Dodany: 13.10.2016 18:00|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Zmarł noblista Dario Fo


Dario FoRankiem 13 października zmarł w mediolańskim szpitalu włoski noblista Dario Fo – cierpiał na dolegliwości układu oddechowego. Ten kontrowersyjny satyryk, dramaturg i powieściopisarz, a także aktor i reżyser teatralny, miał 90 lat.

Gdy w 1997 roku otrzymał Literacką Nagrodę Nobla jako ten, który rywalizuje z błaznami średniowiecznymi w krytykowaniu władzy oraz popieraniu godności uciskanych nie kryto oburzenia – mówiono nawet o kompromitacji nagrody. W polskim środowisku nie był zbyt lubiany – nie cenili go Czesław Miłosz czy Janina Klave. Paweł Demirski przekonuje, że powodem niechęci bryły skrajnie lewicowe poglądy Daria Fo i jego zaangażowanie polityczne w twórczości. Włoski twórca wojował o to, by teatr był tym medium, które wyraża dzisiejszą polityczną sytuację poprzez opis niesprawiedliwości i opresji wobec społeczeństwa i uwypuklenie portretów ludzi, którzy dzierżą władzę.

Dzisiaj natomiast premier Włoch, Matteo Renzi, tak mówi o śmierci artysty: Włochy straciły jedną z największych osobowości teatru, kultury i życia społecznego. Jego satyra, obserwacje i praca nad scenografią oraz wszechstronne działania artystyczne są światowym dziedzictwem jednego z najwybitniejszych Włochów. Media informują zaś o stracie człowieka, który stworzył nową drogę robienia teatru, jego nowy język – jak ujął to prezenter telewizyjny Pippo Baudo.

Dario Fo urodził się 24 marca 1926 roku w Sangiano. Jego poglądy ukształtowały się w młodości, kiedy pomagał ojcu – zagorzałemu antyfaszyście, który opierał się władzy dyktatora Benita Mussoliniego. Przeprowadzał brytyjskich więźniów wojennych i włoskich Żydów do Szwajcarii. Matka artysty, Pina Rota, była autorką wysoko ocenianej przez krytyków książki o swojej rodzinie, którą zatytułowała Il Pease delle Rane (Kraj żab).

Córka papieża, Dario FoChyba najsłynniejszą powieścią Daria Fo, która ukazała się w Polsce, jest Córka papieża. Historia Lukrecji Borgii – otoczonej złą sławą rozpustnicy i trucicielki, córki kardynała Rodriga de Bergii, późniejszego papieża Aleksandra VI, i jednej z jego kochanek. Autor próbuje odnaleźć prawdziwą kobietę: czy Lukrecja rzeczywiście była tą osobą, za którą wszyscy ją mieli, czy może ofiarą intryg własnego ojca? Jak przekonuje wydawca (Znak Horyzont):

Lukrecja od zawsze fascynowała artystów, to im zawdzięcza wizerunek kobiety demonicznej. Taką znamy ją z głośnego serialu Rodzina Borgiów, który Dario Fo zaatakował jako skupiony wyłącznie na seksie i graniczący z pornografią. Maestro staje w obronie Lukrecji. Swą książkę oparł na źródłach, m.in. na autentycznych listach córki papieża. Odnalazł w nich raczej kobietę łagodną, uwikłaną w okrutną grę ojca i odważną niż femme fatale. To jej – po raz pierwszy w dziejach - oddaje głos w swojej mistrzowskiej powieści.

Z twórczości Daria Fo tłumaczonej na język polski można wymienić jeszcze pozycje: Johan Padan odkrywa AmerykęMiasteczko nietoperzy, Przypadkowa śmierć anarchisty czy utwory zamieszczone w antologiach Kto pyta, nie błądzi. Nobliści odpowiadają dzieciom, Czerwona dekada.

W obliczu faktu, że tego samego dnia ogłoszono również kontrowersyjną decyzję o przyznaniu Literackiej Nagrody Nobla Bobowi Dylanowi – raczej muzykowi niż literatowi – przypomnienie o sobie Daria Fo pokazuje, że literatura to także słowo żywe. W „Gazecie Wyborczej” Paweł Demirski – polski dziennikarz i dramaturg związany z redakcją „Krytyki Politycznej” – przypomina w kontekście śmierci włoskiego noblisty i wyboru tego nowego, że słowo to także to wykrzyczane, wypowiedziane, wyśpiewane ze sceny.

Sam Dario Fo chyba byłby rozbawiony tym wiele mówiącym przypadkiem…

Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: