Dodany: 03.05.2024 14:43|Autor:

nota wydawcy


Pierwsze na rynku tak obszerne i nowoczesne kompendium wiedzy o obyczajach w Polsce!

Książka:
- prezentuje dzieje obyczajów w sposób panoramiczny i dynamiczny, z uwzględnieniem różnic chronologicznych, regionalnych, stanowych czy wyznaniowych;
- obejmuje obyczaje życia publicznego, dworskiego, prywatnego oraz religijnego - w kontekście historii kultury europejskiej, a także rozwoju świadomości społecznej i narodowej;
- ciekawie opisuje obyczaje związane z pracą, życiem rodzinnym i towarzyskim oraz rozrywki i kulturę stołu;
- przedstawia wizje świata charakterystyczne dla poszczególnych wieków;
- zawiera odniesienia do obyczajowości mniejszości narodowych: żydowskiej, litewskiej, ukraińskiej i niemieckiej.

Pozycję szczególnie polecamy studentom: historii, kulturoznawstwa, filologii polskiej i antropologii oraz wszystkim, których interesuje, jak kształtowały się obyczaje polskie.


W dniu 2 grudnia 2004 roku książka otrzymała nagrodę w ogólnopolskim Konkursie na Najlepszą Książkę Roku 2004 o "Pióro Fredry". Konkurs ten jest stałym, ważnym wydarzeniem, które od 13 lat towarzyszy Wrocławskim Promocjom Dobrych Książek. Celem jego jest wyłonienie i nagrodzenie najlepszych książek, wydanych w Polsce w danym roku. Ocenie podlegają wartości merytoryczne, literackie i edukacyjno-poznawcze oraz wysoki poziom edytorski i typograficzno-artystyczny.

Zespół autorski tworzą: Andrzej Chwalba, Tadeusz Czekalski, Marek Ferenc, Dobrochna Kałwa, Lidia Korczak.


"Całą pracę z przyjemnością przeczytałem. Wyróżnia się ona jasnością wykładu, dobrą polszczyzną, przejrzystą konstrukcją oraz rzetelnym sposobem przedstawienia zarówno dawno minionej przeszłości, jak i tkwiącej jeszcze w naszej świadomości współczesności".

Dr hab. Marian Chachaj, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej


"(...) Książka oferuje niezwykle bogaty materiał opisowy obejmujący nie tylko zagadnienia z dziedziny szeroko pojętych obyczajów, ale również takie kwestie jak choćby ceremonie publiczne, gry towarzyskie i rozrywkowe, taniec, turystyka, a nawet budownictwo. Dodatkowym atutem tego opracowania jest wielopłaszczyznowość spojrzenia na polskie obyczaje uzyskana poprzez odniesienia do obyczajów innych grup etnicznych zamieszkujących ziemie polskie. (...) Dzięki zastosowaniu syntetycznego ujęcia tematyki rozpatrywanej w okresie czasu przekraczającym tysiąclecie dziejów polskich wyeksponowano długie trwanie jednych, stopniową ewolucję innych i powstawanie zupełnie nowych obyczajów w życiu społeczeństwa polskiego od początków państwowości aż po współczesność. (...) Ponadto w analizie i prezentacji poszczególnych kwestii obyczajowych autorzy wykorzystali szeroko cytaty z literatury źródłowej przedmiotu co umożliwia czytelnikowi na bieżąco weryfikację przedstawionych w tej pracy wniosków, hipotez i stwierdzeń oraz przenosi w realia opisywanej epoki. (...) Książka napisana barwnym i żywym językiem przypomina film dokumentalny, a miejscami wręcz fabularny, traktujący o polskich obyczajach i folklorze w ciągu wieków. Przed czytelnikiem otwiera się szeroka panorama życia codziennego, zachowań, przyzwyczajeń, nawyków i konwenansów. Wiele z nich jest już dzisiaj tylko ciekawostką etnograficzną, jednak inne większość czytelników może łatwo skonfrontować z osobistymi doświadczeniami czy doniesieniami mass-mediów".

Prof. dr hab. Kazimierz Maliszewski, Uniwersytet Mikołaja Kopernika


"(...) W średniowiecznej części pracy o obyczajach w Polsce przedstawiono te problemy, na które z reguły brakuje miejsca w klasycznych podręcznikach akademickich. Z tych powodów praca ta może stanowić znakomite ich uzupełnienie i służyć pomocą wszystkim studentom historii. Jej krąg potencjalnych odbiorców może być jednak znacznie szerszy. Koncepcja pracy znakomicie bowiem wpisuje się w uniwersyteckie studium etnologii, czy socjologii. Autorka nie stroni bowiem od rozważań nad ogólną kondycją społeczeństwa średniowiecznego".

Prof. dr hab. Stanisław Szczur, Uniwersytet Jagielloński


"(...) Najpierw należy wskazać na bardzo ciekawe przedstawienie staropolskiej wizji świata. Znajdujemy tu odbicie najnowocześniejszych trendów w zakresie historiografii dziejów kultury. Jest to bardzo szeroki obraz problematyki przedstawiony z wielkim znawstwem. (...) Należy też z naciskiem podkreślić, że omawiana praca może służyć jako ważne źródło informacji do zajęć dydaktycznych dla studentów historii, a także kulturoznawstwa i antropologii kulturowej z zakresu historii kultury dawnej Polski. W szczególny sposób może być wykorzystywana do tematyki dziejów obyczajowości, codzienności oraz mentalności i wyobrażenia świata. Należy wskazać, że z zakresu historii mentalności i wyobrażenia świata brakowało dotąd opracowań na takim syntetyzującym poziomie".

Prof. dr hab. Bogdan Rok, Uniwersytet Wrocławski


[Wydawnictwo Naukowe PWN, 2023]

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 4
Dodaj komentarz
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: