Dodany: 02.01.2013 04:36|Autor: Jale

Lektury 2012


04.01 - Barakuda (Sekuła Helena (pseud. Turbacz Helena)) (4) - ze względu na rozwlekłość fabuły, nadmierną kwiecistość języka i wybitnie rozkwitniętą wielowątkowość książkę mordowałem ponad rok, ale muszę przyznać, że to dobra literatura.
06.01 - Samolot myśliwski F6F Hellcat (Gawrych Wojciech J.) (4) - szczegółów może i sporo, ale sama historia konstrukcji króciutka, a zastosowanie z lekka po łebkach.
11.01 - Bagnet polski wz. 29 (Szczegłow Krzysztof) (4,5) - broszura może nie do końca o tytułowym bagnecie, ale doskonale przedstawiająca ogólne dzieje tego typu broni i jej zastosowanie w Wojsku Polskim.
14.01 - Front burzowy (Butcher Jim) (3) - przereklamowana książka, słabo dowcipna, mało oryginalna, miejscami ździebko nielogiczna, a przede wszystkim - dzięki fatalnie tekturowej psychologii postaci - sprawiająca wrażenie grafomanii. No i ukierunkowana na odbiorcę amerykańskiego (to, czy ktoś jest ZŁY, widać po tym, czy chce zrobić krzywdę dzieciom). Rozczarowujące.
15.02 - Śmierć pod żaglami (Snow Charles Percy) (4) - wartko napisany kryminał, czytający się z zainteresowaniem, jednak w sumie błahy i posiadający zagadkę, która jest wyjaśniana irytująco pokrętnie.
23.02 - Radar (Bagiński Zdzisław) (3,5) - niby szerokie pole do popisu, a jednak książka mierna. Owszem, są tu informacje o rozwoju radaru, są szczegóły jego zastosowania w czasie wojny, ale do tego są idiotyczne wstawki fabularyzowane, a czasy powojenne praktycznie nie istnieją (prócz zdjęć). Nie ma też dokładniejszej zasady funkcjonowania radaru...
16.03 - Spalona powieść (Gołosowker Jakow) (2) - rekonstrukcja rekonstrukcji powieści, sprawiająca (m.in. dialogami) wrażenie czystej grafomanii, do tego ścinek dzieła filozoficznego, plucie jadem na przyjaciela, który spalił powieść (bez brania pod uwagę okoliczności), a na koniec pompatyczne posłowie w stylu "autor wielkim pisarzem był" i "Bułhakow zrzynał z Gołosowkera", bo - np. - "naczelnym lekarzem szpitala psychiatrycznego w powieści M. Bułhakowa (...) jest również znakomity psychiatra (...)" (s.85). No wolne żarty...
11.06 - Wakacje Mikołajka (Goscinny René) (6) - szalenie urocza książeczka, bardzo trafnie portretująca wakacyjne przygody dzieciaka i jego relacje z rodzicami.
21.06 - Samolot myśliwski F4U Corsair (Krala Zbigniew J. (Krala Zbigniew Jan)) (4) - niezbędne informacje w iście telegraficznym skrócie.
22.06 - Czołg średni T-34 (1939-1943) (Baratinskij Michaił (Baryatinsky Michaił)) (5) - świetne zdjęcia i kompetentna zawartość, choć jednocześnie mylący tytuł na okładce ("Czołg T-34").
26.06 - Leśne kobiety; Smoczy kryształ (Merritt Abraham) (4) - opowiadania sympatyczne, choć pierwsze z nich jest w sumie infantylne, a drugie niezbyt oryginalne.
04.07 - Śmigłowiec szturmowy Mi-24 (Butowski Piotr) (4) - nic specjalnego, choć garść informacji jest interesująca, a opis w sumie szczegółowy.
05.07 - Bagnet niemiecki wz. 1871/84 (Prószyński Maciej) (3) - sucha, drętwo napisana wyliczanka wersji i producentów bagnetu, zbędnie wzbogacona o ogólną historię bagnetu, podaną już w jednej z poprzednich broszur.
06.07 - Samolot bombowy nurkujący Junkers Ju 87 A-C Stuka (Bączkowski Wiesław) (5) - wyczerpujące opracowanie, z masą ciekawostek i dobrym opisem zastosowania, a także zminimalizowanym opisem konstrukcyjnym.
07.07 - Samolot myśliwski Messerschmitt Me 163 B Komet (Belcarz Bartłomiej) (4,5) - trochę suche opracowanie, ale posiadające sporo wartościowych informacji.
08.07 - Samolot transportowy Junkers Ju 52/3m (Kempski Benedykt) (4) - pospieszna wyliczanka wersji, użytkowników i strat na froncie, objawiająca zbyt skąpą objętość broszury.
09.07 - Zapomniany wynalazca (Winnicka Halina) (2,5) - cieniutka, strasznie infantylna i rozwodniona biografia Abrahama Sterna, pradziadka Antoniego Słonimskiego, wynalazcy mechanizmu liczącego i kilku usprawnień dla wsi. W sumie marnotrawstwo papieru.
09.07 - Bagnet francuski wz.1886 do karabinu Lebel (Prószyński Maciej) (3) - broszura może i zawiera mnóstwo informacji, ale jest napisana gęstym, pełnym fachowych pojęć językiem, co powoduje, że nie sposób jej odbierać jako popularnonaukowej.
13.07 - Lurituri (Linde Gunnel) (4) - puste, choć całkiem sympatyczne opowiadanka dla dzieci o małej dziewczynce i mieszkającym w radioodbiorniku skrzaciku.
14.07 - Czołg Jozif Stalin (Baratinskij Michaił (Baryatinsky Michaił)) (4,5) - kompetentna i ciekawa monografia ciężkich czołgów IS-1, IS-2 i IS-3, choć mimo wszystko pozostawiająca jakiś niedosyt.
16.07 - ORP Wodnik (Damski Zbigniew) (2) - strasznie pusta i irytująca propagandówka (udział Polski w Pustynnej Burzy) o bardzo przeciętnym, nieciekawym okręcie.
17.07 - Samolot szkolno-treningowy Jak-18 (Luranc Zbigniew) (3,5) - raczej licha broszurka, ze skromnymi informacjami i garścią przeciętnych zdjęć. Cóż, w końcu i samolot był przeciętny.
18.07 - Czołg lekki PzKpfw I (Ledwoch Janusz) (4,5) - dużo informacji, w dodatku rozsądnie podanych, tyle że całość sprawia wrażenie w połowie urwanej, z nad wyraz skromnym zapisem zastosowania.
20.07 - Samolot myśliwski Mirage F1 (Grzegorzewski Jerzy) (4) - porządne informacje o powstaniu samolotu, o jego uzbrojeniu, a także o wersjach, aczkolwiek absolutnie nie ma zastosowania bojowego, a opis konstrukcji (duży druk) i zdjęcia (ogromne i liczne) wskazują na desperacką próbę zapełnienia zbyt obszernej objętościowo broszury.
20.07 - Śmigłowiec wielozadaniowy Bell UH-1 Iroquois (Kłosiński Paweł) (4,5) - broszura o dwukrotnie powiększonej objętości i już widoczne są efekty - znacznie obszerniejsza historia powstania konstrukcji i mnogość wersji, aczkolwiek zastosowanie bojowe dość skromne.
21.07 - Samolot myśliwski Republic P-35 (Mietelski Michał M.) (4,5) - mnóstwo informacji i świetnych zdjęć, choć szkoda, że autor nie pokusił się o dokładniejsze przyjrzenie się przyczynom wysiudania Seversky'ego z jego własnej wytwórni.
21.07 - ORP "Kondor" (Sutowski Sławomir, Grzesikowski Tadeusz) (3) - niemal cała broszura to jałowy dziennik pokładowy i opis konstrukcji, zaś historia powstania serii okrętów i informacje dotyczące przekazania jednostki Polsce (już nie mówiąc o bliższych szczegółach pozostałych trzech przekazanych nam sztuk) są nad wyraz skąpe.
21.07 - 82 mm moździerz średni wz. 1937 (Ciepliński Andrzej, Woźniak Ryszard) (4) - z jednej strony dużo tu informacji, jest zgrubna historia moździerza, jego rozwój i aktualne wersje z całego świata; z drugiej - o tytułowym moździerzu prawie nic tutaj nie ma.
21.07 - Na tropie wampira (Resnick Mike (Resnick Michael D.)) (2) - wręcz kryminalne złodziejstwo czasu i marnotrawstwo papieru. Lichusieńka fabułka ("detektyw szuka na Manhattanie wampira") jest potwornie rozwodniona i pełna ocierających się o grafomanię dialogów, w których autor próbuje błysnąć dowcipem bazującym na dziwnych nazwach różnych przybytków oraz na kretynizmach oferowanych przez mieszkańców NY. Po prostu wstyd.
22.07 - Samochód pancerny Staghound (Magnuski Janusz) (5) - wyczerpujące opracowanie na temat pojazdu. Zresztą - to znak firmowy autora.
22.07 - 7,62 mm karabin wyborowy SWD (Ciepliński Andrzej, Woźniak Ryszard) (3,5) - o samym SWD prawie nic (prócz budowy), ale ogólnie o karabinach wyborowych sporo. Chociaż chyba nie do końca o to chodziło...
23.07 - Samolot myśliwski BAC Lightning (Grzegorzewski Jerzy) (4,5) - wyjątkowo dobra jak na tego autora broszura, prócz niezbędnych informacji posiadająca też trochę ciekawostek (np. zużywanie kompletu opon podczas jednego lądowania, ogromna paliwożerność, etc).
24.07 - Czołg szybki Cromwell (Magnuski Janusz) (5) - wszystko, co się da na temat tego czołgu powiedzieć, a także sporo dodatkowych ciekawostek.
25.07 - Łódź latająca Catalina (Musiałkowski Lechosław) (5) - multum informacji, począwszy od powstania konstrukcji, przez jej wersje, aż po zastosowanie, jednocześnie przy skromnym opisie budowy.
26.07 - Pieprzony los Kataryniarza (Ziemkiewicz Rafał A. (Ziemkiewicz Rafał Aleksander)) (3,5) - trudno to nawet nazwać powieścią, to raczej jakiś fabularyzowany felieton, częściowo już zdezaktualizowany (autor chyba wcale się nie spodziewał, że wejdziemy do UE i założył, że UE z Rosją podzieli sobie kraj na strefy wpływów), częściowo przekombinowany nazewniczo, w dodatku niemal zupełnie pozbawiony dialogów, co nie pomaga przy przedzieraniu się przez w miarę skomplikowany tekst. Co więcej, fabuła niemalże nie posiada intrygi, bo coś, co za nią można uznać, miga gdzieś koło 90 strony, a później dopiero powyżej dwusetnej.
27.07 - Konno w boju: Od czasów antycznych do schyłku średniowiecza (Szajewski Tomasz) (3) - to prawda, sporo tu interesujących informacji, ale są podane w tak infantylny i familiarny sposób, że ręce opadają. W dodatku całość jest potraktowana w sumie po łebkach. Odrębną sprawą są paskudne rysunki.
28.07 - Lekki wóz bojowy Jeż (Janisławski Maciej Aleksander (Janisławski Maciej A.), Nowakowski Karol) (2) - ordynarna reklamówka Mercedesa sprzedawanego przez firmę Sobiesława Zasady, plus zbędne opisy Hummera i izraelskich AILów. Istne kuriozum.
29.07 - Samolot bombowy Bristol Blenheim Mk I-IV (Bączkowski Wiesław) (4) - całkiem porządna broszura o samolocie, który nie miał w historii zbyt wiele szczęścia.
30.07 - 40 mm działo Boforsa (Dacyl Andrzej, Janisławski Maciej Aleksander (Janisławski Maciej A.), Nowakowski Karol) (4) - broszura w sumie dość przeciętna, ale w miarę sensownie podająca przemiany konstrukcyjne działa na przestrzeni dekad i opisująca próby dostosowania go do zmieniających się warunków pola walki.
30.07 - Samolot myśliwski Messerschmitt Bf 109F (Kowalski Tomasz J.) (4,5) - porządne opracowanie, bogate w zdjęcia i techniczne szczegóły, choć pozostawiające słabo uchwytne uczucie niedosytu.
31.07 - 9 mm pistolet samopowtarzalny VIS wz. 1935 (Ciepliński Andrzej, Woźniak Ryszard) (2,5) - nie za bardzo rozumiem, jaki był sens pisać na nowo broszurę o Visie, zwłaszcza że ewidentnie autorzy odczuwali nadmiar miejsca i wepchnęli do niej też opis paru pistoletów powojennych, jak choćby TT czy P-83.
02.08 - Orchidee z ulicy Szkarłatnej (Sekuła Helena (pseud. Turbacz Helena)) (4,5) - kryminał nieco chaotyczny stylistycznie, ale posiadający sporo rewelacyjnych scen i przedniego humoru. Może nie najwyższa liga powieściowa, ale książka czyta się przyjemnie.
03.08 - Rekreacje Mikołajka (Goscinny René) (4,5) - chyba najsłabsza z książeczek, co nie znaczy, że w trakcie lektury nie da się urechotać po pachy.
10.08 - Samolot myśliwski Northrop F-5 (Grzegorzewski Jerzy) (3,5) - niezbyt emocjonująca wyliczanka wersji samolotu, będąca de facto laurką dla producenta, a nie rzetelnym opracowaniem.
12.08 - Ręczny granatnik przeciwpancerny RPG-76 Komar (Szymański Jacek, Woźniak Ryszard) (4) - generalnie tytuł jest mylący, bo broszura jest o historii granatników w ogóle, oraz o ich aktualnych typach, ale sporo ciekawego można się tutaj mimo wszystko dowiedzieć.
13.08 - Samolot bojowy Tornado (Makowski Tomasz) (4) - niezbyt porywająca, choć wyczerpująca monografia nt. dość udanego samolotu.
15.08 - Transporter opancerzony Pandur 6x6 (Janisławski Maciej Aleksander (Janisławski Maciej A.), Nowakowski Karol) (3) - bezczelna reklamówka Pandura, z dobrym opracowaniem historii koncernu Steyr-Daimler-Puch.
17.08 - Samolot myśliwski Messerschmitt Bf 109G (Kowalski Tomasz J.) (5) - broszura napisana w sposób kompetentny i wyczerpujący.
19.08 - Podróż do kraju luster (Mirecki Andrzej) (4) - opowiadania na skraju prozy poetyckiej, jednak czytające się gładko i płynnie, bliskie satyrze na naszą polską, chorą rzeczywistość.
25.08 - Samochód terenowy KdF Kübelwagen (Mydlarz Jerzy) (3) - wdzięczny temat, a opracowanie irytująco infantylne i ponad miarę rozwleczone w kwestiach technicznych, w dodatku z ledwie garstką zdjęć z okresu wojny. Jedynym jaśniejszym punktem wrażenia z jazdy.
28.08 - Samolot szturmowy A-4 Skyhawk (Grzegorzewski Jerzy) (3,5) - broszura może i zawierająca sporo informacji (w tym ciekawostki w rodzaju silnika w środku kadłuba i dużej odporności na trafienia w dyszę), ale napisana trochę infantylnie, a w dodatku mocno chwaląca samolot, który de facto cudem (prócz zwartości konstrukcji) nie był.
28.08 - Gra w pochowanego (Borkowski Przemysław) (2,5) - akcja znośna, dialogi trochę zalatujące tandetą, pomysł na fabułę trochę zbyt bliski dzisiejszemu sekciarstwu (praktycznie nic tu z futurystyki), ale to, co rozkłada powieść na łopatki, to zupełnie abstrakcyjne zachowania bohaterów, a przede wszystkim kaleka, wręcz grafomańska psychologia postaci. Po prostu wstyd, że takie barachło Fabryka Słów reklamuje jako cymes...
08.09 - Samolot myśliwski Messerschmitt Me 262 (Królikiewicz Tadeusz) (5) - potoczyście, kompetentnie i ciekawie. To ostatnie tyczy się na przykład dokładnego opisu startu i lądowania tym samolotem.
10.09 - Opowieści znad Piwonii: Podania i legendy (Nosalski Apolinary) (4,5) - dość sympatyczne, choć zdecydowanie hermetyczne (głównie dla mieszkańców okolic Parczewa) legendy podające wyjaśnienia miejscowych nazw i zjawisk.
09.12 - Samolot szkolno-bojowy Hawk (Grzegorzewski Jerzy) (3,5) - można odnieść wrażenie, że autor nie za bardzo wiedział, czym może wypełnić obszerną objętościowo broszurkę, aczkolwiek garść ciekawych informacji też tu jest.
09.12 - Samolot bombowy Dornier Do 217 (Kempski Benedykt) (4) - broszura napisana bez werwy, tonąca w nieistotnych drobiazgach (np. wiele tu nazwisk pilotów, którzy nie wrócili z różnych nalotów).
09.12 - Karabinki automatyczne Tantal i Beryl (Woźniak Ryszard, Kupidura Przemysław, Zahor Mirosław) (4) - całkiem rzeczowe opracowanie nt. tytułowych karabinków, choć w sumie zbyt suche.
09.12 - Star Risk, Sp. z o.o. (Bunch Chris) (3) - słabiutka, dmuchana pustymi, choć chwilami nawet dowcipnymi dialogami space opera, tak na zdrowy rozsądek niezbyt godna uwagi.
10.12 - Samolot bombowy RBWZ Ilja Muromiec (Gaczkowski Bolesław) (5) - pełne i kompetentne opracowanie nt. jednego z największych samolotów I wojny światowej
10.12 - Droga do Ziemi Obiecanej (Zieliński Tadeusz (1926-2003)) (3) - autor imponuje niesamowitą wiedzą prawniczą i zna zatrzęsienie sentencji, wykazuje też olbrzymie oczytanie, tyle że felietony są jakieś takie... bo ja wiem? Nieciekawe? Błahe? Dawno już nieaktualne, posiadające tylko wartość historyczną, a wręcz nawet wyłącznie sentymentalną? A szkoda, bo trudno odmówić Zielińskiemu lekkiego pióra...
10.12 - Samolot myśliwski przechwytujący MiG-31 (Grzegorzewski Jerzy) (5) - zaskakująco obszerny i ciekawy w przypadku tego autora opis samolotu, budzący podejrzenia, że broszura została w znacznym stopniu spisana z jakiejś rosyjskiej publikacji. Mimo to nadal - pozycja wartościowa.
10.12 - Samolot szkolno-treningowy PZL-130 Orlik (Królikiewicz Tadeusz) (4) - broszura dziwnie sucha, napisana jakby bez przekonania, w dodatku bez jednoznacznej oceny samolotu.
10.12 - 7,62 mm uniwersalny karabin maszynowy UKM-2000 (Kupidura Przemysław, Woźniak Ryszard, Zahor Mirosław) (2,5) - ordynarna reklamówka broni, która jest tylko lekko zmodyfikowanym karabinem PK/PKS, opisywanym już kiedyś w TBiU.
11.12 - 7,92 mm ręczny karabin maszynowy wz. 1928 Browning (Jońca Adam, Zasieczny Andrzej) (4,5) - dużo ciekawych informacji, choć aż się prosi o trochę więcej zdjęć tytułowego karabinu, zamiast jego zagranicznych odpowiedników.
11.12 - Samolot bojowy BAe Harrier/Sea Harrier (Królikiewicz Tadeusz) (4,5) - porządne opracowanie nt. konstrukcji, szkoda tylko, że tak skromnie jest o zastosowaniu bojowym.
11.12 - Samolot transportowy EADS-CASA C-295 (Makowski Tomasz) (4,5) - laurka, ale napisana ciekawie, zwłaszcza że autor zamieścił dzieje tak wytwórni hiszpańskiej (CASA), jak i indonezyjskiej.
11.12 - Śmigłowiec wielozadaniowy PZL W-3 Sokół (Kempski Piotr, Kempski Benedykt) (4,5) - broszura napisana w sposób wręcz nieprzyjemnie suchy, ale zawiera pokaźną dawkę interesujących informacji.
12.12 - Samolot myśliwski F-16C/D Block 52+ (Wasilewski Artur) (3,5) - owszem, jest tu sporo informacji, ale tak naprawdę jest to ordynarna laurka dla samolotu, który znowuż takim latającym złotem nie jest.
12.12 - Okręt podwodny typu "Los Angeles" (Dąbrowski Marek) (4,5) - dużo interesujących informacji, gładkie wytłumaczenie szeregu dość hermetycznych pojęć, ale znów - smarowanie wazeliną Amerykanów. Może nie tak wyraźne, jak ongiś chwalenie Rosjan, ale tendencja jest zbieżna.
18.12 - Samolot szturmowy Henschel Hs 129 (Kempski Benedykt) (4,5) - monografia ciekawa, choć z lekka sucha i pozbawiona szerszego opisu zastosowania, przy jednocześnie zbyt szerokim opisie użytkowania maszyn przez Rumunię.
18.12 - Samolot bombowy JER-2 (Kempski Benedykt) (4) - teoretycznie jest tu wszystko, co trzeba, jednak w praktyce broszura jest bardzo sucha i nie daje jasnych odpowiedzi na wiele pytań, jak na przykład - czemu tak nowatorska, udana konstrukcja w ogóle nie zapisała się w annałach sowieckiego lotnictwa.
18.12 - Samolot myśliwski MiG-23 (Grzegorzewski Jerzy) (4,5) - całkiem ciekawa i kompetentna broszura, nawet jeśli pozbawiona zastosowania bojowego.
19.12 - Widzenie Karola XI i inne opowiadania (antologia; Mérimée Prosper, Souvestre Emil (Souvestre Émile), Villiers de L'Isle-Adam Auguste de) (3,5) - szczerze powiedziawszy to już tylko ramotka, choć napisana bardzo elegancką polszczyzną. Jednak i tematyka, i akcja mogą zainteresować chyba tylko sympatyków zaszłości...

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 1047
Dodaj komentarz
Legenda
  • - książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę
  • - do książki dodano opisy lub recenzje
  • - książka dostępna w naszej księgarni
  • - książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)
  • - książka znajduje się w Twoim schowku
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: