Dodany: 23.03.2012 03:25|Autor: yyc_wanda

Kronika czworonożnych ulubieńców


Dog Talk: The Lessons Learned from the Life with Dogs - Harrison Forbes, ocena: 5

Harrison Forbes nie jest typowym psim behawiorystą. Specjalizuje się w tresurze psów policyjnych oraz stosowanych do ochrony osobistej i posesji. Z jego ośrodka wyszło ponad 600 psów, przygotowanych do pracy w policji i zatrudnionych w różnych jednostkach policyjnych, rozsianych na terenie całych Stanów.

Dog Talk nie jest jednak poradnikiem behawiorysty i nie uczy nas tresury psów. Jest to zbiór opowieści poświęconych czworonożnym pupilom, które przewinęły się przez życie Harrisona, odciskając swoje piątno i pozostawiając po sobie niezapomniane wspomnienia. A było ich wiele. Począwszy od dziecinnych igraszek, pierwszych obserwacji i wielkiej miłości do psa sąsiadów, która to zażyłość została boleśnie zerwana, gdy rodzice chłopca przeprowadzili się do innej części miasta, poprzez liczne kontakty z psami, z którymi miał do czynienia z racji swojego zawodu i głębokie więzi emocjonalne, które czesto musiał zerwać, kierując się dobrem swoich podopiecznych. „Dopasowanie stylu życia do potrzeb zwierzęcia jest prawdopodobnie najważniejszą decyzją jaką musi podjąć właściciel psa. Ludzie często trzymają psy, którym nie są w stanie zapewnić odpowiednich warunków uważając, że oddanie ich byłoby czymś karygodnym, czymś co obciążyłoby ich sumienie.”*

Stosując tę zasadę, Harrison, przez którego ośrodek przewinęły się setki psów, wielokrotnie musiał podjąć bolesną decyzję i rozstać się z pupilem, któremu nie był w stanie zapwnić odpowiednich warunów. Jednym z takich przypadków był wilk Diabolo, którego Harrison wychowywał od maleńkiego, dwudniowego szczeniaka. Diabolo kochał i na krok nie odstępował swojego opiekuna, jednak to, czego najbardziej potrzebował, to były kontakty z innymi zwierzętami. Psy z ośrodka nigdy go nie zaakceptowały, czując i bojąc się jego dzikiej natury. Chcąc nie chcąc, Harrison musiał znaleźć dla swojego pupila nowy dom, którym okazała się farma specjalizująca się w hodowli wilków. Wybór ten oparty był na długotrwałych poszukiwaniach i sprawdzaniu dostępnych opcji, ale też zaowocował znalezieniem miejsca, w którym Diabolo, jak w scenariuszu z hollywoodzkiego filmu, spędził szczęśliwie dorosłe życie, aklimatyzując się idealnie w stadzie swoich pobratymców.

Dog Talk jest zbiorem wielu podobnych, wzruszających historii, poświęconych zwierzętom. Czasem smutne, czasem zabawne, przepojone miłością i głębokim zrozumieniem psiej natury, psychologii i genetycznie uwarunkowanych skłonności. Psy wychodzące z ośrodka Harrisona tresowane są do pracy w policji i do ochrony. Agresja wpisana jest w zakres ich obowiązków. Dobry trener/opiekun musi dominować, być osobnikiem alfa i mieć bezwzględny posłuch u swego pupila. I choć Harrison zapewnia konsultacje i pobieżne szkolenie dla nowego właścicila, zdarzają się przypadki, gdy pies trafia w niekompetentne ręce i sytuacja wymyka się spod kontroli, eskalując do punktu, w którym zwierzę, uznane za niebezpieczne, zostaje skazane na eutanazję. Zgodnie jednak z klauzulą w umowie sprzedaży, Harrison ma prawo ich wykupu. Wiąc wracają do niego te agresywne, psychicznie wypaczone psy, których już nikt nie chce. I przechodzą rehabilitację. Czasem zostają z Harrisonem, jak Lex, który był zbyt nieoliczalny by oddać go w obce ręce, ale także dlatego, że jego wyjątkowa inteligencja i silna indywidualność podbiły serce Harrisona i zapewniły mu status ukochanego pupila i towarzysza. Inne psy po rehabilitacji znajdują nowych właścicieli.

Dog Talk jest zbiorem historii ciekawych, zarówno pod względem treści jak i stylu, angażujących czytelnika emocjonalnie i pozwalających spojrzeć na naszych czworonożnych przyjaciół z nowej perspektywy. Choć nie jest to poradnik behawiorysty, znajdziemy tu wiele ciekawych spostrzeżeń na temat psich zachwań i reakcji, opartych na psychologii stada. Znajdziemy tu również przykłady na zadziwiające wręcz możliwości kontaktów i relacji na płaszczyźnie człowiek - zwierzę. A także dobry przykład i motywację to tego, by się postarać i lepiej zrozumieć swojego domowego pupila.

----------------------

* Harrison Forbes, “Dog Talk: The Lessons Learned from the Life with Dogs”, St. Martin’s Press, New York 2008, p.225 (tłum. własne)


----------------------


Do przeczytania:

Filozof i wilk: Czego może nas nauczyć dzikość o miłości, śmierci i szczęściu (Rowlands Mark)

Autobiograficzna opowieść o przyjaźni człowieka z wilkiem, o próbie zaadoptowania dzikiej bestii do życia w warunkach domowych i związanych z tym przygodach. Po przeczytaniu historii o wzruszającej choć krótkotrwałej przyjaźni pomiędzy Harrisonen i Diabolo, temat relacji człowiek - wilk wysuwa się na pierwsze miejsce w moich czytelniczych fascynacjach. Książka Marka Rowlandsa wspaniale wpisuje się w ten temat.

Great dog stories – Roxanne Snopek

Będąc przy temacie psów pracujących, nie sposób pominąć tę niewielką książeczkę. Zawiera ona dziewięć opowieści o wyjątkowych psach, ich służbie i głębokim przywiązaniu do człowieka. Spotkamy tu psa przewodnika dla osoby niewidomej, psa ratownika i inne psy asystujące. Dziewięć zadziwiających historii o nietuzinkowych psach i ich właścicielach.


(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 480
Dodaj komentarz
Legenda
  • - książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę
  • - do książki dodano opisy lub recenzje
  • - książka dostępna w naszej księgarni
  • - książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)
  • - książka znajduje się w Twoim schowku
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: