Dodany: 15.07.2020 12:39|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

1 osoba poleca ten tekst.

Literacki top dekady


Dobiegająca końca dekada to dobry czas na wszelkiego rodzaju podsumowania. W ciągu ostatnich dziesięciu lat wydarzyło się bardzo wiele – także w literaturze. Na rynku księgarskim pojawiły się tysiące nowych tytułów, a gusta czytelników nieustannie ewoluują. Po jakie książki sięgali najchętniej w ciągu ostatniej dekady? Jakie gatunki i autorzy cieszyli się największą popularnością? Przeanalizował to sklep internetowy Gandalf.com.pl.

 

 

TOP 10 – wybory czytelników

2011: Dwanaście prac Herkulesa – Agata Christie

Zestawienie otwiera książka królowej kryminału, wydana po raz pierwszy w 1947 roku. Powieści o przygodach detektywa Herkulesa Poirota od lat cieszą się niesłabnącą popularnością. Czytelnicy cenią je za świetnie skonstruowane kryminalne zagadki, błyskotliwe dialogi i angielski humor.

2012: Ciało i ducha ratować żywieniem – Ewa Dąbrowska

Rok później kryminalne zagadki odeszły w niepamięć na rzecz medycyny niekonwencjonalnej. Klienci Gandalf.com.pl sięgnęli po poradnik, którego autorka prezentuje kuracje dietą półgłodówkową. Metody dr Dąbrowskiej stosują osoby o różnych dolegliwościach.

2013: Sezon burz – Andrzej Sapkowski

Na powrót do wiedźmińskiego świata czytelnicy musieli trochę poczekać. Nic dziwnego, że premiera tego tytułu spotkała się z tak pozytywnym odbiorem. W książce pojawiły się doskonale znane z sagi postacie: wiedźmin Geralta, poeta Jaskier i czarodziejka Yennefer. Bo, jak podkreśla autor, historia nie kończy się nigdy.

2014: Mały książę – Antoine de Saint-Exupéry

Jedna z najważniejszych książek XX wieku i jedna z ulubionych szkolnych lektur. Tylko pozornie skierowana do dzieci, zawierająca bowiem liczne wątki psychologiczne i realistyczne. Kopalnia złotych myśli, do której z przyjemnością powraca się po latach.

2015: Ukryte terapie. Czego ci lekarz nie powie – Jerzy Zięba

Kolejna książka o tematyce zdrowotnej w TOP 10 ostatniej dekady. Tytuł poruszający zagadnienia związane z naturoterapią. Autor stawia w niej śmiałe tezy, mające obalić założenia współczesnej medycyny. Teorie Jerzego Zięby na przestrzeni lat zyskały niemal tyle samo zwolenników, co przeciwników.

2016: Harry Potter i przeklęte dziecko – Jack Thorne, J. K. Rowling, John Tiffany

Wielki powrót najsłynniejszego młodego czarodzieja wywołał ogromne poruszenie wśród fanów. Tym razem jednak do ich rąk trafiła nie powieść, a scenariusz sztuki teatralnej. Jej akcja rozgrywa się 19 lat po wydarzeniach przedstawionych w Insygniach śmierci. Tym razem na celowniku sił ciemności znajduje się nie sam Harry, a jego syn Albus.

2017: Macierewicz i jego tajemnice – Tomasz Piątek

Książka to efekt dziennikarskiego śledztwa, przeprowadzonego przez dziennikarza „Gazety Wyborczej” Tomasza Piątka. Poświęcona jest byłemu ministrowi obrony narodowej Antoniemu Macierewiczowi. Autor oddał w ręce czytelników tytuł, który ilustruje powiązania polityka z gangsterem-finansistą Siemionem Mogilewiczem. Jak to z tajemnicami bywa, książka wzbudziła spore zainteresowanie.

2018: A ja żem jej powiedziała – Katarzyna Nosowska

Na koncie ma dziesiątki muzycznych nagród i setki tekstów piosenek. Przez lata raczej unikała jednak blasku fleszy i pozostała niezwykle skromna. Gdy przebojem wkroczyła na Instagram, a przy tym postanowiła napisać książkę, jej fani tłumnie ruszyli do księgarń. Po lekturę pełną anegdot – po prostu o życiu.

2019: Księgi Jakubowe – Olga Tokarczuk

Rok 2019 niewątpliwie należał do Olgi Tokarczuk. Po przyznaniu jej Literackiej Nagrody Nobla, wielu Polaków postanowiło zapoznać się z twórczością pisarki. Najchętniej wybierali oni Księgi Jakubowe – historyczną powieść, której ukończenie zajęło autorce aż 7 lat.

2020: 365 dni/Ten Dzień/Kolejne 365 dni – Blanka Lipińska

Nazywane połączeniem Ojca chrzestnego i Pięćdziesięciu twarzy Greya książki Lipińskiej pełne są wulgarnego języka i scen erotycznych. Szturmem wkroczyły na polski rynek czytelniczy i nie schodzą z list bestsellerów. Pierwsza część, czyli 365 dni, doczekała się już adaptacji filmowej.

[źródło: wirtualny wydawca]

Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 8
Użytkownik: carmaniola 15.07.2020 15:30 napisał(a):
Odpowiedź na: Dobiegająca końca dekada... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Szczerze mówiąc jestem zaskoczona tym zestawieniem, ale to nie pierwszy raz zadziwiają mnie podobne listy. Od zawsze byłam gdzieś, poza granicami tego, co się aktualnie czyta, ale jakoś wydawało mi się, że w ciągu tej dekady pojawiło się znacznie więcej, wydawałoby się, interesujących/bardziej popularnych tytułów. A tu, o niektórych z tej listy nawet nie słyszałam.
Użytkownik: ka.ja 15.07.2020 18:19 napisał(a):
Odpowiedź na: Szczerze mówiąc jestem za... | carmaniola
Myślę, że to nie jest literacki ranking. Domyślam się, że księgarnia Gandalf po prostu policzyła, jakie książki kupowano w niej najczęściej, możliwe, że z powodów absolutnie pozaliterackich, na przykład akurat na te tytuły była duża przecena?
Nie wszytko, co jest książką, zalicza się od razu do literatury. Nawet całkiem uczciwie jest to wyrażone sformułowaniem "po jakie książki czytelnicy sięgali", nie że czytali, tylko sięgali.
Swoją drogą 2020 jest jeszcze całkiem młody, może czytelnicy sięgną po coś innego niż produkcje pani Lipińskiej.
Obecność Agathy Christie w tym zestawieniu chyba mnie wręcz rozczula.
Użytkownik: carmaniola 16.07.2020 09:31 napisał(a):
Odpowiedź na: Myślę, że to nie jest lit... | ka.ja
Rozumiem, że to wykaz książek, które akurat w tej konkretnej księgarni sprzedawały się najlepiej. Jednak to też swego rodzaju ranking. O ile nie dziwi mnie "Harry Potter", "Wiedźmin", czy "Księgi Jakubowe" - Nobel swoje robi, a nawet Agata Christie to zastanawiają mnie np. "Ukryte terapie" i "Ciało i ducha...". Zdaję sobie sprawę, że coraz większa ilość ludzi przywiązuje uwagę do prowadzenia zdrowego trybu życia, ale też... książek tego typu jest na rynku multum. Dlaczego akurat te?

Zastanawia mnie Nosowska, ale ona ma moc fanów, więc to możliwe, że jej debiut rozszedł się jak świeże bułeczki, ale tuż przed nią jest książka o Macierewiczu. Znany polityk, owszem, ale gdzie mu tam, jeśli chodzi o popularność, do gwiazdy estrady?

Tak sobie tylko dumam, bardzo ogólnie i bez skłonności do oceniania tego, co ludzie kupują, bo jak pisałam wcześniej moje lektury zawsze utrzymywały się na jakichś oboczach. Pewnie gdybym podała swoją listę zakupów z ostatnich dziesięciu lat z wyróżnieniem tych najbardziej trafionych, byłaby jeszcze dziwniejsza dla innych. ;-)
Użytkownik: ktrya 17.07.2020 13:40 napisał(a):
Odpowiedź na: Rozumiem, że to wykaz ksi... | carmaniola
Mnie akurat dziwi - choć może nie dziwi, po prostu nie jestem w stanie sobie wyjaśnić, skąd popularność tej książki: "Ciało i ducha..." bo kompletnie nie kojarzę ani książki, autorki i kontekstu społecznego.
Natomiast reszta wynika z innych czynników niż ogólnej popularności autorów.
Zięba mnie nie dziwi, zwłaszcza w 2015 roku - kiedy obecna władza dochodziła do władzy - była jakaś kontrowersyjna sprawa wokół Zięby, dzięki której sprzedaż jego książki zyskała na popularności. Podobnie sytuacja ma się z Macierewiczem. Trzeba jeszcze wziąć pod uwagę, że ci śledzący politykę chętniej czytają, zwłaszcza książki kontrowersyjne czy z pochodzące z własnego światopoglądowego podwórka niż fani jakieś gwiazdy estrady. Nie chcę nikogo skrzywdzić uogólnieniem, ale osoby, które "żyją" życiem gwiazd estradowych przeczytają o swoim idolu notatkę na Pupilku czy plotkarskie gazety, ale nie książkę (w każdym razie bardzo rzadko).
Nosowska - to nie dzięki jej licznym fanom, ta książka była absolutnie wszędzie, bałam się otworzyć lodówkę, by mi nie wyskoczyła. A skoro była wszędzie i wszyscy czytali, cytowali i przeważały głosy zachwytu - ludzie kupowali, bo teraz o tym się mówi.
Użytkownik: carmaniola 18.07.2020 10:09 napisał(a):
Odpowiedź na: Mnie akurat dziwi - choć ... | ktrya
To jesteśmy już dwie do "Ciała i ducha...". Co do reszty zapewne masz rację, choć i tak trudno mi sobie wyobrazić, że akurat te książki w ciągu dziesięciu lat zdobyły największą "pokupność". ;-)
Użytkownik: ktrya 19.07.2020 01:04 napisał(a):
Odpowiedź na: To jesteśmy już dwie do "... | carmaniola
Nie w ciągu 10 lat tylko w danym roku. To nie jest rankingi najchętniej kupowanych książek w danej dekadzie tylko w danym roku tej dekady.
Użytkownik: ktrya 19.07.2020 01:04 napisał(a):
Odpowiedź na: To jesteśmy już dwie do "... | carmaniola
Nie w ciągu 10 lat tylko w danym roku. To nie jest rankingi najchętniej kupowanych książek w danej dekadzie tylko w danym roku tej dekady.
Użytkownik: janmamut 19.07.2020 06:08 napisał(a):
Odpowiedź na: Mnie akurat dziwi - choć ... | ktrya
Metodę i książkę znam dobrze, więc ogólna popularność mnie nie dziwi. Oczekiwałbym tylko najlepszej sprzedaży rok później, gdy w pewnym radiu pojawił się cykl audycji o tym (nie słuchałem, tylko post factum sprawdziłem przypuszczenia).
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: