Dodany: 10.01.2024 23:00|Autor: yyc_wanda

Czytatnik: Przeczytane... oglądane...

4 osoby polecają ten tekst.

Rok 2023 – podsumowanie tematyczne


W roku 2023 przeczytałam 40 książek, plus jedna niedokończona, której nie uwzględniam w zestawieniu.
z biblioteki – 34
z własnej półki – 6

Fiction – 27
Non fiction – 13

Według kraju pochodzenia autora / kraju, w kórym rozgrywa się akcja (jeśli jest inny niż kraj pochodzenia):
Anglia – 3
Francja - 4
Irlandia/USA - 1
Polska – 3
Szkocja/ Niemcy - 1
Kanada – 1
Kanada/Burma – 1
Kanada/Somalia - 1
USA – 11
USA/Polska – 2
USA/Hiszpania – 2
USA/Włochy – 1
USA/Rosja – 1
USA/Kanada - 2
USA/Kuba - 1
USA/Bostwana - 1
USA/Etiopia - 1
USA/Kamerun – 1
Japonia – 2

EUROPA
POLSKA
Mój ojciec krwawi historią (Spiegelman Art) (4)
I tu się zaczęły moje kłopoty (Spiegelman Art) (4)
Powieść graficzma przedstawiająca sytuację Żydów w przedwojennej Polsce i podczas okupacji niemieckiej. Forma graficzna niezbyt mnie porywa, a przedstawienie bohaterów w postaci zwierzęcej – w tym Polaków jako świnie – raczej odpycha niż zachęca do czytania.
Do przeczytania:
Po raz któryś z kolei oglądnęłam film Pianista i chętnie przeczytam wspomnienia Szpilmana Pianista (Szpilman Władysław) Inna perspektywa i inne przeżycia Żyda podczas wojennej okupacji.

HISZPANIA
Komu bije dzwon (Hemingway Ernest) (4,5)
Wojna domowa w Hiszpanii i przygotowania do akcji wysadzenia mostu na terenie opanowanym przez oddziały faszystowskie. Akcję tę ma poprowadzić Robert Jordan, Amerykanin walczący po stronie repiblikanów. Do pomocy ma grupę hiszpańskich partyzantów, ukrywających się w pobliskich lasach.
Do przeczytania:
W hołdzie Katalonii (Orwell George (właśc. Blair Eric Arthur))
Wspomnienia Orwella z pobytu w Hiszpanii. Przyjechał tu jako reporter w 1936 roku i od razu dołączył do walk w oddziałach republikańskich rewolucjonistów.
The Return: Pain and Passion at the Heart of War-torn Spain – Victoria Hislop

Piąta kolumna i cztery opowiadania z wojny hiszpańskiej (Hemingway Ernest) (4)
Jedyny dramat autorstwa Hemingwaya. Głównym bohaterem jest amerykański reporter i komunista, który przyłaczył się do walki z reżimem Franco. Ciekawy obraz życia w Madrycie podczas wojny domowej, gdzie ludność przymiera głodem, bomby sypią się na miasto, a w hotelu Florida korespondenci wojenni wiodą w miarę normalne życie.
Do przeczytania:
Hotel Florida: Truth, Love and Death in Spanish Civil War – Amanda Veill
Prawdziwa opowieśc o mieszkańcach Hotelu Florida w Madrycie podczas hiszpańskiej wojny domowej. Byli to głównie korespondenci wojenni (Ernest Hemingway, Martha Gellhorn) i rządowi przedstawiciele prasy.

WŁOCHY
Pewne włoskie lato (Serle Rebecca) (3,5)
W 2019 roku autorka spędziła wakcje we Włoszech, w miejscowości Positano na wybrzeżu Amalfi. Ta powieść to uwiecznione wspomnienia z tych wakacji. Fabularnie nic nadzwyczjnego, ale ten klimat, atmosfera nadmorskiego miasteczka, leniwe spacery po wąskich uliczkach, odwiedzane kafejki i restauracje i widok na morze z hotelowego tarasu – to wszystko sprawiło, że czułam się fizycznie przeniesiona w te urzekające okolice. Oczywiście, chcę więcej włoskich krajobrazów i literackich wycieczek w te rejony.
Do przeczytania:
Fodor’s Travel: The Amalfi Coast, Capri and Naples
Przewodnik turystyczny, ale liczę na to, że dostarczy mi ciekawostek historycznych i pięknych zdjęć, bo turystyczne informacje mnie raczej nie interesują.

AMERYKA PÓŁNOCNA
Kanada – Winnipeg/Manitoba
Jonny Appleseed – Joshua Whitehead (DNF – niezainteresowana)
Autor jest indigenous Canadian, czyli rdzennym mieszkańcem Kanady i powyższa jego książka zdobyła pierwsze miejsce w plebiscycie „Canada Reads” w 2021 roku. Była komplementowana za poetycki język i pokazanie życia First Nation/Indian. Dla mnie była to książka pornograficzna, w dodatku z punktu widzenia męskiej prostytutki. Nie przeczę, że autor ma talent narracyjny i niektóre fragmenty, zwłaszcza te opisujące bliską relację z babcią, były ciekawale, ale jego życie seksualne w najmniejszym stopniu mnie nie interesowało, a, niestety, wydawało się być osią całej opowieści. Przeczytałam gdzieś do połowy i dałam sobie spokój.

USA – Kalifornia
Freedom Writers Diary – Erin Gruwell i Freedom Writers (5,5)
Long Beach, Kalifornia to nie tylko piękne i bogate dzielnice. Uczniowie Erin Gruwell znają to miasto od innej strony. Gangi, strzelanina na ulicach, uzależnienie od narkotyków i alkoholu i brak widoków na lepszą przyszłość. Z takiego środowiska trudno się wyrwać, ale nauczycielka z powołania może zdziałać cuda, czego dowodem jest sukces jej 150 uczniów.
Do przeczytania:
The Short and Tragic Life of Robert Peace – Jeff Hobs
Takie gangsterskice dzielnice zdominowane przez narkotyki można znaleźć w wielu miastach USA. W jednej z nich w mieście Newark, New Jersey wychował się Robert Peace. Jego życiowe doświadczenia prawdopodobnie niewiele się różnią od przeżyć i doświadczeń Freedom Writers, ale tym razem spojrzymy na ten gangsterski świat oczami jednego bohatera.

Martin Eden (London Jack (właśc. Chaney John Griffith)) (4,5)
San Francisco, Kalifornia, początek XX wieku. Martin Eden, prosty chłopak wrażliwy na piękno, zakochuje się w pannie z wyższych sfer. Żeby dorównać intelektem swej wybrance, rozpoczyna proces samoedukacji, w szalonym tempie wchłania wiedzę, a przy okazji odkrywa w sobie talent pisarski. Ale droga do sławy jest długa i wyboista, a rodzice Ruth niezbyt przychylnym okiem patrzą na tę znajomość.
Do przeczytania:
Lalka (Prus Bolesław (właśc. Głowacki Aleksander))
Prosty chłopak zakochuje się w pannie z wyższych sfer... Co mi to przypomina? Oczywiście miłość Wokulskiego do Izabeli Łęckiej. Najwyższa pora zrobić powtórkę tej powieści. Od lat się do tego zabieram i ciągle w drogę wchodzą mi inne pozycje. Czas to zmienić.

USA – Minneapolis/Minnesota
Sentence – Erdrich Louise (3)
Powieść popularnej autorki, laureatki wielu nagród, w tym National Book Award i Pulitzer Prize. Nastawiłam się na ucztę literacką, zwłaszcza że główna bohaterka kocha książki i pracuje w księgarni. No cóż, po raz kolejny dowiedziałam się, że praca w księgarni do ciekawych nie należy; składa się głównie z realizacji zamówień, katalogowania książek i układania ich na półkach. A od połowy powieści głównym tematem staje się covid i panika zwizana z tym wirusem. I punkt kulminacyjny, czyli mordersrwo Georga Flyda. Ja rozumiem, że dla mieszkańców Minneapolis to wydarzenie było wstrząsem, cały świat był poruszony tym morderstwem, ale to jeszcze nie powód by maltretować czytelnika opisami protestów, krytyką policjantów i aluzjami do „white supremacists”, jakby to oni rabowali sklepy i podpalali samochody. Jednym słowem wokizm w pełnej krasie, w dodatku napisany bez ikry i z nudnymi bohaterami. Jak na dzieło laureatki literackich nagród, to gorzej niż słabo.

AFRYKA
BOSTWANA
Zew Kalahari (Owens Delia, Owens Mark James) (5,5)
Domem Dalii I Marka Owens był namiot rozbity pod samotnym drzewem na pustyni Kalaharii. Modzi zoolodzy wybrali to właśnie miejsce, dzikie, nieprzyjazne i nigdy niebadane przez naukowców, do przeprowadzania swych zoologicznych obserwacji. Z każdym dniem wrastali mocniej w to środowisko, byli częścią Kalahari, akceptowaną przez jej dzikich mieszkańców. Szakale, lwy i hieny odwiedzały ich prymitywny kamping. Nie zawsze były to bezpieczne spotkania. Młodzi zoolodzy nie raz spojrzeli śmierci w oczy, czy to z powodu dzikich zwierząt, szalejących sztormów, czy pożarów, ale z niewzruszoną determinacją trwali na posterunku. Spędzili tu siedem lat i z bólem serca opuszczli to miejsce, obiecując sobie jeszcze tu wrócić.
Do przeczytania:
The Elephant Whisperer – Lawrence Anthony
O Afryce i jej dzikich mieszkańcach pięknie opowiada Lawrence Anthony, który zarządzał rezerwatem przyrody w Zululand, w Afryce Południowej. O trudnej przyjaźni i bliskości jaka się wytworzyła pomiędzy nim i grupą agresywnych słoni, które uratował przed niechybną śmiercią.

ETIOPIA
Powrót do Missing (Verghese Abraham) (5)
Opowieść o dwóch braciach-bliźniakach, którzy urodzili się i mieszkali na terenie szpitala misyjnego w Addis Abeba. Dużo szczegółów medycznych i opisów zabiegów lekarskich, co czasami nuży, ale opowieść o dorastaniu braci-bliźniaków w Etiopii lat 50-70. ubiegłego wieku na tle historycznych wydarzeń tego kraju jest ciekawa i emocjonująca.
Do przeczytania:
Cesarz (Kapuściński Ryszard) – Reportaż o Etiopii czasów Haile Selassi, którym inspirował się Abraham Varghese pisząc powyższą powieść.

SOMALIA
Dom na niebie: Nie poddać się: Dziennikarka w niewoli somalijskich porywaczy (Lindhout Amanda, Corbett Sara) (6)
Wspomnienia młodej kobiety, która spędziła 15 miesięcy w niewoli u somalijskich porywaczy. To co przeżyła można nazwać pieklem na ziemi. Jednak cała siła tej opowieści jest w jej nieugiętej postawie, w niezachwianej wierze, że ten koszmar wkrótce się skończy. Wstrząsająca historia, która na długo pozostanie w mojej pamięci.
Do przeczytania:
One Day Closer: A Mother’s Quest to Bring Her Kidnapped Daughter Home – Lorinda Stewart
Matka Amandy współpracowała z RCMP (kanadyjską policją) i brała udział w negocjacjach z „Adamem”, przedstawicielem somalijskich porywaczy. To są jej wspomnienia.

FANTASY
Do zobaczenia w innym życiu (Silvey Catriona) (5)
Thora i Santi spotykają się w Cologne, mieście, w którym oboje są zagranicznymi studentami. Wytwarza się między nimi silna więź, którą wkrótce przerywa tragiczny wypadek. Ale to nie koniec ich znajomości. Spotkają się znowu w następnym życiu... i w następnym... Co jest powodem tych powtarzających się reinkarnacji? Warto przeczytać tę powieść, bo zakończenie jest zaskakujące i nadaje sens całej opowieści.

Lustrzanna (średnia ocena 4 tomów – 5)
Młodzieżowa seria fantasy. Gatunek, który raczej omijam, a tu proszę – wciągnęło mnie po uszy. Świetnie wykreowane światy, kompleksowe postaci, z których każda posiada jakieś magiczne zdolności i nie zawsze wykorzystuje je w sposób etyczny; nie wiadomo komu ufać, bo za życzliwym uśmiechem mogą kryć się złowrogie zamiary. Witajcie w Niebieście, stolicy arki Biegun, do której przybywa Ophelia w celu poślubienia nieznanego mężczyzny z innej niż jej rodzinna arki, z kompletnie obcego jej świata.
Najwidoczniej złapałam bakcyla fantasy, bo już się rozglądam za nową serią, która wprowadzi mnie w magiczne światy zamieszkałe przez osobliwych tubylców i dostarczy mi niezapomnianych wrażeń, podobnych do tych, jakie doświadczyłam czytając tę serię.
Do przeczytania:
Trylogia Grisza. Nie mam rozeznania w fantastyce, a ta trylogia uważana jest za jeden z bestsellerów młodzieżowej fantasy ostatnich lat. Może warto spróbować?

BIOGRAFIA
Savage Messiah: How Dr. Jordan Peterson Is Saving Western Civilization – Jim Proser (5)
Biografia kanadyjskiego psychologa I znanej postaci medialnej. Jordan Peterson jest bezwzględnym wyznawcą prawdy oraz wrogiem wokizmu i doprowadzonej do absurdu poprawności politycznej, co w dobie „cancel culture” nie przynosi mu łatwej sławy. Prowadzi walkę na dwóch frontach – politycznym i prywatnym, zmagając się z depresją, co nie jest łatwe, gdy władze uczelniane, od których jest zależny, starają się uprzykrzyć mu życie na każdym kroku.
Do przeczytania:
12 życiowych zasad: Antidotum na chaos (Peterson Jordan Bernt) – książka, która pomoga znaleźć sens w życiu.

MIGRANCI
My, marzyciele (Mbue Imbolo) (4,5)
Historia rodziny imigrantów z Kamerunu. Jest to typowa migracja ekonomicza. Pracują ciężko, starają się asymilować w nowym kraju i zbudować dla siebie przyszłość, jednak żyją w niepewności, bo ich status jest nielegalny, a wszelkie oszczędności idą na adwokatów i prawną batalię o zdobycie uprawniających ich do pozostania w USA dokumentów. Historia jakich wiele, ale jakoś nie zapałalam sympatią do tej rodziny, zwłaszcza że ich zachowanie nie zawsze było bez zarzutu.
Do przeczytania:
Dopóki rosną cytrynowe drzewa (Katouh Zoulfa)
A tu o losach emigrantów z targanej wojną Syrii.

LEKARZE
Będzie bolało: Sekretny dziennik młodego lekarza (Kay Adam) (4,5)
Dziennik młodego lekarza, w którym opisywał wydarzenia i przypadki z jakimi się zetknął podczas dyżurów na oddziałach szpitalnych. Jest to zbiór zabawnych anegdotek, przeplatany historyjkami od których włos się jeży na głowie czytelnika. Obraz brytyjskiej służby zdrowia, jaki otrzymujemy na kartach tego dziennika, jest przerażający i szokuje niehumanitarnym traktowaniem pracowników.
Do przeczytania:
My Own Country: Doctor’s Story - Verghese Abraham
Abraham Verghese jest nie tylko pisarzem, jest również lekarzem. Tu są jego wspomnienia z praktyki lekarskiej w Johnson City, Tennessee i tamtejszej epidemii AIDS.

PILOCI / STEWARDESY
Above and Beyond: Secrets of the Private Flight Attendant – Saskia Swann; Nicola Stow (4,5)
Wspomnienia stewardesy pracującej na prywatnych jetach, gdzie panuje przepych, zbytek i nadmiar. Jej obowiązki są skrzyżowaniem pracy sprzątaczki, kelnerki i opiekunki. A tam gdzie nie ma wśród załogi kucharza, musi zapewnić również dostawę i przygotowanie posiłków. Historie czasem zabawne, czasem szokujące. Ukazują świat oligarchów, w którym złota powłoka maskuje bezduszność, egotyzm i autokratyczny stosunek do pracowników.
Do przeczytania:
Leci z nami pilot: Kilka prawd o liniach lotniczych (Mikosz Sebastian)
Temat lotów i opowieści załogi samolotów są ciekawe więc będę kontynuować.
A jak o pilotach mowa, to koniecznie: Sully: My Search for What Really Matters – Chesley Sullenberger, czyli wspomnienia pilota, który w 2009 roku z powodu awarii samolotu wylądował na rzece Hudson, ratując tym samym życie 155 pasażerów i załogi.

RYBACY / POŁOWY
Stary człowiek i morze (Hemingway Ernest) (5)
Twarde jest życie rybaka, a jednak nie zdołało zabić w nim wrażliwości na piękno natury i szacunku dla stworzeń, ktore musi zabijać. Ale walka o przeżycie nie zawsze jest łatwa. Potrzeba sił, o które coraz trudniej w starzejącum się ciele. Pozostał jednak upór i samozaparcie, które nie pozwala poddać się w walce z potężnym marlinem.
Do przeczytania:
The Hemingway Book Club of Kosovo – Paula Huntley
W sierpniu 2000 roku, Paula Huntley przyjechała wraz z mężem do Kosowo. Mąż prawnik, przyjechał by pomóc odbudować system prawny w Serbii. Paula podjęła pracę jako nauczycielka języka angielskiego. „Stary człowiek i morze” było pierwszą, wybraną przez nią lekturą, która miała zachęcić młodzież do dalszego poznawania literatury amerykańskiej. Historia walki starego człowieka z naturą i własną słabością głęboko poruszyła i przemówiła do tej umęczonej wojennymi traumami młodzieży.

MATEMATYKA
Ukochane równanie profesora = 博士の愛した数式 (Ogawa Yōko) (5)
Króciutka opowieść o niecodziennej przyjaźni genialnego profesora, cierpiącego na amnezję i jego prostej gosposi, która z czułością i zrozumieniem traktuje jego dziwactwa i związane z chorobą problemy życia codziennego. Opowieść o przyjaźni i empatii, od której robi się ciepło na sercu. Ale także o matematyce i baseballu, życiowych pasjach profesora, których nawet choroba nie potrafiła zniszczyć.
Do przeczytania:
Utalentowana (Lalwani Nikita)
O utalentowanej matematycznie dziewczynce i dzieciństwie podporządkowanym ambicjom jej rodziców.

ZWIERZĘTA
PSY
Zew krwi (London Jack (właśc. Chaney John Griffith)) (5,5)
Historia opowiedziana z perspektywy psa, o tym jak wyglądalo życie na dalekiej Północy; opowieść bezlitosna i brutalna jak klimat tego obszaru i okrutna jak ludzie i zwierzęta potrafią być okrutni. Ale proza Londona działa jak balsam na wszelkie zło.
Do przeczytania:
Biały Kieł (London Jack (właśc. Chaney John Griffith)). I znów daleka Północ i przyjaźń psa/wilka z człowiekiem.

KOTY
Ona i jej kot (Nagakawa Naruki, Shinkai Makoto) (4)
Cztery opowiadania o kotach i ich właścicielkach luźno ze sobą połączone. Cztery sympatyczne opowiastki, które przypominają nam dlaczego tak bardzo kochamy koty.
Koty (Eliot T. S. (Eliot Thomas Stearns)) (3)
Książka dla dzieci? Eliot napisał te wiersze dla swoich chrześniaków. Ja miałam problem, by wykerzesać w sobie iskrę zainteresowania, nie wiem jak to się może podobać dzieciom.
Szkolne przygody Pimpusia Sadełko (Konopnicka Maria) (5)
A to jest przyklad jak można pisać o kotach dla dzieci. Ta historia utkwiła mi głęboko w pamięci od czasu, gdy czytałam ją w dzieciństwie.

ZDROWIE
Dieta długowieczności: Potwierdzony naukowo sposób na zdrowe i długie życie (Longo Valter) (4)
Dieta FMD (Fasting Mimicking Diet), czyli dieta naśladująca post. Jej głowną zaletą jest zwiększenie produkcji komórek macierzystych, co sprzyja regeneracji organizmu i przyspiesza leczenie wielu chorób. Dieta dla wytrwałych, bo nie należy do łatwych w stosowaniu.
Celery Juice: The Most Powerful Medicine of Our Time Healing Millions Worldwide – Anthony Williams
O magicznych właściwościach soku z łodyg selera. Składniki tego soku neutralizują toksyny i metale ciężkie w organizmie i działają jako antydotum na dręczące nas dolegliwości związane z chorobami cywilizacyjnymi.

SELF-HELP
Mózg bez ograniczeń: Potwierdzone naukowo metody, dzięki którym nauczysz się szybkiego czytania, usprawnisz pamięć, zwiększysz koncentrację i… aktywujesz supermoce swojego mózgu (Kwik Jim) (3)
Osobista opowieść autora o problemach z nauką i ich przezwyciężaniu jest fascynująca. Ale większość porad to raczej powtórka z ogólnie znanch wiadomości na temat zdrowia, wiary w swoje możliwości i pozytywnegi nastawieniu do życia. Zbyt wiele książek czytałam na ten temat, by znaleźć tu coś nowego.

SPIRYTUALNIE / NIEMATERIALNIE
Potem: Lekarz dowodzi, że życie po życiu istnieje (Greyson Bruce) (4,5)

Rok 2022 - podsumowanie tematyczne

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 280
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 4
Użytkownik: benzmanOpiekun BiblioNETki 11.01.2024 04:02 napisał(a):
Odpowiedź na: W roku 2023 przeczytałam ... | yyc_wanda
Przeczytałaś podobną liczbę książek, co ja w zeszłym roku. Pozwoliłem sobie zeschowkować kilka pozycji:-) Szczególnie zainteresowała mnie książka o diecie opartej na postach. Do postów/głodówek krótko i długoterminowych zabieram się już od kilku lat... :-( Jest ciężko zacząć. Mam nadzieję znaleść jakieś ciekawe wskazówki i zachęty w tej książce. Dzięki!
Użytkownik: yyc_wanda 11.01.2024 20:17 napisał(a):
Odpowiedź na: Przeczytałaś podobną licz... | benzmanOpiekun BiblioNETki
Tak, to prawda, że najtrudniej jest zacząć. Być może ta książka będzie dla Ciebie natchnieniem. To, że ta dieta wpływa na zwiększoną produkcję komórek macierzystych w organizmie, jest warte uwagi i wyrzeczeń.
Użytkownik: Monika.W 11.01.2024 09:29 napisał(a):
Odpowiedź na: W roku 2023 przeczytałam ... | yyc_wanda
Ciekawa konstrukcja - każda przeczytana książka jest jakimś tam tropem do kolejnej, tworzą się ciągi.
Ciekawe zestawienie Martina Edena z Lalką. Nigdy tak nie myślałam. Bo wszak Wokulski to szlachcic, wyedukowany, itd., a nie prosty człowiek. Ale to jak go tak widziałam. Dla Łęckich - prosty człowiek, który pcha się, gdzie go nikt nie chce.
Użytkownik: yyc_wanda 11.01.2024 17:41 napisał(a):
Odpowiedź na: Ciekawa konstrukcja - każ... | Monika.W
Pomimo że Wokulski pochodził z rodziny szlacheckiej, swoją życiową karierę zaczynał od pracy jako sprzedawca i kelner w winiarni. Czas na edukację i spinanie się po drabinie społecznej przyjdzie później. To jest ten start od zera, który wywołał u mnie skojarzenie z Martinem Edenem. Oczywiście, kiedy poznał Izabelę, był już na całkiem innej pozycji społecznej, ale w oczach rodziny Łęckich na zawsze pozostanie kupcem.
Legenda
  • - książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę
  • - do książki dodano opisy lub recenzje
  • - książka dostępna w naszej księgarni
  • - książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)
  • - książka znajduje się w Twoim schowku
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: