Dodany: 26.04.2023 19:15|Autor: Uleczkaa38

Świat opisany językiem matematyki


Typ recenzji: Oficjalna PWN

Recenzent: Urszula Janiszyn

Matematycy, fizycy, miłośnicy nauk ścisłych oraz wszyscy ci, których ciekawią tajemnice wszechświata... - z pewnością ucieszy was wiadomość o ukazaniu się w naszym kraju nakładem Wydawnictwa Naukowego PWN znakomitej książki Joela Schiffa „Matematyczny wszechświat. Od Pitagorasa do Plancka”, która stała się wielkim bestsellerem na całym świecie.

Publikacja zabiera nas w fascynującą podróż po naszym świecie i daleko poza niego, ukazując nam przyrodę, zjawiska atmosferyczne, codzienność życia zwierząt i ludzi oraz magię kosmosu za pomocą matematyki. To właśnie z niej dowiemy się m.in., jak powstają niezwykle wytrzymałe budowle mrówek, w jaki sposób kształtuje się materia kryształów, czym jest kosmiczna prędkość ucieczki, czy też jak bardzo pewne jest istnienie alternatywnych światów naszej rzeczywistości. To oczywiście tylko kilka z ogromu wątków i ciekawostek, wypełniających stronice tego dzieła.

Joel Schiff, ceniony i doświadczony doktor nauk matematycznych, postawił sobie podczas pracy nad tą książką jeden, najważniejszy cel. Było nim opowiedzenie o naszym świecie, życiu i zagadkach kosmosu za pomocą języka matematyki i fizyki w taki sposób, by relacja była tyleż przystępna dla ogółu odbiorców, ile ciekawa. I w mej ocenie dokonał tego, oferując nam lekturę interesującą, z pewnością nie nazbyt skomplikowaną i przede wszystkim zaskakującą tym, co ma do przekazania.

Książka została podzielona na kilka głównych części, które w logiczny sposób prowadzą nas przez ten jakże fascynujący świat nauk ścisłych. I tak pierwsze z nich odnoszą się głównie do istoty samej matematyki, wyjaśnienia jej ogólnych praw, zasad i celów, jak i też niezbędnych nam tutaj kluczowych twierdzeń, definicji i pojęć. Kolejne części skupiają się na rzeczach najważniejszych i związanych z tytułem: opisywaniu językiem matematycznym naszego świata, przyrody, kosmosu oraz udzielaniu odpowiedzi na najważniejsze pytania, m.in. te związane z teorię wielkiego wybuchu czy też możliwością podróżowania człowieka w daleką przestrzeń kosmiczną. To opowieść znaczona faktami, odwołaniami do historii i osiągnięć wielkich naukowców oraz najważniejszymi wzorami matematycznymi .

Na koniec mamy zaś pokaźną porcję dodatków, z których każdy skupia się na jednym, konkretnym zagadnieniu z zakresu matematyki, fizyki i astronomii. Zostały tu poruszone chociażby takie kwestie, jak geometria hiperboliczna, niepoliczalne liczby rzeczywiste, tajemnice słynnego meteorytu z Czelabińska, określenie wieku układu słonecznego, czy też jakże nas ciekawiący wątek dylatacji czasu, czyli skupienie się na motywie popularnym w literaturze science fiction, gdy kilka lat spędzonych na pokładzie statku kosmicznego równa się dziesiątkom lat na Ziemi.

Książkę tę można odbierać na wiele sposobów – jako popularnonaukową lekturę dla wszystkich czytelników, którzy chcą poszerzyć zakres swojej wiedzy z matematyki, fizyki i astronomii, jako swoiste wprowadzenie i zarazem zachętę ku temu, by zainteresować się w nieco większym stopniu naukami z zakresu przedmiotów ścisłych, czy też wreszcie jako naprawdę fachowe źródło informacji, faktów i potwierdzonych teorii, co z pewnością docenią przede wszystkim studenci i ludzie nauki. I znakomite jest to, że konstrukcja publikacji, przystępność przekazania wiedzy przez autora oraz bogactwo różnego rodzaju grafik, sprawiają, że każda z osób sięgająca po ten tytuł odnajdzie się w jego lekturze.

Omawiając „Matematyczny wszechświat. Od Pitagorasa do Plancka”, należy docenić tak samą książkę – fachową, merytoryczną, zawierającą wiedzę podaną w ciekawy i przystępny sposób - jak i również fakt jej polskiego wydania, na które wiele osób czekało od dawna. Dziś możemy wreszcie poznać ten tytuł, zasiąść do jego lektury i odkryć świat i wszechświat za pomocą języka matematyki i fizyki. Polecam.

Ocena recenzenta: 6/6

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 115
Dodaj komentarz
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: