiblioNETka nie ma wpływu.

  • Zdarza się również, że zarówno Katalog BiblioNETki, jak i Księgarnia, zawierają prawidłowy opis książki, a mimo przy książce nie pojawia się link do Księgarni lub prowadzi do niewłaściwej książki. Wówczas najprawdopodobniej jest to błąd w działaniu serwisu, który należy zgłosić na adres pomoc@biblionetka.pl lub ewentualnie opisać w odpowiednim dziale na Forum.

  • Błędnych i bezsensownych okładek nie przypisuje książkom administracja Katalogu! Wszelkie absurdalne sytuacje to efekty niedoskonałości mechanizmu pobierania okładek z Księgarni.

 

Dodawanie/edycja autorów

Przed wprowadzeniem autora do bazy Katalogu BiblioNETki należy upewnić się czy nie został on już wcześniej wprowadzony! Warto skorzystać w tym celu z wyszukiwarki.  Oczywiste jest, że nie należy podawać autora, jeżeli nie zna się jego imienia i nazwiska.

Co wpisywać w polu „Nazwisko i imię/imiona”?

Jest to pole obowiązkowe.

  • Najpierw należy wpisać nazwisko, następnie imię/imiona (np. Lem Stanisław); imiona wpisujemy w odpowiedniej kolejności: pierwsze, drugie itd. W przypadku gdy autor wydaje swoje utwory pod pseudonimem, należy wprowadzić go do katalogu, używając odpowiednio skrótów „pseud.” i „właśc.”.

  • W przypadku podwójnych nazwisk podajemy najpierw oba nazwiska, a potem imiona. Uwaga na pisarzy hiszpańskojęzycznych, którzy najczęściej mają jedno imię i dwa nazwiska, a nie odwrotnie. Np.: Ruiz Zafón Carlos

  • Jeżeli autora nie identyfikuje nazwisko, ale pochodzenie, najpierw wpisujemy jego imię, a potem dalsze dane (np. Tales z Miletu).

  • Przedrostki szlacheckie należy wpisywać na końcu (np. Saint-Exupéry Antoine de), to samo dotyczy wszystkich używanych skrótów, takich jak św., Jr itp.; wszystkie piszemy na końcu. Nie należy uwzględniać tytułów (np. doktor, hrabia, markiz, ks. ) przy nazwiskach właściwych; można je wpisywać, gdy nazwisko autora funkcjonuje jako pseudonim.

  • Nie należy stawiać przecinka ani żadnego innego znaku interpunkcyjnego między nazwiskiem a imieniem. Inicjały powinny być oddzielane spacjami.

  • Nie podajemy nazwiska autora pisanego alfabetem narodowym!

  • WAŻNE! Jeżeli książka ma dwóch lub więcej autorów, sprawdzamy kolejno czy są już w katalogu i następnie wprowadzamy tylko tych, których nie ma, pojedynczo, według zasad omówionych wyżej.

  • Jeżeli książka ma pseudonim zbiorowy, to wprowadzamy każdego autora osobno w powiązaniu z tym samym pseudonimem.

  • UWAGA! Nie wprowadzamy autora, jeżeli nie mamy zamiaru wprowadzić jego książki, „pusty" autor jest usuwany.

  • Jeżeli nazwisko autora jest spolszczone, to podajemy je jako główne, a oryginalne podajemy w nawiasie. Inne wersje pisowni dajemy w nawiasie. Np. Ezop (Aesopus). Jeśli wersji pisowni jest więcej, to oddzielamy je przecinkiem.

  • Autorem komiksu lub książki obrazkowej (picturebook) jest na równi rysownik i autor tekstów.

  • Autorem ilustrowanych książek jest autor tekstu. Informację o ilustratorze wpisujemy w polu „Uwagi i informacje dodatkowe” lub zgłaszamy poprzez „Zgłoś błąd” w przypadku braku uprawnień do edycji tego pola.

 

Jak odróżniać autorów o tym samym imieniu i nazwisku?

W nawiasie podajemy rok urodzenia (ur. 1999), a w przypadku zmarłych daty urodzenia i śmierci (1900-2000). Jeśli autorzy są powszechnie odróżniani w inny sposób to można ich w podać też w taki sposób. np. (ojciec), (syn), Jr, Sr  

W skrajnych wypadkach, gdy nie można rozróżnić autorów, można dodać w nawiasie kwadratowym dziedzinę jaką się zajmują.

 

Informacje potrzebne do odróżnienia autora od innego o tym samym imieniu i nazwisku wpisujemy w nawiasie w pierwszej kolejności, oddzielając od pseudonimu, nazwiska właściwego, wariantów pisowni, itp. średnikiem.

 

Czy podajemy pełne imiona jeśli autor używał inicjałów?

Tak. Jako wariant pisowni w nawiasie.

 

Dlaczego nie wpisujemy tytułów przy nazwiskach autorów?

Tytuły nie są do niczego potrzebne w bazie Katalogu BiblioNETki, nie są stosowane też na przykład w bazie Biblioteki Narodowej. Dlatego nie wpisujemy przy nazwiskach tytułów naukowych, godności arystokratycznych, pełnionych funkcji, zgromadzeń zakonnych, itp. Informacje takie są przez administratorów usuwane.

 

Czy wpisujemy tzw. otczestwo przy nazwiskach rosyjskich?

Nie.

 

Co wpisywać w polu „Strona w Wikipedii”?

Należy podać link do strony autora w polskiej(!) Wikipedii.

 

Czy można podać link do obcojęzycznej wersji Wikipedii, jeżeli autor nie ma strony w polskiej Wikipedii?

Nie. Nic nie stoi na przeszkodzie by taką stronę samemu stworzyć i wówczas podać link do niej. :)

 

Co wpisywać w polu „Uwagi”? (CatalogAdministrator)

Nie ma żadnych ograniczeń, aczkolwiek pole to istnieje w tej chwili tylko na skutek zaszłości historycznych. Kiedyś służyło głównie do wpisywania informacji o nagrodach literackich. Od kiedy pojawiła się możliwość podawania linków do stron autorów z Wikipedii, nie ma to już większego sensu.

 

Dlaczego „pusty” autor jest usuwany przez administratorów Katalogu BiblioNETki?

Katalog BiblioNETki służy przede wszystkim rekomendacji książek użytkownikom serwisu, w mniejszym stopniu celom czysto informacyjnym. Dlatego też nie ma żadnego sensu wprowadzać autorów tylko po to, by figurowali w bazie.

 

Czy istnieje jakiś limit określający, ilu autorów na dobę można wprowadzić do Katalogu BiblioNETki?

Nie. W przypadku autorów nie ma żadnych ograniczeń.

 

Autorzy specjalni

Istnieją w BiblioNETce wyróżnieni autorzy specjalni.

 

  • < praca zbiorowa / wielu autorów >

Jeżeli książka jest wspólnym dziełem wielu osób i nie wiadomo dokładnie jakich, lub jest ich zbyt wielu by wymieniać wszystkich, przypisujemy książkę do autora < praca zbiorowa / wielu autorów >. Jeżeli dysponujemy później dokładnymi danymi, można edytując książkę przypisać ją do odpowiednich autorów.

 

  • < autor nieznany / anonimowy >

Książkę należy przypisywać do tego autora tylko wtedy gdy jest on rzeczywiście nieznany (np. przy zabytkach literatury), a nie wtedy gdy nie pamiętamy nazwiska! Przypisujemy mu książkę również wtedy gdy zawarty w niej tekst jest adaptacją, skrótem czy opracowaniem. Najczęściej stosuje się to przy skróconych wersjach popularnych bajek czy baśni. Informacje o tym, kto opracował daną wersję podaje się wówczas w Uwagach pod książką.

 

Czy jeśli nie znam autora, mogę przypisać książkę do autora < autor nieznany / anonimowy >?

Nie! Jeżeli nie mamy kompletnej wiedzy na ten temat, to książki nie wprowadzamy.

 

Dodawanie/edycja książek

Przed dodaniem książki do Katalogu BiblioNETki należy się upewnić, czy nie została już dodana.

 

Co wpisywać w polu „Tytuł”?

Tu należy podać tytuł książki. Jest to pole obowiązkowe.

  • W pisowni polskich tytułów należy kierować się zasadami polskiej ortografii. Wielkich liter używa się tylko na początku tytułu i w nazwach własnych. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy autor celowo złamał te zasady - wtedy obowiązująca jest użyta przez niego forma zapisu.

  • Tytuł należy wpisywać bez cudzysłowu. Na końcu tytułu nie stawiamy kropki.

  • Tytuł właściwy od podtytułu oddzielamy dwukropkiem. Podtytuł piszemy wielką literą wstawiając dwukropek bezpośrednio po tytule, bez spacji. Książka może mieć kilka podtytułów.

  • Jeśli pełen tytuł się nie zmieści, to trzeba go uciąć w jakimś sensownym miejscu, a pełen tytuł wpisać w uwagach (CatalogAdministrator) lub po wprowadzeniu książki zgłosić go jako uzupełnienie do książki.

  • Jeżeli książka zawiera dwa utwory (lub więcej) i są one podane w tytule, oddzielamy je średnikiem.

  • Drugi człon tytułu, występujący po słowie „czyli” lub „albo”, piszemy wielką literą. W tytule, przed słowem „czyli” lub „albo” nie stawiamy przecinka.

  • Nie stosujemy cudzysłowów przy wpisywania tytułów. Jeżeli jednak w tytule występują cudzysłowy, używamy znaku " jako cudzysłowu otwierającego i zamykającego, np.: Café "Pod Minogą".

  • Jeżeli książka wydawana była w tomach w jakimś odstępie czasowym i poszczególne tomy istnieją w Katalogu jako oddzielne pozycje, to oznaczamy numer każdego tomu jako podtytuł, po dwukropku, dopisując słowo „Tom” i numer tomu cyfrą arabską.

 

Co wpisywać w polu „Autor”?

Należy wybrać autora (autorów) wcześniej już wprowadzonych do Katalogu BiblioNETki. Jest to pole obowiązkowe.

 

Co wybierać w polu „Język oryginału”?

Należy wybrać z listy odpowiedni język. Jest to pole opcjonalne.

Dla książek polskojęzycznych też wybieramy język polski!

 

Co wpisywać w polu „Tytuł oryginalny”?

Tu podajemy tytuł oryginału książki. Jest to pole opcjonalne.

  • Nie wpisujemy tytułu oryginału w przypadku książek polskich!

  • Jeśli wydania w języku oryginalnym miały różne tytuły, to rozdzielamy je znakiem „|”.

  • Jeśli zbiór jest wyborem z różnych źródeł to wpisujemy „[Brak - polski wybór z różnych źródeł]”.

  • W przypadku angielskich tytułów zdecydowanie zaleca się wariant pisowni, w którym wszystkie wyrazy oprócz przedimków czy spójników są pisane wielką literą.

  • Tytuł oryginału wpisujemy w alfabecie oryginału. W nawiasie można podać transkrypcję (nie transliterację!), w przypadku alfabetów innych niż łaciński.

  • Nie wprowadzamy jako alternatywny tytuł oryginału tytułów amerykańskich lub australijskich dla książek brytyjskich, czy odwrotnie. Podobnie z innymi językami używanymi w wielu krajach.

 

Co wpisywać w polu „Tłumacz”?

Tu należy podać tłumacza lub tłumaczy książki, stosując się przy tym do tych samych zasad jak przy wpisywaniu autorów. Jest to pole opcjonalne.

  • Kilku tłumaczy wpisujemy tylko wtedy gdy tłumaczyli wspólnie.

  • Jeśli jest wielu tłumaczy, ale tłumaczyli poszczególne rozdziały, opowiadania, itp. indywidualnie, to stosowną informację podajemy jako zgłoszenie uzupełnienia  do spisu treści w Dziale Recenzji, a przy książce zamiast listy tłumaczy wpisujemy tekst „wielu tłumaczy”.

  • Jeśli tłumaczenie nie jest tłumaczeniem z języka oryginalnego, to wpisujemy w polu „Tłumacz” autora (autorów) tłumaczenia z języka nieoryginalnego, a w uwagach wyjaśniamy z jakiego języka jest przekład, co było podstawą tłumaczenia na język polski itp.

  • Jeżeli kolejne wydanie książki ma innego tłumacza niż ten już widniejący w jej opisie, należy dodać nową wersję książki i oprócz tłumacza podać również tytuł nowej wersji tej książki.

  • Jeżeli tłumaczenie książki jest anonimowe, wpisujemy w polu „Tłumacz” słowo „anonimowy”. Nie wpisujemy tego w żadnym wypadku w sytuacji, gdy nie znamy tłumacza książki!

Szczegółowe wytyczne można przeczytać tu: Tłumacze => SZCZEGÓŁY.

 

Co wybierać w polu „Gatunek”?

Należy wybrać z listy najbardziej odpowiadający danej książce gatunek. Jest to pole obowiązkowe.

 

Co wybierać w polu „Forma”?

Należy wybrać z listy formę najbardziej odpowiadającą danej książce. To pole nie jest obowiązkowe. Jeżeli żadna forma nie pasuje dobrze do danej książki, nie wybieramy żadnej pozycji. Lepiej zostawić to pole nie uzupełnione niż na siłę wybierać coś co nie pasuje.

Na górze listy opcji znajdują się formy sugerowane dla wybranego gatunku. Jeżeli jednak żadna z sugerowanych form nie jest odpowiednia, można wybrać dowolną inną z listy.

 

Kiedy zaznaczać książkę jako literaturę specjalistyczną?

Książkę oznaczamy jako literaturę specjalistyczną jeżeli jest podręcznikiem lub ze względu na poziom fachowości może zainteresować wąskie grono specjalistów w danej dziedzinie.

 

Kiedy zaznaczać książkę jako antologię?

Książkę oznaczamy jako antologię wtedy, gdy zawiera utwory różnych autorów.

Może to być zbiór dwóch (lub więcej) powieści, zbiór opowiadań, zbiór wierszy, itp.

 

Kiedy zaznaczać książkę jako ebook? (CatalogAdministrator)

Książkę oznaczamy jako ebook tylko i wyłącznie wtedy gdy istnieje tylko wydanie elektroniczne.

 

Kiedy zaznaczać książkę jako audiobook? (CatalogAdministrator)

Książkę oznaczamy jako audiobook tylko i wyłącznie wtedy gdy istnieje tylko wydanie audio.

 

Co wpisywać w polu „Cykl”?

Należy podać nazwę cyklu i ewentualnie numer w cyklu. To pole nie jest obowiązkowe.

 

Co to jest cykl?

 

Co wpisywać w polu „Seria wydawnicza”?

Należy podać nazwę serii wydawniczej w jakiej książka była wydana i ewentualnie numer w serii. Nie należy w charakterze nazwy serii wpisywać nazwy wydawnictwa ani numeru ISBN!

To pole nie jest obowiązkowe.

 

Co to jest seria wydawnicza?

 

Co wpisywać w polu „Seria tematyczna”?

Należy podać nazwę serii tematycznej i ewentualnie numer w serii. To pole nie jest obowiązkowe.

 

Co to jest seria tematyczna?

 

Jakie są różnice pomiędzy cyklami, seriami wydawniczymi i seriami tematycznymi?

 

Co wpisywać w polu „Data pierwszego wydania”?

Wpisujemy tu rok pierwszego wydania wszystkich książek. Jeżeli nie dysponujemy wiarygodnymi danymi, nie wpisujemy niczego.

 

Co wpisywać w polu „Data pierwszego wydania polskiego”?

Wpisujemy tu rok pierwszego wydania książki obcojęzycznej w języku polskim. Jeżeli nie dysponujemy wiarygodnymi danymi, nie wpisujemy niczego.

 

Co wpisywać w polu „Tagi”?

Tu podajemy listę tagów oddzielanych spacją. Po wpisaniu co najmniej dwóch pierwszych liter system zaczyna proponować tagi rozpoczynające się podanym ciągiem znaków. Użytkownicy bez dodatkowych uprawnień mogą podawać tylko tagi istniejące w puli tagów. Korektorzy i administratorzy Katalogu mogą tworzyć nowe tagi.

Lista wszystkich dostępnych tagów znajduje się na stronie http://www.biblionetka.pl/tags.aspx.

 

Co wpisywać w polu „Ravelo”?

Pole to służy do zdefiniowania powiązania książki w Katalogu BiblioNETki z bazą książek w zaprzyjaźnionej Księgarni. Należy podawać tu numer produktu widoczny na stronie książki w Księgarni. Książka powiązana z Księgarnią będzie miała wyświetloną okładkę. Link do książki będzie wszędzie widoczny wraz z ikoną wózka sklepowego, o ile książka będzie dostępna w sprzedaży.

 

Co wpisywać w polu „Uwagi”? (CatalogAdministrator)

Tu można wpisywać inne istotne informacje na temat książek. Na przykład:

  • Redakcja: nazwisko imię, nazwisko imię

  • Pełen tytuł:

  • Autor: nazwisko imię - wpisujemy tu nazwisko, pod którym autor wydał daną książkę (jeżeli pisał pod różnymi pseudonimami, częściowo pod prawdziwym nazwiskiem, a częściowo pod pseudonimem, itp.)

  • Ilustracje: nazwisko imię

  • Przekład z języka niemieckiego. Podstawa tłumaczenia: "Kristin Lavranstochter".

  • Wybór i opracowanie: nazwisko imię

 

Jak wprowadzać różne książki tego samego autora wydane pod tym samym tytułem?

Należy dodać dla odróżnienia w nawiasie kwadratowym nazwę cyklu, serii wydawniczej, tytuł oryginalny, rok pierwszego wydania polskiego lub nazwę wydawnictwa (kolejność etykiet wg priorytetu ważności). Wystarczy podać jedną z powyższych informacji, ale tak, żeby dało się jednoznacznie i szybko odróżnić oba tytuły.

 

Kiedy dodać inną wersję książki?

Nową wersję dodajemy, jeśli ma inny tytuł lub inne tłumaczenie.

W tytule wersji nie podajemy niczego co nie należy do tytułu książki. Wszelkie dodatkowe istotne informacje powinny zostać wpisane w polu „Uwagi i informacje dodatkowe”.

 

Czy rozszerzone wydania dodawać jako inną wersję?

Nie. Jeśli nowe wydanie ma inną zawartość lub znacząco różni się od poprzednich to takie informacje można podać w uwagach.

Przykład  - http://www.biblionetka.pl/book.aspx?id=1450

 

Czy istnieje jakiś limit określający ile książek na dobę można wprowadzić do Katalogu BiblioNETki?

Tak. Można wprowadzić maksymalnie 5 książek, w tym 2 popularnonaukowe. Korektorzy mogą wprowadzać 10 dowolnych książek na dobę. Administracja Katalogu może wprowadzić dowolną ilość książek.

 

Dlaczego mogę wprowadzić tylko 5 książek na dobę?

Ma to związek z ogromną liczbą błędów popełnianych przez niektórych użytkowników. Administratorzy katalogu nie są w stanie przejrzeć i poprawić nieograniczonej liczby wprowadzonych książek, stąd ten limit.

 

Czy można wprowadzać pozycje nie mające numeru ISBN?

  • Można wprowadzać:  pozycje wydane przed rokiem 1966, później niewznawiane, niemające numeru ISBN
  • Można wprowadzać:  pozycje wydawane po 1966 roku, niemające numeru ISBN – pod warunkiem, że są lub były dostępne w księgarniach / e-księgarniach lub zostały wydane przez wydawnictwa wspierające self-publishing
  • Nie należy wprowadzać: pozycji niewydanych, niedostępnych w księgarniach, e-księgarniach czy wydawnictwach wspierających self publishing, a dostępnych jedynie na blogach, forach, stronach internetowych autorów itp.
  • Ostateczną decyzję co do tego, czy dana pozycja pozostanie w Katalogu, czy też zostanie usunięta jako niespełniająca wymagań podejmują administratorzy Katalogu

 

Czy można wprowadzać ebooki?

Tak, o ile posiadają numer ISBN lub spełniają inne wymagania wymienione w punkcie Czy można wprowadzać pozycje nie mające numeru ISBN?.

Jeżeli książka ma tylko wydanie elektroniczne, należy ją oznaczyć jako ebook lub zgłosić taką informację poprzez „Zgłoś błąd” w przypadku braku uprawnień.

 

Czy można wprowadzać audiobooki?

Tak, o ile posiadają numer ISBN lub spełniają inne wymagania wymienione w punkcie Czy można wprowadzać pozycje nie mające numeru ISBN?.

Jeżeli książka ma tylko wydanie elektroniczne, należy ją oznaczyć jako audiobook lub zgłosić taką informację poprzez „Zgłoś błąd” w przypadku braku uprawnień. Można również wpisać w uwagach lektora lub podać taką informację w formularzu do zgłaszania błędów.

 

Czy można wprowadzać czasopisma?

Nie.

 

W jaki sposób wprowadzać książki pod czyjąś redakcją?

Prace zbiorowe pod czyjąś redakcją należy przypisywać autorowi < praca zbiorowa / wielu autorów >.  Nie należy podawać redaktorów jako autorów książki! Następnie poprzez opcję Zgłoś błąd można podać nazwiska redaktorów i Administratorzy Katalogu umieszczą stosowną informację w polu Uwagi na stronie książki.

Dotyczy to oczywiście redaktorów dokonujących wyboru czy opracowania materiału, nie redaktorów językowych książki!

 

W jaki sposób dodać okładkę do książki?

BiblioNETka pobiera okładki książek z zaprzyjaźnionej księgarni Ravelo. Jeżeli nie ma danej książki w ofercie Ravelo to nie ma obecnie sposobu na to by dodać okładkę do niej w BiblioNETce. Jeżeli książka jest w ofercie Ravelo to po uzupełnieniu danych książki o identyfikator produktu w Ravelo okładka zostanie automatycznie pobrana i będzie wyświetlana przy książce.

Dlaczego po podaniu identyfikatora Ravelo nie widać okładki?

Pobieranie okładek odbywa się cyklicznie co jakiś czas. Niekoniecznie okładka będzie widoczna natychmiast.

 

Czego jeszcze nie należy wprowadzać?

  • Nie wprowadzamy nut, partytur, map, atlasów geograficznych, itp.

  • Nie wprowadzamy również kolorowanek, książeczek z naklejkami, łamigłówek, zeszytów ćwiczeń, itp.

  • Pojedyncze opowiadania, dramaty, wiersze dodawać należy wyłącznie w przypadku, jeśli zostały wydane jako osobne pozycje.

  • Nie należy wprowadzać zbiorów, jeżeli wszystkie poszczególne utwory zawarte w zbiorze mają samodzielne wydania.

  • Nie dodajemy książek wydanych w języku obcym lub regionalnym, jeśli nie zostały przetłumaczone i wydane po polsku.

 

Tagi

Tagi to słowa kluczowe opisujące treść książek.

Każdy użytkownik może przypisywać tagi książkom, korzystając z dostępnej w serwisie puli tagów.

 

Nowe tagi mogą definiować tylko osoby z uprawnieniami CatalogCorrector lub CatalogAdministrator.

Jeżeli zachodzi potrzeba wprowadzenia nowego tagu do puli, należy to zgłaszać administratorom Katalogu korzystając z opcji „Zgłoś błąd” przy książce. Pożądane jest jakieś uzasadnienie konieczności dodania nowego tagu, najlepiej w postaci tytułów kilku książek, które zamierzamy opatrzyć brakującym tagiem.

 

Przypisywanie książkom tagów nie jest traktowane jako edycja książki. Nawet użytkownicy bez uprawnień do edycji Katalogu BiblioNETki mogą tagować książki i nie jest to każdorazowo zatwierdzane przez administratorów Katalogu. Administracja Katalogu nie zna treści wszystkich książek, stąd ten brak kontroli. Natomiast w przypadku zauważenia przypisanych książkom zupełnie nieodpowiednich tagów, należy skorzystać z opcji „Zgłoś błąd”.

 

Nie należy w tagach powielać informacji już przechowywanej w Katalogu BiblioNETki!

 

Inne sugestie dotyczące tagów:

  • W tagach zawieramy informację dotyczącą treści książki (mówiąc kolokwialnie: podajemy, o czym jest dana książka).

  • Tagi powinny dość ogólnie charakteryzować daną książkę.

  • Należy unikać zbyt dużego nagromadzenia tagów przy książce. Zbyt duża liczba tagów powoduje nieczytelność informacji.

  • Nie należy powielać informacji już zawartej w danych o książce (cykle, serie, autorzy, forma, literatura polska, hiszpańska, itp.).

  • Należy uważać na spoilery i unikać zdradzania w tagach informacji istotnych dla rozwoju akcji i budowania napięcia (np. samobójstwo).

  • Nie należy wymieniać w tagach bohaterów książki.

  • Miejsca geograficzne, takie  jak miasto czy kraj dodajemy tylko wtedy, gdy ma to znaczenie dla treści książki. (np. nie dodajemy tagów Oran i Algieria dla Dżumy A.Camusa, ale można dodać tag Barcelona dla Cienia wiatru. C. Ruiza Zafona)

  • Tworząc nowe tagi (Catalog Corrector, Catalog Administrator) należy w miarę możliwości stosować liczbę mnogą (np. psy zamiast pies, domy-dziecka zamiast dom-dziecka). Pożądane jest również stosowanie polskich określeń, jeżeli tylko jest to możliwe i sensowne. Należy też unikać kolokwializmów.

  • Nie tworzymy nowych tagów, jeśli mają zastosowanie tylko dla pojedynczych książek lub książek w ramach jednej serii. (np. nie dodajemy tagów Macondo dla Sto lat samotności G. Garcii Marqueza czy Kyralia dla książek T. Canavan)

 

Linkowanie do zewnętrznych zasobów (LinkEditor)

Aby przejść do definiowania linków należy na stronie książki kliknąć na link Edytuj w sekcji Linki. Sekcja ta jest widoczna dla wszystkich użytkowników, ale zmian mogą dokonywać tylko użytkownicy w roli LinkEditor.

Formaty linków (książki):
[Tag] Autor, Tytuł | link 
[Tag] Autor, Tytuł: Tom X | link 
[Tag] Autor, Tytuł1 [ze zbioru Tytuł2] | link 

Formaty linków (filmy):
[Wikiźródła] - zaprzyjaźniony serwis; przedstawiciel Wikiźródeł dodaje linki sam. 

Inne instytucje/tagi:
[Chełmska Biblioteka Cyfrowa] 
[E-biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego] 
[Kujawsko-Pomorska Biblioteka Cyfrowa] 
[Mazowiecka Biblioteka Cyfrowa] 
[Polona] 
[Śląska Biblioteka Cyfrowa] 
[WolneLektury] 
[WolneLektury - audio] 
[Wikipedia] 
[Spotify]
 

[Oficjalna strona autora] - Oficjalna strona autora, na której autor umieścił treść swojej książki za darmo.

Listę instytucji ustala Administrator Serwisu.

 

Usuwanie autorów (CatalogAdministrator)

Usuwać autora należy w momencie, gdy nie ma on przypisanych żadnych książek. W przeciwnym razie należy po kolei usunąć wszystkie jego książki.

 

Dlaczego nie można usunąć autora, który ma przypisane jakieś książki?

Technicznie jest to możliwe, ale należy unikać usuwania takich autorów. Traci się wówczas możliwość podania dla każdej książki wyjaśnienia, dlaczego jest ona usuwana.

 

Usuwanie książek (CatalogAdministrator)

Usuwając każdą książkę indywidualnie można wybrać z listy jeden z proponowanych najbardziej typowych powodów usunięcia książki lub wpisać inne uzasadnienie, jeżeli jest taka potrzeba. Jeżeli jakiś użytkownik będzie próbował wprowadzić usuniętą książkę ponownie do Katalogu BiblioNETki, będzie mógł się zapoznać z powodem jej wcześniejszego usunięcia i zdecydować czy zrezygnować czy wprowadzić ją mimo wszystko. Jeśli mimo wszystko ją wprowadzi, nie pojawi się ona od razu w Katalogu BiblioNETki, lecz będzie czekać na weryfikację administratorów.

Czy można zobaczyć listę usuniętych książek?

Lista taka jest dostępna do wglądu dla administratorów Katalogu na stronie http://www.biblionetka.pl/removed_books.aspx.

 

Co się stanie tekstami przypisanymi do książki?

Teksty zostaną oczywiście usunięte wraz z książką.

Przed ostatecznym usunięciem pojawia się ostrzeżenie, że do książki przypisane są jakieś teksty, czy to na stronie książki, czy jeszcze w poczekalni. Przed usunięciem książki należy skontaktować się z Działem Recenzji, żeby teksty mogły zostać odesłane do osób, które je wprowadziły.

 

Co się stanie z tematami na forum przypisanymi do książki?

Tematy zostaną oczywiście usunięte wraz z książką. Jeżeli są wartościowe, należy je przenieść przed usunięciem książki do innego działu na Forum BiblioNETki.

 

Co to jest literatura specjalistyczna w rozumieniu Katalogu BiblioNETki?

To często sprawa dyskusyjna i budząca sporo kontrowersji. Niektóre pozycje są specjalistyczne już na pierwszy rzut oka i nikt nie ma wątpliwości co do tego. W sprawach bardziej problematycznych często rozstrzyga dylematy to, jak została zaklasyfikowana dana książka w bazie Biblioteki Narodowej.

 

Dlaczego nie można wprowadzać książek niewydanych w języku polskim?

Bardzo często użytkownicy wprowadzają do Katalogu BiblioNETki książki angielskojęzyczne i tego głównie dotyczy problem, ale zgadzając się na wprowadzanie książek angielskojęzycznych właściwie trzeba by się zgodzić na istnienie w Katalogu książek wydanych w dowolnym języku, bo nie wiadomo z jakich powodów angielski miałby być uprzywilejowany. Starsze pokolenie mogłoby się upierać też na przykład przy rosyjskim. Katalog BiblioNETki nie jest przygotowany do przechowywania informacji o każdej dowolnej książce wydanej na świecie, zarówno od strony sprzętowej czy softwarowej, jak i od strony czasu jaki potrzebny jest na kontrolę poprawności wprowadzanych danych. Dlatego też do Katalogu można wprowadzać jedynie książki przetłumaczone na język polski i zapowiedzi wydawnicze.

 

Łączenie duplikatów książek (CatalogAdministrator)

Jeżeli mamy pewność, że Katalog BiblioNETki zawiera dwie instancje tej samej książki, wprowadzone pod tym samym tytułem, bądź pod alternatywnym, możemy połączyć je w jedną książkę.

 

Co przyłączamy do czego?

Najczęściej starszą wersję książki wybieramy jako podstawową i do niej przyłączany nowszą. Jeżeli jednak z jakichś powodów nowsza wersja ma więcej ocen czy więcej wprowadzonych danych, są przypisane do niej teksty czy tematy na forum, to tę wersję wybieramy jako podstawową i do niej przyłączamy starszą.

 

Co się stanie z ocenami użytkowników, tekstami, tematami na forum, itp.?

Oceny użytkowników, teksty, tematy na forum przypisane bezpośrednio do książki, zostaną przeniesione.

 

Edycja cykli i serii (CatalogAdministrator)

Co to jest cykl?

Cykl, w rozumieniu Biblionetki, to seria książek napisanych przez jednego autora (może być dwóch lub więcej, ale pod warunkiem, że razem napisali każdą książkę cyklu), połączonych ciągłością fabuły, osobami bohaterów, miejscem akcji, itp. Gdy cyklem jest kontynuacja, nazwę cyklu stanowi tytuł pierwszego tomu. Porównaj z Co to jest seria tematyczna?

 

Co to jest seria wydawnicza?

Seria wydawnicza to tytuł serii nadany najczęściej przez wydawnictwo pewnej grupie książek, które coś, według wydawnictwa, łączy. Seria wydawnicza ma zazwyczaj różnych autorów.

Nie należy w charakterze nazwy serii wpisywać nazwy wydawnictwa ani numeru ISBN!

 

Co to jest seria tematyczna?

Seria tematyczna to seria książek, które łączy najczęściej fabuła książki, miejsce akcji czy wspólni bohaterowie, ale mających różnych autorów. Porównaj z Co to jest cykl?

Uwaga: Nie należy mylić serii tematycznej z wydawniczą. Nawet jeśli seria wydawnicza zawiera książki o tej samej tematyce to w dalszym ciągu pozostaje serią wydawniczą.

 

Jakie są różnice pomiędzy cyklami i seriami?

Podstawowa różnica:

  • Serie: tematyczna i wydawnicza – różni autorzy

  • Cykl – jeden autor (może być dwóch lub więcej, ale razem napisali każdą książkę cyklu)

 

Co wpisywać w polu „Tytuł serii”?

  • Tu wpisujemy tytuł cyklu/serii. Jeżeli tytuł serii ma podtytuł, oddzielamy go dwukropkiem od nazwy serii i piszemy wielką literą (podobnie jak w przypadku tytułów książek).

  • Nie należy jako nazwy serii wpisywać nazwy wydawnictwa!

  • Nie stosujemy cudzysłowów przy wpisywaniu tytułów. Jeżeli w tytule występują cudzysłowy, używamy znaku " jako cudzysłowu otwierającego i zamykającego.

 

Jak odróżniać serie i cykle?

Jeżeli więcej niż jedno wydawnictwo wydało serię o danej nazwie, w nawiasie kwadratowym dopisujemy nazwę wydawnictwa.

Jeżeli więcej niż jeden autor stworzył cykl książek o danej nazwie, dopisujemy autora w nawiasie kwadratowym.

 

Co wybierać z listy „Typ serii”?

W zależności od typu cyklu/serii należy wybrać jedną z opcji:

  • cykl

  • seria wydawnicza

  • seria tematyczna

 

Co wpisywać w polu „Uwagi i dodatkowe informacje”?

Tu można wpisywać dowolne istotne informacje dotyczące cyklu/serii.

 

Kiedy numerować książki w cyklu/serii?

Książki w cyklu lub serii tematycznej numerujemy, jeżeli należy je czytać w jakiejś określonej kolejności. Jeżeli kolejność nie jest istotna, nie numerujemy.

W przypadku serii wydawniczej postępujemy tak samo jak wydawca serii. Jeżeli seria ma numerowane tomy to numerujemy je również w Katalogu BiblioNETki.

 

Jak numerować książki w cyklu/serii?

Tomy w cyklach i seriach numerujemy cyframi arabskimi.

 

Co zrobić, jeżeli książka była wydawana w tomach, w Katalogu BiblioNETki figuruje jako jedna pozycja, a w serii wydawniczej każdy tom był oddzielnie numerowany?

Wpisujemy numery wszystkich tomów, oddzielając je myślnikiem, jeżeli są to kolejne tomy serii. Jeżeli nie to średnikiem.

Przykład: http://www.biblionetka.pl/book.aspx?id=12644

 

Co zrobić, jeśli książka w serii wydawniczej jest wydaniem łączonym, a każda część istnieje oddzielnie w Katalogu BiblioNETki?

Numerujemy każdą książkę wchodzącą w skład wydania łączonego i dodajemy w polu „Uwagi” dodatkową informację, że tytuły, które w serii wydane zostały w jednym tomie, a mają samodzielne wydania, podane są osobno i mają ten sam numer tomu (Catalog Administrator). W przypadku braku uprawnień należy podać taką informację via „zgłoś błąd”.

Przykład: http://www.biblionetka.pl/bookSerie.aspx?id=7404

 

Czy seria typu „Dzieła zebrane” jednego autora powinna być cyklem czy serią wydawniczą?

Przyjmujemy, że seria, która obejmuje twórczość jakiegoś autora i książki te nie są cyklem (ciągłość fabuły, kontynuacja), jest serią wydawniczą.  Za nazwą „Dzieła”, „Dzieła zebrane” czy „wybrane”, w nawiasie kwadratowym piszemy dane autora, aby w wykazie wszystkich cykli i serii od razu można było rozpoznać, jakiego autora seria dotyczy. Jeśli takie serie wydawane były przez różne wydawnictwa, obok należy umieścić po przecinku nazwę wydawcy.

 

Czy cykle i serie mogą być zagnieżdżone?

Tak. Wówczas zagnieżdżone cykle (lub serie) powinny mieć nazwę cyklu nadrzędnego (lub serii), a po dwukropku, podobnie jak w przypadku podtytułów, powinna pojawić się nazwa podcyklu (lub podserii).

Przykład: http://www.biblionetka.pl/bookSerie.aspx?id=14689

 

Usuwanie cykli i serii (CatalogAdministrator)

Zbędne cykle i serie można usuwać. Jeżeli cykl/seria nie są puste, należy pamiętać o tym, że wszystkie książki zostaną z cyklu/serii „wypisane”.

 

Inne ważne sprawy

Kiedy wielotomowe wydania powinny istnieć w Katalogu BiblioNETki jako całość, a kiedy oddzielnie?

Jeżeli książka ma jeden tytuł i została wydana w kilku tomach, to jest to całość i powinna figurować w Katalogu BiblioNETki jako jedna pozycja.. Chyba że poszczególne tomy zostały wydane w odstępie czasu – wtedy powinien to być cykl.

Słowniki, encyklopedie itp. wprowadzamy jako jedną całość, podając jako rok pierwszego wydania rok ukazania się pierwszego tomu.

 

Oznaczamy numer każdego tomu jako podtytuł, po dwukropku, dopisując słowo „Tom” i numer tomu cyfrą arabską.

Jeżeli poszczególne części mają inne tytuły, jest to cykl książek.

 

 

Przydatne linki

Katalog Biblioteki Narodowej - http://alpha.bn.org.pl/

Katalog Rozproszony Bibliotek Polskich - http://karo.umk.pl/Karo/

NUKAT - http://katalog.nukat.edu.pl/search/query?theme=nukat

Biblioteki narodowe - http://pl.wikipedia.org/wiki/Kategoria:Biblioteki_narodowe

 

Transkrypcja http://pl.wikipedia.org/wiki/Transkrypcja_%28j%C4%99zykoznawstwo%29

 








 

Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: