Dodany: 08.05.2024 14:20|Autor:

nota wydawcy


"Piękno nie istnieje bez prawdy. Bez niej jest iluzją. Nieprawdziwe, przefiltrowane czarujące zdjęcia z Instagrama nie mają piękna czarno-białych fotografii, które wywoływałem kiedyś, będąc nastolatkiem, w zaaranżowanej w łazience ciemni. Powoli wyłaniające się obrazy i pytanie, czy się udało, czy złapałem tę chwilę, tę emocję, czyjąś urodę. Źle zrobione zdjęcie nie dawało szansy na korektę. Nieuchwycone piękno było niepowtarzalne. Uchwycone było prawdziwe. Dzisiaj często, zamiast dać przyspieszyć sercu w zachłyśnięciu się chwilą, zastanawiamy się, czy zdjęcie pięknie wyjdzie na Facebooku. Nie mamy czasu na przeżywanie rzeczywistości. Wolimy karmić się jej zmodyfikowanym obrazem.

Piękne jest dobro. Gdy myślę o kimś, że jest »pięknym człowiekiem«, to zwykle jest to dla mnie synonimem dobra. Bezinteresownego, czystego. Ma piękną duszą, mówię o kimś. Dobrą duszę. Piękni są wolontariusze, lekarze, którzy dzisiaj pomagają ludziom w drodze na granicy polsko-białoruskiej. Bezinteresownie, całym sercem. Wielu z nich przyjechało do Puszczy Białowieskiej przywiedzionych pięknem tego miejsca. Puszcza jest oszałamiająca, wspaniała, ale też wymagająca dla tych, którzy jej nie znają. Piękno Puszczy dzisiaj jest połączone z cierpieniem tych, którzy tam utknęli, szukając miejsca na lepsze życie. Nie widzą jej piękna, czują strach, bezradność. Dla wielu jej mieszkańców, przyjezdnych powrót do zachwytu będzie trudną drogą. Niełatwo będzie zapomnieć to, co się wydarzyło. Piękno zarysowane, pęknięte. Piękno jest ratunkiem w mrocznych czasach.

Gdy wybuchła epidemia, zwiększyło się mocno zainteresowanie sztuką. Na pewno dla niektórych ze względu na formę inwestycji, zabezpieczenia przyszłości. Ale wierzę, że dla wielu kontakt ze sztuką, osobami artystycznymi był ratunkiem. Ratunkiem dla dusz. Dla mojej na pewno. Pamiętam mroczny początek pandemii, kiedy sztuka pozwalała mi znaleźć się w innym świecie. Pozwalała mi podtrzymać wrażliwość. Rozumieć to, co się dzieje wokół mnie. Ale przede wszystkim utrzymać duszę przy życiu. Mam nadzieję, że znajdziecie w VI już tomie naszej opowieści o wartościach w życiu i biznesie coś dla siebie, coś, co nakarmi Waszą duszę".

Artur Nowak-Gocławski


[Fundacja Nienieodpowiedzialni, 2024]

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 6
Dodaj komentarz
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: