Dodany: 05.09.2020 11:11|Autor: pawelw

Książki i okolice> Konkursy biblionetkowe

Zapisy na konkursy w roku 2021


Uwaga, uwaga! Rozpoczynamy zapisy na zorganizowanie konkursu w 2021 roku.


Ogólne zasady numerowanych konkursów nie zmieniają się i można je streścić w kilku zdaniach:
- Podstawą są fragmenty z utworów literackich, które trzeba rozpoznać. Najlepiej, żeby fragmenty były jakoś powiązane (np. tematycznie).
- Odpowiedzi wysyłamy do organizatora i nie zdradzamy ich na forum.
- Punktowane są prawidłowe odpowiedzi.

Konkursy w BiblioNETce mają już swoją tradycję i niepisane zasady, ale jeśli ktoś miałby jakiś bardziej nietypowy pomysł, to też jest to do rozważenia. Proszę tylko o konsultację takiego pomysłu ze mną.

Od tej chwili czekam na Wasze zgłoszenia przez prywatną wiadomość lub mailem na adresem: konkursy[at]biblionetka.pl

Jeżeli ktoś nie ma zarezerwowanego tematu konkursu, proszę o podawanie go przy zgłoszeniu. Temat ten, po uzgodnieniu ze mną, będzie można jeszcze później zmienić. Można też podać proponowany termin lub kilka terminów

Podczas uzgadniania terminu nie trzeba mieć gotowego konkursu! Wystarczy mieć chęci i pomysł, a konkurs przygotować później.

Tradycyjnie planowane jest dziesięć konkursów, prowadzonych w pierwszej połowie każdego miesiąca oprócz lipca i sierpnia. Zazwyczaj konkurs zaczyna się pierwszego dnia miesiąca i trwa 10-14 dni.

Plan ten może się zmienić, jeśli chętnych do organizacji konkursów będzie bardzo mało lub bardzo dużo.
Proszę o śmiałe zgłaszanie się. :)
Ponadto, jeśli ktoś ma ochotę, może zorganizować więcej niż jeden konkurs.


Z czym się wiąże prowadzenie konkursów?

1. Trzeba wymyślić i zarezerwować temat konkursu. Można to zrobić w każdej chwili pisząc do mnie wiadomość albo maila na adres: konkursy[at]biblionetka.pl.
Konkursów było już bardzo dużo, dlatego temat konkursu może się powtórzyć z którymś z wcześniejszych, ale w takim wypadku należy zachować szczególną ostrożność i starać się wybierać inne książki.
Listę tematów dotychczasowych konkursów najłatwiej znaleźć w czytatce Sznajpera: Tematy konkursowe albo w czytatce konkursowej.

2. Trzeba wyszukać odpowiednie fragmenty. Powinny być na tyle charakterystyczne, żeby dało się rozpoznać skąd pochodzą. Warto wybrać przynajmniej kilka książek bardziej znanych i popularnych. Fragmentów nie musi być dużo, są osoby, które z braku czasu chętnie wzięły by udział w mniejszym konkursie. Powiedzmy, że powinno być ich od 5 do 30.

3. Przygotowany konkurs - wstęp, fragmenty i odpowiedzi - trzeba przysłać do mnie około tygodnia przed planowaną datą rozpoczęcia. Przyślę też przypomnienie, mniej więcej w terminie zakończenia poprzedniego konkursu.

4. Trzeba określić zasady konkursu. W szczególności czas trwania, gdzie i jak wysyłać odpowiedzi, o czym informuje w odpowiedzi organizator i jaka jest punktacja.
Zwykle przyznawane są punkty za poprawne podanie tytułu i autora książki. Jeżeli w konkursie pojawia się fragment wiersza lub opowiadania ze zbioru, organizator informuje, jaką odpowiedź uzna za wystarczającą (może prosić o podanie również tytułu zbioru). Do konkursowych fragmentów (wszystkich lub tylko kilku) można też przygotować pytania dodatkowe, odpowiedzi na te pytania też mogą być punktowane.

5. Ponieważ terminy są dość odległe, może się zdarzyć, że ktoś nie będzie mógł poprowadzić konkursu w uzgodnionym terminie. W takiej sytuacji proszę o jak najszybszą informację.

6. Konkurs może być przygotowany przez więcej osób, ale w takim przypadku należy wyznaczyć „kapitana” zespołu – osobę kontaktową i odpowiedzialną za przeprowadzenie konkursu.

Wyświetleń: 534
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 1
Użytkownik: pawelw 14.09.2020 22:13 napisał(a):
Odpowiedź na: Uwaga, uwaga! Rozpoczynam... | pawelw
Harmonogram konkursów na rok 2021 zaczyna się klarować, ale ciągle jeszcze są wolne miejsca. Jak ktoś nie może się zdecydować, to zachęcam do zgłaszania się. :)
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: