Dodany: 13.03.2022 12:00|Autor: Uleczkaa38

Znakomita lekcja astronomii dla każdego!


Typ recenzji: Oficjalna PWN

Recenzent: Urszula Janiszyn

Kosmos, gwiazdy, odległe galaktyki... - wszystko to niemalże od tysiącleci budzi ludzką ciekawość, którą wraz z postępem i rozwojem nauki zaspokajamy w coraz to większym zakresie. Czym innym jest jednak zawodowe podejście do tych zagadnień, a zupełnie czym innym czysto amatorska chęć poszerzenia swojej wiedzy na temat kosmosu i jego tajemnic. I to właśnie z myślą o tej drugiej grupie osób ukazała się w naszym kraju znakomita książka „Kosmiczne fenomeny: Szybki kurs historii astronomii”.

Jak wskazuje tytuł, ma ona na celu przybliżenie nam podstawowych wiadomości z zakresu astronomii, a tym samym wskazanie środków, sposobów i pomysłów na to, jak sami możemy cieszyć się obserwacją kosmosu w zaciszu naszego domu. Jednocześnie na jej kartach znajdziemy moc fachowej i zarazem stricte teoretycznej wiedzy na temat astronomii, odkryć na jej polu oraz tego, co wciąż pozostaje dla nas wielką i w jakiejś mierze romantyczną zagadką...

Jonathan Powell podzielił swoją opowieść na kilka głównych części. Pierwsze z nich odnoszą się do odległej historii naszej planety, ukazując m.in. pierwsze odkrycia astronomiczne w starożytnym Egipcie, Mezopotamii czy też Indiach. Kolejne rozdziały skupiają się już na praktyce obserwacji kosmosu, aczkolwiek również w bardziej historycznym ujęciu, czyli ukazaniu pierwszych badań, narzędzi i wyników obserwacji.

W kolejnych częściach autor omawia obecne standardy obserwacji astronomicznych, wskazując na konkretny rodzaj sprzętu, wyjaśniając kolejne kroki i czynności podczas obserwacji, jak wreszcie podając definicje i znaczenia ważnych pojęć - m.in. takich, jak słońce poboczne czy też łuk horyzontalny.

Swoistym dopełnieniem i podsumowaniem całości są dwa końcowe rozdziały, które stawiają pytania nurtujące ludzkość i zarazem udzielają na nie fachowych odpowiedzi. A poruszane tu kwestie są naprawdę wielce intrygujące, by wspomnieć o szansie na istnienie inteligentnego życia w kosmosie, teoriach odnoszących się do kwestii pochodzenia naszego Księżyca, możliwościach dotarcia człowieka do innych układów słonecznych, czy też choćby dacie i możliwych obrazach końca istnienia Ziemi.

Autor dokonał rzeczy niezwykle ważnej, mianowicie przekazał niewątpliwie trudną i skomplikowaną wiedzę w bardzo prosty, przystępny i klarowny sposób. To bardzo szczegółowo opisane i starannie wyjaśnione kwestie, które może z łatwością pojąć i odczytać nawet absolutny laik w zakresie astronomii - choćby taki, jak ja. I to też wydaje się decydować o popularności tej książki, która stała się bestsellerem nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie.

Nie sposób nie docenić elementów graficznych tej pozycji. Są to głównie zdjęcia kosmosu, naszej planety, czy też Księżyca, naprawdę piękne i niezwykle klimatyczne, a także kilka fotografii niezbędnego sprzętu do domowej obserwacji kosmosu, będących rzeczą tyleż ważną, co i ciekawą dla postronnego obserwatora. Do tego warto docenić także bardzo przejrzysty układ treści, co ułatwia i uprzyjemnia samą lekturę.

Książka ta stanowi z pewnością interesującą lekcję astronomii – właśnie dla ludzi, którzy są jej ciekawi, ale niekoniecznie wiedzą o niej zbyt wiele.
Lektura pozwala zmienić ten stan rzeczy, a przy okazji zapewnia bardzo ciekawie i przyjemnie spędzony czas. Trudno bowiem nie ekscytować się takimi kwestiami, jak rozważania na temat istnienia kosmitów, dociekanie, czym był Wielki Wybuch, bądź też, czy Wszechświat gdzieś się kończy. Przyznajcie sami, że takie tematy są po prostu intrygujące dla każdego, kto jest ciekaw tajemnic życia i naszego pięknego świata.

„Kosmiczne fenomeny: Szybki kurs historii astronomii” to książka, którą cechuje jakość, merytoryczne przedstawienie tematu oraz lekkość przekazania skomplikowanej wiedzy, którą odbieramy jako coś bardzo ciekawego i opisanego w możliwie najprostszy sposób. Dlatego też gorąco polecam i zachęcam was do sięgnięcia po tę książkę – naprawdę warto.

Ocena recenzenta: 5/6

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 204
Dodaj komentarz
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: