Dodany: 30.03.2024 19:22|Autor:

nota wydawcy


"Pierwsza część książki »Na marginesie wielkich wydarzeń« zawiera obserwacje dotyczące środowiska, w którym autor się wychował. […] W serii opowiadań osnutych wokół własnego dzieciństwa przypadającego na lata drugiej wojny światowej, autor przywołuje zapamiętane przez siebie miejsca, osoby oraz zdarzenia. W prezentowanych przestrzeniach i epizodach pojawiają się rozmaite typy bohaterów, znanych autorowi osobiście lub spotykanych tylko przelotnie, ale zawsze prowokujących do refleksji (»Piękna blondynka«, »Lilka«, »Człowiek z walizką«, »Porucznik z Armii Andersa«, »Stary zegarmistrz«, »Tajemniczy więzień«) […].

Druga część opowiadań dotyczy czasów powojennych. […] Redagowany z perspektywy czasu, obszerny tekst odznacza się drobiazgowością rozmaitych spostrzeżeń, troską o prawdziwość przekazywanych informacji, realizm w przedstawianiu szczegółów dotyczących wybranych epizodów biografii. Autor przywołuje konkretne - bliskie i odległe miejsca, z którymi związane było jego życie osobiste i zawodowe, autentyczne osoby (nie tylko z kręgów zawodowych) wywierające wpływ na jego życie oraz wymieniane z imienia i nazwiska, zdarzenia związane ze sferą osobistą i wykonywaną profesją […]".

Dr hab. Bernadetta Puchalska-Dąbrowska, prof. Uniwersytetu w Białymstoku,
kierownik Zakładu Literatury Antycznej i Staropolskiej, Instytut Filologii Polskiej,
Wydział Filologiczny


Stanisław Chodynicki urodził się w 1933 roku w Terespolu n/Bugiem, tutaj ukończył szkołę podstawową i liceum ogólnokształcące. W 1957 roku otrzymał dyplom lekarza Akademii Medycznej w Białymstoku. Od IV roku studiów pracował w Zakładzie Histologii i Embriologii. Specjalizację z otolaryngologii uzyskał w roku 1963, w Klinice Otolaryngologii kierowanej przez prof. Wiktora Hassmana. Stopień doktora habilitowanego otrzymał w 1968, a tytuł profesora w 1984 roku. W latach 1976-2003 kierował Kliniką Otolaryngologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Był promotorem 34 doktoratów, opiekunem 6 habilitacji. Cztery osoby z tego grona uzyskały tytuł profesora. Jest autorem wielu utworów literackich (limeryków i rymowanek oraz opowiadań). Interesuje się sztuką, literaturą faktu, filatelistyką i ornitologią, zajmuje się fotografią. Uprawia jogę i jazdę rowerem. Ma żonę profesora, specjalistę dermatologii i wenerologii, troje dzieci i czworo wnucząt.


[Rozpisani.pl, 2019]

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 13
Dodaj komentarz
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: