Dodany: 21.02.2024 14:14|Autor: Post_scriptumm

O potędze ludzkiego heroizmu


Lubicie książki inspirowane historią? Ja tak, dlatego z wielkim zaciekawieniem sięgnęłam po książkę „Nauczyciel z getta” autorstwa Mario Escobara. Znany pisarz i historyk zainspirował się historią Janusza Korczaka ( jego prawdziwe imię to Henryk Goldszmit), wywodzącego się z warszawskiej rodziny żydowskiej, pedagoga, który został zamordowany w jednym z nazistowskich obozów zagłady. Do końca swojego życia Korczak robił to, co kochał: pracował i zajmował się sierotami i wraz z nimi został wywieziony podczas likwidacji warszawskiego getta do Treblinki.

Escobar w swojej książce oprócz poruszającej historii o potędze ludzkiego heroizmu przedstawia również realia codziennego życia w warszawskim getcie, w którym warunki życia pogarszały się z każdym kolejnym dniem funkcjonowania tego obiektu. Opisuje walkę o przetrwanie ludzi, którzy zmuszeni byli do walki z nieustającymi brakami jedzenia, lekarstw i przeludnieniem. Pisze o towarzyszącym im ciągłym strachu o to, co przyniesie kolejny dzień czy noc. Przedstawia także bezmiar okrucieństwa, czy mówiąc wprost: niewyobrażalnego sadyzmu - często przekraczającego jakiekolwiek granice i pozbawiającego uwięzionych godności i człowieczeństwa - jaki stosowali nazistowscy żołnierze wobec niewinnych ludzi, których jedynie pechem było to, że byli narodowości żydowskiej. Tę książkę czytałam z wielkim poruszeniem i mimo że jest ona mieszanką prawdziwych faktów historycznych z fikcją literacką, to autor wszystko przedstawia w sposób bardzo przekonujący i realistyczny. Dzięki temu można doświadczyć emocji, atmosfery strachu i wciągnąć się w jej treść.

„Nauczyciel z getta” to książka, którą z pewnością warto przeczytać. Jej tematyka może wydawać się ciężka czy wręcz kontrowersyjna, jednak potrafi swoją treścią porwać czytelnika i wciągnąć podczas czytania.

Powyższy tekst znajduje się również na innych portalach książkowych.


(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 38
Dodaj komentarz
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: