Dodany: 31.10.2019 21:05|Autor:

nota wydawcy


"Pytanie nigdy nie brzmiało: czy zwierzęta mają emocje, lecz w jaki sposób nauka była w stanie tak długo ich nie dostrzegać. Jakim cudem robiliśmy wszystko, by odmówić zwierzętom czegoś tak oczywistego?".

Frans de Waal


"Ostatni uścisk Mamy" rozpoczyna się śmiercią szympansiej matriarchini imieniem Mama. Gdy Mama umierała, profesor Jan van Hooff odwiedził ją, aby przytulić po raz ostatni. Ich pożegnanie sfilmowano, a nagranie szybko stało się niezwykle popularne w social mediach. Widok obejmującej profesora Mamy, witającej go szerokim uśmiechem i pocieszającym klepaniem po plecach - gestem często przypisywanym wyłącznie człowiekowi, głęboko poruszył miliony ludzi. Frans de Waal, w swojej najnowszej książce, koncentruje się na emocjach naczelnych, iluzji wolnej woli, świadomości zwierząt oraz życiu i śmierci. Stawia śmiałą, a być może nawet rewolucyjną tezę, że nie ma ludzkich emocji, których nie posiadałyby zwierzęta; są one uniwersalne i ponadgatunkowe.


"Urzekająca książka, pełna współczucia i wglądu w życie zwierząt, w tym ludzi".

Yuval Noah Harari, autor książki "Sapiens. Od zwierząt do bogów"


"Frans de Waal jest jednym z najbardziej wpływowych prymatologów, który zmienia sposób, w jaki myślimy o ludzkiej naturze. To ważna i mądra książka".

Robert Sapolsky, autor książki "Dlaczego zebry nie mają wrzodów?"


"Nie ma jednak nic ważniejszego niż zrozumienie jak ludzie i zwierzęta się zachowują. Analizując emocje jednych i drugich, książka ta umieszcza najwyraźniejsze doświadczenia umysłowe w kontekście ewolucyjnym, odkrywając jak ich bogactwo, moc i przydatność rozciągała się na przestrzeni gatunków daleko w przeszłość..."

"The New York Times Book Review"


Frans de Waal - biolog i prymatolog, profesor psychologii na Uniwersytecie Emory i dyrektor Living Links Center w Atlancie. Uznany przez magazyn "Time" za jedną ze stu osób, które kształtują nasz świat. Nakładem CCPress ukazały się jego książki: "Małpy i filozofowie" (2013), "Bonobo i ateista" (2014), "Bystre zwierzę. Czy jesteśmy dość mądrzy, aby zrozumieć mądrość zwierząt?" (2016), "Wiek empatii. Jak natura uczy nas życzliwości" (2018).


[Wydawnictwo Copernicus Center Press, 2019]

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 251
Dodaj komentarz
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: