Dodany: 22.06.2006 13:53|Autor: dorsz

10 ze 189


Ogłoszona została lista nominacji do Nagrody Literackiej Gdynia. Wybranych zostało 10 książek ze 189 nadesłanych. Regulamin zakłada, że nominować można 5 książek w każdej kategorii, wybranych zostało jednak mniej.

Trzy w kategorii prozy: wybór opowiadań o życiu gdańszczan Mieczysława Abramowicza "Każdy przyniósł, co miał najlepszego", wybór tekstów z towarzyszącymi im zdjęciami pt. "Co robi łączniczka?" Dariusza Foksa i Zbigniewa Libery oraz opis środowiska homoseksualistów "Lubiewo" Michała Witkowskiego.

Kolejne trzy to tomiki poetyckie: "Dzieje rodzin polskich" Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego, "Ta chmura powraca" Piotra Matywieckiego i "Gdzie koniec tęczy nie dotyka ziemi" Andrzeja Sosnowskiego.

I ostatecznie cztery w kategorii eseistyki: zbiór rozważań nad źródłami filozoficznych pytań "Kwintet metafizyczny" Barbary Skargi, zapis odkrywania Rosji "Wołoka" Mariusza Wilka, spojrzenie na Rosję przez pryzmat twórczości Dostojewskiego "Trans, Dostojewski, Rosja czyli o filozofowaniu siekierą" Cezarego Wodzińskiego oraz zbiór esejów o twórczości Czesława Miłosza "Zamiast" Marka Zaleskiego.

Strona Nagrody Literackiej Gdynia >>
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 6
Użytkownik: Xenna 22.06.2006 23:52 napisał(a):
Odpowiedź na: Ogłoszona została lista n... | dorsz
Chyba się narażę. Nie interesują mnie nagrody literackie Gdyni tak jak Łomży i Częstochowy oraz Pcimia Dolnego... Jeśli chodzi o "Lubiewo" Witkowskiego to też nie przepadam za środowiskiem homoseksualistów. Ale to nie oznacza brak tolerancji...
Użytkownik: Sophie7 23.06.2006 01:14 napisał(a):
Odpowiedź na: Chyba się narażę. Nie int... | Xenna
Zaczęłam czytać tą ksiązkę,ale chyba nie skończę,trwa to czas jakiś i jakoś nie ciągnie mnie do niej więc pewnie nie dokończę.Za to zachwycił mnie M.Wilk swoim "Domem nad Oniego",to bardzo mądra książka z fascynującym głównym bohaterem czyli samym autorem, który bez żalu porzuca wielkomiejską dzunglę,i zamienia ją na dom niczym widmo bez wygód telewizora radia gazet,za to cieplutkim zapieckiem,nieograniczonym czasem na przemyślenia i ciekawe spostrzeżenia,piękne w swej prostocie:
"Dawniej nikt nie miał tyle wolnego czasu co pastuchy.Oni byli pierwszymi myślicielami i poetami,o czym zaświadcza Biblia i apokryfy innych obrzędów.Cała pogańska wiara w wędrówkę dusz,muzyka i filozofia,cienka jak koronka-filozofia życia na ziemi-to owoc przezroczystych pastuszych dum".A sama Rosja mimo codziennych trudów i niewygód,fascynująca i przyjazna.Mam nadzięję jurorzy podzielą moją opinię,i że zachwyci ich ta książka w takim stopniu jak mnie
Użytkownik: Sophie7 23.06.2006 06:35 napisał(a):
Odpowiedź na: Zaczęłam czytać tą ksiązk... | Sophie7
poznałam swój bład...cuż urok tej książki widocznie zmącił mi wzrok ;D
Użytkownik: dorsz 23.06.2006 10:27 napisał(a):
Odpowiedź na: Chyba się narażę. Nie int... | Xenna
Istotnie rozmaitych nagród jest bez liku, i naprawdę staram się nie pisać o wszystkich, bo pewnie by się okazało, że każda książka dostała jakąś nagrodę. Natomiast w tym przypadku nazwa jest trochę myląca, bo Nagroda Literacka Gdynia ma być ogólnopolska i stanowić konkurencję dla Nike (pisałam o tym w kwietniu. Choćby zresztą wartość nagrody jest nieco bardziej imponująca niż w przypadku nagród Pcimia Dolnego (50 tys zł w każdej kategorii), a także skład kapituły dobrze rokuje. Myślę, że warto jej przynajmniej na początku dać szansę i przyjrzeć się wyborowi oraz uzasadnieniom.
Użytkownik: verdiana 23.06.2006 10:51 napisał(a):
Odpowiedź na: Istotnie rozmaitych nagró... | dorsz
To prawda... zwłaszcza, że kapitułę mają obiecującą. ;)

Dla tych nieklikających:

Kapituła Nagrody Literackiej GDYNIA:

Dr hab. Marek Bieńczyk – prozaik, eseista, tłumacz Kundery i Ciorana, historyk literatury w Instytucie Badań Literackich PAN, współpracownik kwartalnika "L'atelier du roman" (Francja).

Prof. dr hab. Alina Brodzka-Wald – literaturoznawca, członek Komitetu Nauk o Literaturze PAN, specjalności: historia i teoria literatury. Członkini Komitetu Nauk o Literaturze PAN, Towarzystwa Naukowego Warszawskiego.

Dr hab. Jerzy Jarniewicz – poeta, tłumacz, krytyk. Wykłada współczesną literaturę angielską na uniwersytetach w Łodzi i Warszawie; jest członkiem zespołu redakcyjnego „Literatury na Świecie”.

Małgorzata Łukasiewicz – tłumaczka, eseistka, wybitny znawca kultury kręgu języka niemieckiego. Stale współpracuje z "Literaturą na Świecie" i "Znakiem". Tłumaczyła dzieła m.in. Nietzschego, Adorna, Horkheimera, Habermasa. Laureatka nagrody Fundacji Roberta Boscha dla najbardziej zasłużonych tłumaczy literatury niemieckojęzycznej.

Piotr Sommer – poeta, redaktor naczelny miesięcznika „Literatura na Swiecie”. Opublikował kilkanaście książek: poetyckich (własnych i przekładów), książek krytycznoliterackich, antologii. Pisze także wiersze dla dzieci.. Książkowe wybory wierszy Sommera ukazały się po angielsku, niemiecku i słoweńsku, w roku 2005, tom Continued, w edycji amerykańskiej
i angielskiej.

Prof. Paweł Śpiewak – profesor UW, historyk idei, socjolog, publicysta. Przez wiele lat zajmował się zachodnią, przede wszystkim liberalną i konserwatywną, myślą antytotalitarną i wolnościową. Stale współpracuje między innymi z „Przeglądem Politycznym”, „Res Publiką”, „Wprost”, „Życiem Warszawy”.

Prof. Piotr Śliwiński – historyk i krytyk literacki, znawca poezji współczesnej, badacz polskiej poezji współczesnej. Profesor w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Sekretarz Kapituły - Elżbieta Gwiazdowska - dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdyni.
Użytkownik: czupirek 23.06.2006 11:28 napisał(a):
Odpowiedź na: Ogłoszona została lista n... | dorsz
A mnie bardzo ciekawi, czy ogłoszenie wyników będzie jakieś oficjalne i otwarte dla szarych śmiertelników - i kiedy nastąpi. Nie znalazłam o tym informacji na oficjalnej stronie, ale może wiadomo coś niezależnie...?
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: