Dodany: 17.03.2024 00:36|Autor:

nota wydawcy


Książka "Poza Wyobraźnią" ukazuje niezwykłość kosmosu, Ziemi i życia, a na ich tle cud naszego istnienia. Próbuje też odpowiedzieć na najistotniejsze pytania jakie ludzkość sobie stawia od swego początku: Dlaczego tu jesteśmy? Dokąd zmierzamy? Co się z nami stanie po śmierci? Skąd się wzięło cierpienie? Czy ktoś kiedyś położy im kres?

Wybierz się znami w inspirującą podróż przez pytania i odpowiedzi. Odkryj niesamowite zjawiska i wydarzenia. A przede wszystkim odkryj życie, jakie trudno sobie wyobrazić, i miłość która jest ponad wszelkie wyobrażenia.

Lustrując teleskopem Hubble’a pozornie bezgwiezdny skrawek nieba, doliczono się w nim 20 tysięcy galaktyk, z których każda ma miliardy gwiazd. Ogrom i cuda wszechświata przekraczają ludzką wyobraźnię! Czy to możliwe, by były jedynie dziełem przypadku?

Autorami publikacji są dwaj naukowcy oraz popularny pisarz. W zamyśle twórców dzieła było przybliżenie czytelnikowi nie tyle samych faktów o wielkości wszechświata, co raczej zwrócenie uwagi na kreacjonistyczny* model pochodzenia świata. I trzeba przyznać, że choć to niewielka książka, to wyszło im to całkiem nieźle.

Książka w pierwszej swej części podejmuje temat kosmologii teologicznej*, wprowadza w tajemnice astronomii i ukazuje antropologiczny* obraz świata. W ujęciu autorów świat to teatr historii rodzaju ludzkiego, czyli jakby gigantyczna sztuka historyczna, w której główną rolę odgrywa człowiek ze swoimi wysiłkami, wszelkimi dziełami techniki, kultury, religii i przyrody. W książce dominuje historiozbawcze ujmowanie świata, powstałego w oparciu o inteligentny projekt. Świat ten jest powołany do bytu z nicości dzięki twórczemu aktowi Absolutu*, kierującego się miłością. Na tej miłości opiera się cała ekonomia stworzenia: zachowanie w istnieniu, kierowanie światem przez Opatrzność Bożą i przyjęcie człowieka do współudziału w panowaniu nad dziełem stworzenia.

Wiodącą ideą książki jest ukazanie świata, który "popadł w niewolę grzechu". Fakt ten rzutuje nie tylko na cały rodzaj ludzki, lecz także na całe dzieje, przyrodę i kosmos. Niewola grzechu nie oznacza jednak beznadziejnej niedoskonałości bytu i człowieka, lecz raczej grzech pierwszej pary ludzkiej, od którego jest wybawienie. Stąd też autorzy książki mocno eksponują osobę Jezusa, w którego śmierci i zmartwychwstaniu dokonał się podstawowy akt inauguracji odkupienia i wyzwolenia.

Trzeba też zauważyć, że dla twórców dzieła najwyższym sensem świata i stworzenia jest Jezus Chrystus. To On jest osobowym spełnieniem stworzenia. Wynika to z prawdy, ze Chrystus Jezus był Bogiem i Człowiekiem w jednej osobie. Z faktu tego rodzi się także idea odnowienia świata w Chrystusie. W nim bowiem sam Bóg związał się osobowo ze stworzeniem. Zatem ostatecznym sensem stworzenia jest Bóg Ojciec, bo to jemu Syn odda wszystko. Ludzkość natomiast stanie się odbiorcą odnowionego i wolnego na zawsze od zła świata.

Przechodząc do zagadnień praktycznych, książka kończy się apelem zapraszającym do zawarcia przyjaźni z Bogiem, odszukania Go i wejścia na drogę wiary: "skoro nie potrafimy ogarnąć myślą ogromu kosmosu, a cuda życia są dla nas niepojęte, to miłość Stwórcy do każdego z nas musi naprawdę wykraczać poza naszą wyobraźnię!" Piękne podsumowanie. Lekkości przekazu nadaje książce popularny pisarz Jerry D. Thomas. Dzięki temu czytelnik polski otrzymuje dobry, nieprzesłodzony (czytaj: nieprzeteologizowany), refleksyjny materiał, adresowany do odbiorcy zarówno poszukującego, jak i wątpiącego.


"W świecie pogłębiającej się przepaści pomiędzy wiarą a rozumem książka »Poza wyobraźnią« może być cennym materiałem dyskusyjnym dla ludzi poszukujących dowodów na istnienie Boga. Z kolei ludziom obojętnym na wszelkie poszukiwania otwiera ona drogę do podstawowych przemyśleń egzystencjalnych (z szansą znalezienia!). Relatywistom kierującym się zasadą: ty masz swoją wiarę, a ja mam swoją, z pewnością rozszerzy horyzonty. Natomiast osobom trwającym w błogiej nieświadomości (bądź świadomości) ateizmu przysłuży się w tym, aby wybór tej filozofii życia okazał się trudną decyzją".

M. H.


Kreacjonizm - pogląd, że człowiek i wszelkie życie na Ziemi zostały stworzone w swojej pierwotnej formie przez Boga.

Kosmologia teologiczna­ - nauka obejmująca ogólnie pojęty kosmos w ujęciu filozoficznym (także religijnym). W ściśle naukowym aspekcie kosmologia jest wynikiem poszukiwania odpowiedzi na pytanie o strukturę i ewolucję wszechświata.

Antropologia filozoficzna - dział filozofii zajmujący się kwestiami natury człowieka, jego bytem osobowym, działalnością, wyjaśnieniem jego miejsca we wszechświecie, przyrodzie i społeczeństwie.

Absolut - osobowy lub bezosobowy pierwotny byt, doskonały, najwyższy, pełny, całkowicie niezależny, nieuwarunkowany i niczym nieograniczony.


Dr John T. Baldwin jest wykładowcą teologii na Uniwersytecie Andrewsa w Berrien Springs (Michigan) w Stanach Zjednoczonych. W 2000 roku pod jego naukową redakcją ukazała się książka: "Creation, Catastrophe and Calvary. Why a Global Flood Is Vital to the Doctrine of Atonement".

Dr L. James Gibson jest dyrektorem GeoscienceResearchInstitute w Loma Linda (Kalifornia) w Stanach Zjednoczonych. W ostatniej dekadzie opublikował kilka książek: "Understanding Creation" (2011), "Origins" (2012), "Entrusted: Christians and Environmental Care" (2013).

Red. Jerry D. Thomas jest amerykańskim pisarzem, tłumaczonym i popularnym także w Polsce. Napisał kilkadziesiąt książek: m.in. "Mesjasz" (dla dorosłych), "W to wierzymy" (dla dzieci) oraz trzy serie dla dzieci i młodzieży: "Detektyw Zack", "Great Stories for Kids", "Shoebox Kids".


[Wydawnictwo Znaki Czasu, 2014]

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 10
Dodaj komentarz
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: