Dodany: 12.06.2023 11:32|Autor:

Książka: Klasztor; Żałoba
Halfon Eduardo
Notę wprowadził(a): jolietjakebluesOpiekun BiblioNETki

z okładki


"Od dziadka, Araba z Libanu, nauczył się kilku arabskich słów. Drugi dziadek, polski Żyd, wmawiał mu, że wytatuowane na przedramieniu cyfry to numer telefonu. On urodził się w Gwatemali, skąd wyemigrował do USA. Kim jest: Polakiem, Arabem, Żydem? Autobiograficzne powieści Eduarda Halfona to fascynujące historie o tożsamości, splątanej, niejednoznacznej, naznaczonej mrocznymi doświadczeniami pokoleń i przypadkiem".

Katarzyna Janowska


"Proza Halfona jest subtelna i zarazem konkretna. Jego ponadczasowa opowieść jest niczym latarnia morska, która oświetla wszystko".

Francisco Goldman


"W książkach Halfona można poczuć ducha Franza Kafki. To proza pełna mroku, a jednak dająca dużo głębokiej przyjemności z lektury".

"The New York Review Of Books"


"Halfona szczególnie interesuje pamięć, to, jak można o niej opowiadać. Nie szuka ostatecznej prawdy, ponieważ wie, że żadna opowieść nie może być ostateczna".

"Los Angeles Times"


"Nadzwyczajna proza. Książki Halfona ustanawiają między fikcją a autobiografią pokrewieństwo, które narusza znane podziały gatunkowe".

"World Literature Today"


"Halfon z pasją i melancholią opisuje znaczenie podróży i piękno prawdziwej tajemnicy".

"Booklist"


Eduardo Halfon (ur. 1971) - gwatemalski pisarz zaliczany do grona najciekawszych współczesnych autorów latynoamerykańskich. Urodził się w Gwatemali w rodzinie o żydowsko-arabsko-polskich korzeniach, a jako dziesięciolatek wyemigrował z rodziną do USA. Studiował inżynierię przemysłową na uniwersytecie stanowym Północnej Karoliny, a po powrocie do Gwatemali przez osiem lat wykładał literaturę na Uniwersytecie im. Francisca Marroquína. Opublikował kilka tomów opowiadań i powieści, w tym nieformalny cykl autobiograficzny opowiadający o skomplikowanych losach swojej rodziny, który przyniósł mu największe uznanie. Laureat wielu nagród literackich, w tym prestiżowej Literackiej Nagrody Gwatemali im. Miguela Ángela Asturiasa, która jest najważniejszym literackim wyróżnieniem w kraju. Za "Żałobę" otrzymał Nagrodę im. Edwarda Lewisa Wallanta, Międzynarodową Nagrodę dla Książek Latynoamerykańskich i francuską Prix du Meilleur Livre Étranger. Książka ta znalazła się również w finale nagrody literackiej przyznawanej przez "Kirkus Reviews" i Nagrody Balcones przyznawanej przez Austin Community College District.


[Wydawnictwo Czarne, 2023]

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 27
Dodaj komentarz
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: