Dodany: 18.04.2024 14:39|Autor:

z okładki


"Znakomita i rzetelna biografia Szmuela Josefa Agnona może przybliżyć polskiemu czytelnikowi życie i twórczość tego największego współczesnego pisarza hebrajskiego. Dan Laor opisuje historię przyszłego noblisty i kreśli rozwój jego pisarstwa w różnych miejscach, w których mieszkał i pracował: w Galicji, Palestynie, Niemczech.

Dzięki tej pracy czytelnik odkryje fakt znany tylko specjalistom: że Europa Wschodnia jest kolebką współczesnej literatury hebrajskiej - powstawała ona i rozkwitała na terenach, które aż do rozbiorów stanowiły Rzeczpospolitą Obojga Narodów, tworzyli ją pisarze tu urodzeni, później emigrujący do Europy Zachodniej lub Palestyny. Publikacja biografii Agnona nie tylko stanowi znaczący wkład w poznanie współczesnej literatury hebrajskiej, lecz także wzbogaca rozumienie jej związków z kulturą polską".

Z recenzji prof. dr hab. Shoshany Ronen, Uniwersytet Warszawski


Dan Laor (1944-2023) - jeden z najwybitniejszych badaczy współczesnej literatury i kultury hebrajskiej, autor wielu książek i artykułów na ten temat, między innymi trzech prac w całości poświęconych życiu i twórczości Szmuela Josefa Agnona; znany także dzięki swej wysoko ocenianej biografii Natana Altermana, urodzonego w Warszawie pisarza, który stał się narodowym poetą współczesnego Izraela. Laor był profesorem na Uniwersytecie Telawiwskim, gdzie wiele lat wykładał, a także pełnił funkcje kierownika Katedry Literatury Hebrajskiej oraz dziekana Wydziału Humanistycznego Lestera i Sally Entinów. Wykładał również na kilku uniwersytetach w Europie i Stanach Zjednoczonych, a ostatnio w Divinity School przy Uniwersytecie Chicagowskim. Zarówno jego praca akademicka, jak i wkład we współczesną kulturę izraelską spotkały się z uznaniem, o którym świadczą otrzymane nagrody literackie, na przykład Nagroda Premiera Izraela w dziedzinie literatury, Jacob Buchman Memorial Prize przyznawana przez Yad Vashem oraz nagroda im. Icchaka Ben Cwiego za pracę na temat historii Ziemi Izraela.


[Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, 2024]

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 16
Dodaj komentarz
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: