Dodany: 28.10.2023 14:47|Autor: zielkowiak

Kropla drąży skałę. I zmienia klimat...


Ile litrów wody ucieknie z niedokręconego kranu, jeśli co minutę kapie z niego kropla? Czy można zaciągnąć kredyt u…Ziemi? Ile plastikowych nakrętek potrzeba, żeby kupić wózek inwalidzki?

Nigdy nie miałam po drodze z matematyką. Twierdziłam wręcz, że do niczego nie będzie mi potrzebna, a obliczenia zrobi za mnie kalkulator lub komputer.
No i… dlaczego w czasach, kiedy chodziłam do szkoły, nie było takich książek jak "Matematyka na zielono"? Zrozumiałabym, jak bardzo się mylę, że matematyka jest wszędzie i cokolwiek robię, używam jej wspaniałych narzędzi?

Na szczęście teraz mamy książkę Mai Krämer! Wydała ją Fundacja mBanku i jest to już trzecia publikacja z serii matematycznej. Tym razem mamy 272 strony dowodów na to, że matematyka jest ważna po to, by odpowiedzialnie dbać o planetę.
To nie jest podręcznik do matematyki ani też do nauk o środowisku. To raczej zbiór pytań i odpowiedzi, a każde z nich pozwala zmienić perspektywę patrzenia na współczesny świat, katastrofę klimatyczną i własny w niej udział.

Książka podzielona jest na sześć działów ("Dom i codzienne życie", "Świat i wyzwania", "Jedzenie i odżywianie", "Klimat i zagrożenia", "Odpady i plastik", "Fauna i flora"), każdy z nich zaś na szereg zagadnień, przedstawionych w formie pytań. Dlaczego? Bo – jak mówi autorka we wstępie – zadawanie pytań o istotę rzeczy jest kluczowe i ciekawsze niż stawianie tez.

Można więc posługiwać się "Matematyką na zielono" po kolei, można wybierać te zagadnienia, które aktualnie najbardziej nas intrygują. W książce znajdziemy nie tylko solidną, popartą rzetelnymi źródłami wiedzę na temat aktualnych problemów naszej planety, ale też wiele praktycznych zadań, oczywiście matematycznych, ale nie polegających na rozwiązywaniu nudnych czy skomplikowanych zadań lub równań.

Tak naprawdę chodzi o to, by POMYŚLEĆ. Zastanowić się. Zatrzymać. Czy naprawdę mamy wpływ na naszą teraźniejszość i przyszłość? Czy naprawiając cieknący kran, wyłączając nieużywaną ładowarkę z kontaktu redukujemy zużycie wody lub energii? Czy wybierając odpowiedni słoik na przetwory ograniczamy marnowanie żywności? Czy zgniatając karton przed wyrzuceniem do pojemnika produkujemy mniej odpadów?

Książka jest zilustrowana doskonałymi wykresami, tabelami i infografikami. Oferuje mnóstwo pomysłów i gotowych rozwiązań dla całej rodziny na zmianę trybu życia na bardziej przyjazny dla środowiska. Daje też potężną porcję wiedzy z różnych dziedzin – od transportu, przez rolnictwo do ekonomii.

Niezwykle cenna jest uniwersalność "Matematyki na zielono". Dorośli mogą ją wykorzystać zupełnie inaczej niż dzieci i młodzież. Można ją potraktować jak kompendium najnowszej wiedzy, znajdzie zastosowanie jako wsparcie nauczycieli wielu przedmiotów (ma niemal gotowe pomysły na superciekawe lekcje!), może być propozycją rodzinnych zabaw na deszczowy dzień.
Szczerze polecam, powinna znaleźć się w każdej domowej bibliotece! Czytajcie…i idźcie dokręcić kapiący kran.

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 213
Dodaj komentarz
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: