Dodany: 30.04.2012 20:51|Autor:

Książka: Polska szkoła animacji
Sitkiewicz Paweł
Notę wprowadził(a): fnord23

z okładki


Film animowany zawsze był polską specjalnością. W niektórych dekadach uchodził za towar eksportowy polskiej kultury, a nawet zaszyfrowany komunikat zza „żelaznej kurtyny”. Wygrywał zagraniczne festiwale, lecz jednocześnie grał na nerwach cenzurze i dezorientował recenzentów. Nawet widzowie byli podzieleni. Jedni szli do kina tylko na krótki dodatek, drudzy – nie mogli zrozumieć, dlaczego polskie animacje nie mają nic wspólnego z wesołą kreskówką dla dzieci.

Książka ta pokazuje, jak kształtowała się polska szkoła animacji w kontekście politycznych przemian oraz na tle kultury kilku epok – od dwudziestolecia międzywojennego po czasy dzisiejsze. Przedstawia ją z punktu widzenia publiczności, zagranicznej i rodzimej krytyki, środowiska artystycznego, władzy i cenzury. Podpowiada, jak odczytywać filmy animowane z okresu PRL-u. Szuka też odpowiedzi na pytanie o przyczynę ich sukcesów.


Paweł Sitkiewicz – historyk filmu, wykładowca Uniwersytetu Gdańskiego. Autor książki „Małe wielkie kino” (2009) oraz kilkunastu artykułów na temat animacji, komiksu, plakatu i starego kina.

[słowo/obraz terytoria, 2011]

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 510
Dodaj komentarz
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: