Dodany: 06.02.2024 23:45|Autor:

Książka: Huculszczyzna
Hejke Krzysztof
Notę wprowadził(a): margines

nota wydawcy


"Huculszczyzna... Dziś słowo to mieści w sobie znacznie więcej niż tylko zwięzłe nazwanie krainy etnogeograficznej obejmującej część Karpat Wschodnich. Dla nas, spadkobierców tej a nie innej tradycji cywilizacyjnej, nadal pozostających w kręgu historyczno-kulturowym kształtowanym etosem czasów Rzeczypospolitej Obojga Narodów i dwudziestolecia międzywojennego, a jednocześnie naznaczonych doświadczeniami i przemianami stulecia dwudziestego, Huculszczyzna to już czas przeszły i bezpowrotnie dokonany. To dzisiaj mit i legenda. Pozostały jednak góry i ludzie - zespoleni z nimi nieodłącznie oraz trwający w wymiarze transcendentnym, wypełnieni ową Vincenzowską, zapisaną w starych rewaszach »prawdą starowieku«...".

Jan Skłodowski


"Przemierzałem Karpaty Wschodnie wielokrotnie, dziwiąc się ich dzikości. W puste przestrzenie między szczytami wdzierałem się na nartach, tnąc śnieżny obrus odwiecznej zimowej ciszy. Przekraczając granice i obszary kulturowej przynależności, docierałem do tej górzystej krainy rozmaitymi drogami. Ona zaś trwała niepodatna na zmiany; z jednej strony romantycznie archaiczna, z drugiej - tragicznie zaniedbana i skazana na status swoistego rezerwatu. Dotykałem śladów minionej cywilizacji, którą zatrzymał historyczny kataklizm. Huculi i Bojkowie w swej gościnności odkrywali przede mną tę żywą księgę obrazów. W tych oddalonych od cywilizacji dolinach ostały się prastare zwyczaje, tutaj wypracowano sposoby przetrwania w tym nader surowym klimacie. Po tej krainie chciałbym Państwa oprowadzić".

Krzysztof Hejke


Krzysztof Hejke - profesor sztuk filmowych, fotograf i operator. Absolwent Państwowej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi oraz Instytutu Fotografii Artystycznej w Pradze. Od 17 lat wykłada fotografię na Wydziale Reżyserii i Wydziale Operatorskim macierzystej uczelni. Jego prace prezentowano na ponad 70 wystawach indywidualnych w kraju i za granicą. Jest autorem kilkunastu albumów, m.in. "Polska Romantyczna" (siedmiokrotnie nagrodzonego w konkurach na najpiękniejszą książkę), "Polska - Duch Ziemi" (jedynej monumentalnej publikacji albumowej poświęconej polskiemu folklorowi), "Katedra lwowska obrządku łacińskiego", "Tam gdzie lwowskie śpią Orlęta", "Rossa od świtu do zmierzchu", "Cmentarz Łyczakowski w fotografii Krzysztofa Hejke", "Kresy. Zapomniana Ojczyzna", "Świątynie Kresów", "Ludzie Kresów", "Polesie", :Cmentarze katyńskie:, a także autorem rozdziału poświęconego Polsce w publikacji "Ludy świata". Uczestnik wypraw górskich na najwyższe szczyty kontynentów. Od kilkunastu lat przemierza dawne Kresy Rzeczypospolitej.

Jan Tadeusz Skłodowski - doktor nauk humanistycznych Uniwersytetu Warszawskiego, podróżnik, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, Towarzystwa Karpackiego i Związku Polskich Artystów Fotografików. Współpracownik Instytutu Sztuki i Instytutu Historii PAN. Rejestruje ślady historii na dawnych terenach wschodnich Rzeczypospolitej - tzw. Kresach, m.in. Litwie, Wołyniu, Ziemi Halickiej i Lwowskiej, Żmudzi, Pokuciu i w Karpatach Wschodnich. Od lat wędruje po Tatrach i Beskidach. Autor licznych wystaw fotograficznych w kraju i za granicą, kilkudziesięciu artykułów oraz książek, m.in. "Huculszczyzna w grafice polskiej".

Jacek Wnuk - absolwent geografii w Instytucie Nauk o Ziemi UMCS w Lublinie oraz fotografii na Wydziale Operatorskim PWSFTviT w Łodzi. Od wielu lat przemierza bezdroża Wschodnich Karpat, czego efektem są jego prace dyplomowe, wystawy i pokazy slajdów. Organizator wielu wypraw popularnonaukowych w trudno dostępne tereny: Ukrainy, Rumunii, Białorusi, Rosji i Maroka. Pracował jako wolontariusz w Międzynarodowej Inicjatywie Humanitarnej w Czeczenii. Redaktor i założyciel portalu www.karpatywschodnie.pl, a także inicjator Karpackiej Biesiady - Spotkania Miłośników Karpat Wschodnich.


[Wydawnictwo Zysk i S-ka, 2010]

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 12
Dodaj komentarz
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: