Dodany: 23.07.2022 11:56|Autor: Uleczkaa38

Spojrzenie na kosmos poprzez pryzmat astrofizyki


Typ recenzji: oficjalna PWN

Recenzent: Urszula Janiszyn

Tajemnice kosmosu od zawsze pasjonowały, fascynowały i intrygowały człowieka - począwszy od starożytności, aż po dzień dzisiejszy. I choć wiele już się dowiedzieliśmy w tym względzie, to wciąż niemało jest do odkrycia. Właśnie tą kwestią zajmuje się m.in. astrofizyka - jedna z najprężniej rozwijających się gałęzi fizyki. A o tym, czym dokładnie jest ta nauka i jakie stawia przed sobą cele, możemy się przekonać, sięgając po książkę „Astrofizyka w pigułce”.

Sten Odenwald, ceniony naukowiec i zarazem astronom NASA, odsłania przed nami tajemnice kosmosu i zachodzących w nim procesów astronomicznych, by wspomnieć chociażby o funkcji i znaczeniu Słońca, kwestii kosmicznego promieniowania, strukturach ciał niebieskich i innych gwiezdnych obiektów, czy też wciąż nieodgadnionej zagadce powstania wszechświata. Oczywiście to tylko kilka przykładów z ogromu treści, jaką mamy przyjemność tu poznać.

Całość książki została podzielona na kilka głównych części, z których każda jest poświęcona odrębnemu zagadnieniu. I tak pierwsza z nich, "Narzędzia fizyków", przedstawia nam ogólne założenia tej nauki, wskazuje na rolę fizyki, matematyki i astronomii w dochodzeniu do oczekiwanych rezultatów, jak też omawia nasze możliwości w zakresie obserwowania i mierzenia wszechświata.

Druga część, "Słońce", skupia się naszej pięknej gwieździe, podejmując m.in. temat jej powstania, ewolucji na przestrzeni miliardów lat, zachodzących tam przemian na czele ze słonecznymi burzami, wreszcie omawia kwestię nieuchronnej śmierci Słońca, która nastąpi za mniej więcej pięć miliardów lat.

W kolejnym rozdziale, "Układy planet", otrzymujemy szereg informacji na temat Układu Słonecznego, ze szczególnym uwzględnieniem takich kwestii, jak proces jego powstawania i przemian na przestrzeni miliardów lat, budowa, właściwości oraz rodzaje planet, występujących zarówno w naszym układzie, jak i poza nim.

W dalszej kolejności możemy przyjrzeć się bliżej gwiazdom, opisanym w części pod tym właśnie tytułem. I tu mamy analogiczne odniesienie do poprzedniego rozdziału, gdzie znów znajdziemy informacje na temat rodzajów gwiazd, ich powstawania, budowy oraz procesu nieuchronnej śmierci. To także ciekawe informacje o znanych i odkrytych przez ludzkość odległych gwiazdach.

Piąta część nosi tytuł "Galaktyki" i odsłania przed nami m.in. takie kwestie, jak budowa i struktura galaktyki, jej nieodłącznie oddziaływanie na cały układ i ciała gwiezdne, czy też ewolucje całych galaktyk, które, jak wszystko inne w kosmosie, również się zmieniają.

Ostatnia część, "Budowa kosmosu", odnosi się w głównej mierze do teorii powstania wszechświata, koncepcji "Wielkiego Wybuchu", odkrywania najwcześniejszych okresów kosmosu, czy też do pasjonującej kwestii rozumienia pojęcia czasu i jego początku.

Książka przedstawia nam wiedzę o kosmosie - konkretną, uporządkowaną, fachową i zarazem podaną w możliwie najbardziej przystępny sposób. Oprócz samych odniesień do astrofizyki, znajdziemy tu także wiele informacji o ludziach, którzy wnieśli ogromny wkład w rozwój tej nauki, by wspomnieć choćby o Johannesie Keplerze oraz Edwinie Hubblu. Wreszcie jest to także interesujący przegląd technologii, maszyn i urządzeń, które pozwalały i wciąż pozwalają odkrywać nam kosmos.

Warto docenić również materiał graficzny i fotograficzny, obejmujący z jednej strony rozmaite wykresy, tabele i ryciny, z drugiej zaś piękne zdjęcia kosmosu, planet, gwiazd, mgławic itd., które co prawda zostały ubrane w biel i czerń, ale i tak budzą zachwyt i wielkie zaciekawienie. Tradycyjnie też książkę charakteryzuje efektowna szata zewnętrzna, jak zresztą każdą pozycję z serii „W pigułce”.

Książka Stena Odenwalda „Astrofizyka w pigułce”, to pozycja interesująca, świetnie napisana i spełniające wszelkie oczekiwania. Najważniejsze jest bowiem to, że za sprawą lektury możemy dowiedzieć się o kosmosie wszystkiego, co tylko z punktu widzenia fizyki jest najważniejsze i najistotniejsze. Jeśli zatem interesuje was ta tematyka, to bez wahania sięgajcie po niniejszą pozycję. Polecam.

Ocena recenzenta: 6/6

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 153
Dodaj komentarz
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: