Dodany: 01.09.2023 09:24|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

2 osoby polecają ten tekst.

BiblioNETkowa książka września - zgłoś swoją propozycję!


Koniec wakacji to powrót do szkoły czy pracy, ale również powrót wspomnieniami do letnich podróży i odwiedzanych znanych oraz mniej znanych zakątków świata. Literackie egzotyczne podróże będą także motywem przewodnim naszych wrześniowych wyborów BiblioNETkowej książki miesiąca.

Temat wrześniowego głosowania zaproponowała ewa1207, której propozycja zdobyła tytuł książki miesiąca w sierpniu. Tak Ewa argumentowała wybór motywu:

Egzotyczna wyprawa. Kończą się wakacje i mija czas urlopów. Nieliczni szczęściarze po urlopie mają własne wspomnienia z jakiejś egzotycznej (choćby tylko dla nich) wyprawy, wielu ma w tej dziedzinie marzenia dopiero do spełnienia, za to historie o cudzych egzotycznych wyprawach pewnie wszyscy znamy z literatury. Zapraszam do zgłaszania opowieści o najbardziej egzotycznych wyprawach – tych prawdziwych i tych wymyślonych, tych z przeszłości, teraźniejszości i przyszłości, tych, w których sami chcielibyście brać udział i tych, o których boicie się nawet czytać. Wybierzmy najlepszą historię o egzotycznej wyprawie.

Nie pozostaje nam nic innego, jak zaprosić Was do kolejnej odsłony naszej zabawy, tym razem w wydaniu podróżniczym. Książki, które nawiązują do motywu przewodniego, wraz z krótkim uzasadnieniem mozecie zgłaszać w komentarzach do 7 września. Można zgłosić maksymalnie dwie propozycje. Nie ma potrzeby popierania lub głosowania na konkretne tytuły - wszystkie propozycje przechodzą do kolejnego etapu, w którym będzie można oddać głosy na 3 wybrane kandydatki.

O poprzednich edycjach BiblioNETkowej książki miesiąca przeczytacie tutaj: BiblioNETkowa książka miesiąca: wybory 2023, a wszystkie zgłosone propozycje zebraliśmy w tej czytatce: BiblioNETkowa książka miesiąca 2023: wszystkie zgłoszone propozycje.

 

/DZ

Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 28
Użytkownik: WiadomościOpiekun BiblioNETki 01.09.2023 12:32 napisał(a):
Odpowiedź na: 1. Łowcy przygód w daleki... | jolietjakebluesOpiekun BiblioNETki
Jerzy, prosimy o uzasadnienia do 7.09 :-) / Daria
Użytkownik: jolietjakebluesOpiekun BiblioNETki 03.09.2023 10:57 napisał(a):
Odpowiedź na: Jerzy, prosimy o uzasadni... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Wykonałem.
Użytkownik: jolietjakebluesOpiekun BiblioNETki 03.09.2023 10:57 napisał(a):
Odpowiedź na: 1. Łowcy przygód w daleki... | jolietjakebluesOpiekun BiblioNETki
Obie książki są cudownym prezentem dla dojrzałych czytelników, którzy w latach młodości zaczytywali się w literaturze przygodowo-podróżniczej. Obie pozycje to popularnonaukowa formuła historycznych opowieści o odkryciach nieznanych lądów, odwadze człowieka, tajemnicach za horyzontem, ale także dramatach, które przywiodły ze sobą eksploracje.
Użytkownik: idiom1983 01.09.2023 10:09 napisał(a):
Odpowiedź na: Koniec wakacji t... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Przygody Sindbada Żeglarza (Leśmian Bolesław (właśc. Lesman Bolesław))#

Pasjonująca, tchnąca magiczną mocą czarodziejskiej baśni, przepełniona bogactwem i mądrością Wschodu, opowieść o niezwykłych przygodach kupca i podróżnika Sindbada Żeglarza, genialnie odmalowana przez Leśmiana, w znakomitym poetyckim młodopolskim stylu.

W 80 dni dookoła świata (Verne Jules (Verne Juliusz))#

Opowieść o najsłynniejszym podróżniku w historii literatury, który przemierzając świat, poznając liczne egzotyczne kultury i odkrywając wiele prawd o sobie i o świecie, odnajduje to, co w życiu najpiękniejsze i najcenniejsze: wielką miłość i wiernych przyjaciół!
Użytkownik: OlimpiaOpiekun BiblioNETki 01.09.2023 10:13 napisał(a):
Odpowiedź na: Koniec wakacji t... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Gringo wśród dzikich plemion (Cejrowski Wojciech) - nie wiem jak to się dzieje, że słuchać pana WC nie mogę, ale czytanie jego książek podróżniczych to wielka przyjemność. Autor ma dar, on nie pisze, on opowiada, gawędzi, pokazuje. Wszystko w jego książkach jest plastyczne, niesamowite, egzotyczne, duszne.

Przesunąć horyzont (Wojciechowska Martyna) - Martyna Wojciechowska zwiedziła większość świata. Pokonuje cały czas swój lęk, swoje zmęczenie i ból. Potrafi pisać fascynująco o wyprawach i o ludziach tam spotykanych. Dlaczego akurat ta książka? Bo tutaj wszystko jest zawarte: daleka podróż, wędrówka, pokonywanie kilometrów, swojego strachu, zmęczenia, a także piękno świata, gór.
Użytkownik: mchpro 01.09.2023 10:23 napisał(a):
Odpowiedź na: Koniec wakacji t... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Autostopem przez Galaktykę (Adams Douglas)

Podróż ekstremalnie egzotyczna. Fantastycznonaukowa komedia absurdu.
Użytkownik: dot59Opiekun BiblioNETki 03.09.2023 18:28 napisał(a):
Odpowiedź na: Koniec wakacji t... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Moja jedna propozycja to książka, której nie mam ocenionej, bo ją czytałam tak bardzo dawno, że nie umiałabym z czystym sumieniem ocenić, choć pamiętam, że czytałam z dużą ciekawością. Opowiada ona o wyprawie egzotycznej, która była po pierwsze prawdziwa, a po drugie niewątpliwie bardzo oryginalna ze względu na użyty środek komunikacji (i na odwagę pomysłodawcy):
Wyprawa Kon-Tiki: Tratwą przez Pacyfik (Heyerdahl Thor)

Druga jest o wiele starsza, a podróż całkowicie fikcyjna, ale tak przekonująco obmyślona, że całe lata marzyłam o tym, aby podobną odbyć. I wciąż jeszcze mogąca czegoś nauczyć, choć pewnie nieco się pozmieniały wiadomości z zakresu systematyki flory i fauny, których autor szczodrze udziela. A jest to 20 000 mil podmorskiej żeglugi (Verne Jules (Verne Juliusz))
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 04.09.2023 14:15 napisał(a):
Odpowiedź na: Koniec wakacji t... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
1. Fiasko (Lem Stanisław) Cóż może być bardziej egzotycznego nad podróż przez lata świetlne kosmicznej pustki na spotkanie z obcą cywilizacją? I to tak (również) egzotyczną, że porozumienie okazuje się być praktycznie niemożliwe…

2. Miasto Śniących Książek: Powieść z Camonii autorstwa Hildegunsta Rzeźbiarza Mitów (Moers Walter) dzieło genialnie płodnej wyobraźni, a także wybitnego talentu rysowniczego. Opowieść o wyprawie do miasta, gdzie książki żyją, potrafią być niebezpieczne – a także potrafią zaprowadzić na wyprawę do niezwykłych podziemi, które wypełnia szelest papieru i istot z nim powiązanych.
Użytkownik: ewa1207 05.09.2023 22:43 napisał(a):
Odpowiedź na: Koniec wakacji t... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Samsara: Na drogach, których nie ma (Michniewicz Tomasz (Michniewicz Tomek)) - byłam i jestem pełna podziwu dla samotnych podróżników, takich, co to pakują plecak, biorą nie za wiele kasy i wyruszają po przygodę. O takiej podróży przez Azję opowiada Tomek Michniewicz, a robi to ze swadą i wciągająco, aż chce się wyruszyć jego śladem.
Użytkownik: Marylek 06.09.2023 10:17 napisał(a):
Odpowiedź na: Koniec wakacji t... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Dal: Listy z Afryki minionej (Kydryński Marcin) podróż nie tylko w przestrzeni, ale i w czasie: na podstawie zachowanej korespondencji osób prywatnych, konkretnie starych pocztówek, próbuje autor zrekonstruować nie tylko życie w niegdysiejszej Afryce i podróże po niej, ale też ludzkie emocje im towarzyszące i, ogólnie, to co do owych podróży doprowadziło I ich skutki. Nie jest to obraz różowy dla "białego człowieka", oj nie. To podróż poprzez pytania o istotę człowieczeństwa.
Użytkownik: Valaya 06.09.2023 12:02 napisał(a):
Odpowiedź na: Koniec wakacji t... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
1. Okrążmy świat raz jeszcze: Przygód część pierwsza (Perkitny Tadeusz) - o podróży przyjaciół dookoła świata odbytej niemal sto lat temu. Czytając zwariowane perypetie Tadeusza Perkitnego i Leona Mroczkiewicza na krańcach świata, człowiek się zastanawia, ale jak to możliwe w ogóle było takie podróżowanie: bez pieniędzy, GPS, komórki, wygód, zaklepanej miejscówki, bez wiedzy na temat miejsc, w które się udawali, za to z "drewnianą kamerą z miechem długim na pół metra, pudłem ciężkich jak nieszczęście klisz (...), ciepłą i zimną bielizną, tudzież golitkiem, szczotką do zębów i kubkiem". Książka napisana z humorem, a akcja pyszna i toczy się wartko.

2. Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd: Listy z podróży afrykańskiej z lat 1931-1936 (Nowak Kazimierz) - relacja z samotnej podróży rowerowej po Afryce odbytej w latach trzydziestych XX w. Opisuje zakątki Czarnego Lądu, tubylców, ich problemy, swoje wyzwania i przemyślenia.
Użytkownik: WiadomościOpiekun BiblioNETki 06.09.2023 16:12 napisał(a):
Odpowiedź na: Koniec wakacji t... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Jeszcze tylko do jutra możecie zgłaszać swoje propozycje książki miesiąca, nawiązujących do motywu egzotycznych podróży - zachęcamy do dodania kolejnych tytułów do puli :-) /Daria
Użytkownik: fugare 07.09.2023 13:54 napisał(a):
Odpowiedź na: Koniec wakacji t... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
1. Stan zdumienia (Patchett Ann) - o tym, że podróże służbowe mogą prowadzić do amazońskiej dżungli. Powieść zapewnia również czytelnikowi osiągnięcie wymienionego stanu.

2. Z panem Biegankiem w Abisynii (Brandys Marian) - to właściwie część cyklu, bo większość wydań zawiera jeszcze Śladami Stasia i Nel (Brandys Marian).
W katalogu jako cykl: Z panem Biegankiem w
Wspomnienia Mariana Brandysa z bardzo egzotycznej podróży do Egiptu, Sudanu i Abisynii, czyli Etiopii.
Użytkownik: dot59Opiekun BiblioNETki 07.09.2023 16:21 napisał(a):
Odpowiedź na: 1. Stan zdumienia - o tym... | fugare
Ojej, jeszcze ktoś oprócz mnie pamięta pana Bieganka? Jak próbował żuć khat, chyba tak się to nazywało?
Użytkownik: fugare 07.09.2023 21:10 napisał(a):
Odpowiedź na: Ojej, jeszcze ktoś oprócz... | dot59Opiekun BiblioNETki
A pamiętasz Bwana Kubwę i tajemnicze słowo w Etiopii? Teraz wydaje mi się, że brzmiało "bokra" lub podobnie, a oznaczało coś w rodzaju "jutra" niezwykle rozciągniętego w czasie. :)
Użytkownik: dot59Opiekun BiblioNETki 08.09.2023 04:57 napisał(a):
Odpowiedź na: A pamiętasz Bwana Kubwę i... | fugare
Chyba "bokra" faktycznie. Narobiłaś mi ochoty na powtórkę, tylko czy ja to mam gdzieś w domu...
Użytkownik: ilia 08.09.2023 06:59 napisał(a):
Odpowiedź na: Chyba "bokra" faktycznie.... | dot59Opiekun BiblioNETki
Ja mam obie części. Chcesz? Mogę przywieźć na najbliższe spotkanie.
Użytkownik: dot59Opiekun BiblioNETki 08.09.2023 07:41 napisał(a):
Odpowiedź na: Ja mam obie części. Chces... | ilia
Najpierw sprawdzę, czy nie mam w domu, bo zdaje mi się, że powinnam :-).
Użytkownik: fugare 08.09.2023 10:21 napisał(a):
Odpowiedź na: Chyba "bokra" faktycznie.... | dot59Opiekun BiblioNETki
Z pewnością już jej nie mam, ale dokładnie pamiętam swoje wydanie z lat 70. - w serii dla młodzieży, którą kolekcjonowałam. Wydawała ją "Nasza Księgarnia" w jednolitej szacie graficznej. Tytuł na okładce wydrukowany był literami z charakterystycznym kolorowym odbiciem. W tej samej serii wyszła cała kolekcja "Tomków", "Kochana rodzinka i ja" Natalii Rolleczek (przepadałam za Judytą!) i inne młodzieżowe szlagiery z tamtych czasów.
Użytkownik: dot59Opiekun BiblioNETki 08.09.2023 12:13 napisał(a):
Odpowiedź na: Z pewnością już jej nie m... | fugare
Ja miałam wcześniejsze, z "Klubu Siedmiu Przygód" - też rozpoznawalna okładka, a właściwie obwoluta, z czarnym logo serii w rogu i kolażem zdjęć i grafiki na białym tle.
Użytkownik: Marylek 07.09.2023 16:54 napisał(a):
Odpowiedź na: Koniec wakacji t... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Nic nie zdarza się przypadkiem (Terzani Tiziano)
Podróż po wielokroć egzotyczna: nie tylko fizycznie, gdy Włoch z urodzenia, a obywatel świata z wyboru wybiera się na Daleki Wschód w poszukiwaniu nadziei - leku na ciężką chorobę, ale też podróż mentalna, bo różnorodność napotkanych przez niego postaw życiowych, odmiennych od tych, znanych w kulturze Zachodu jest rozliczna, zadziwiająca.
Użytkownik: ilia 07.09.2023 20:30 napisał(a):
Odpowiedź na: Koniec wakacji t... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Moją propozycją jest Pokolenie Kolosów: 15 historii na 15-lecie (Tomza Piotr). Kolosy to Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów, które są największym festiwalem podróżniczym w Europie odbywającym się co roku w Gdyni. W tej szalenie interesującej książce Piotr Tomza przedstawia 15 historii ludzi owładniętych pasją, pasją przez duże "P". Nie zważają oni na to, że czasem brak pieniędzy, że mówi się im, iż to co zamierzają jest niewykonalne lub nawet głupie. Mają swoje marzenia, twierdzą, że nasza planeta wbrew pozorom ma jeszcze nieokryte zakątki i wyruszają je odkryć. Realizują marzenia, a nie siedzą w kącie i marudzą - chciałbym/chciałabym... ale się boję, na pewno się nie uda, więc po co ryzykować. Gdy czegoś pragniemy trzeba po to sięgać.
Użytkownik: Losice 07.09.2023 23:08 napisał(a):
Odpowiedź na: Koniec wakacji t... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
1. Aku-Aku: Tajemnica Wyspy Wielkanocnej (Heyerdahl Thor)
Wyprawa na najbardziej samotną wyspę świata i jej
tajemnice.
Kamienne figury "długouchych"- kogo przedstawiają i kto je wzniósł?
Liczne pytania i śmiałe, "urzekające" teorie.
Jedna z ulubionych książek moich młodych lat .... która i dzisiaj często mi towarzyszy .... chociaż wiele "urzekających" teorii nie oparło się wynikom współczesnych badań ,,,,

2. Astronauci (Lem Stanisław)
Wyprawa na Księżyc w porywającej SF Stanisława Lema z 1951 roku.
Użytkownik: mchpro 08.09.2023 08:26 napisał(a):
Odpowiedź na: 1. Aku-Aku: Tajemnica Wys... | Losice
"Astronauci" to opis wyprawy na Wenus.
Użytkownik: Losice 08.09.2023 11:16 napisał(a):
Odpowiedź na: "Astronauci" to opis wypr... | mchpro
To chyba wpływ nocnej konfiguracji planet na moje późne zgłoszenie i oczywiscie zawodność mojej pamięci, która głównie skupiła się na wątkach związanych z eksploracją planety.

Dzięki za korektę :)

Jacek

Użytkownik: margines 08.09.2023 12:39 napisał(a):
Odpowiedź na: To chyba wpływ nocnej kon... | Losice
Ha!:P

Mówisz/piszesz, że „…planety szaleją, szaleją, szaleją i śmieją się, śmieją się, śmieją…”?;)

Od razu skojarzyła mi się tu piosenka śpiewana przez nieodżałowaną Korę, zeszłoroczny Kraków i „Nowa Prowincja” (kłania się Bracka!).
Oraz tegoroczny Ciechocinek i koncert „Blues bez Barier”.
Użytkownik: WiadomościOpiekun BiblioNETki 08.09.2023 16:04 napisał(a):
Odpowiedź na: Koniec wakacji t... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Wpadnijcie zagłosować! :) Zagłosuj na BiblioNETkową książkę września!
Legenda
  • - książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę
  • - do książki dodano opisy lub recenzje
  • - książka dostępna w naszej księgarni
  • - książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)
  • - książka znajduje się w Twoim schowku
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: