Teksty i komentarze

Teksty i komentarze z okresu:

Milczenie

Książka: Ukraiński kochanek (Srokowski Stanisław (ur. 1936))
Autor: Iwona K-k Dodany 30.08.2008 16:17

Milczenie. Przemilczanie - znane i nam, teraz… Nie drażnić sąsiada, zapomnieć, milczeć. Polityka ważniejsza. Cicha zgoda na stawianie pomników mordercom Polaków, nazywanie ulic, wypaczanie historii. „Ukraiński kochanek” Stanisława Srokowskiego to kolejna bardzo ciekawa książka tego autora. Polecam wszystkim, młodym i starym. Kresowiakom i tym, którzy o tragedii Kresów nic nie wiedzą. Wspaniała wycieczka po pięknym przedwojennym Lwowie, wę...

Zobacz całą dyskusję

zawartość zbioru

Książka: Narkotyki: Baudelaire, Witkacy, De Quincey, Burroughs (antologia; Burroughs William Seward, Baudelaire Charles (Baudelaire Karol), Witkiewicz Stanisław Ignacy (pseud. Witkacy))
Autor: wenoma Dodany 30.08.2008 16:15

- William S. Burroughs: Powiedz: Nie, narkotykowej histerii - Charles Baudelaire: Poemat haszyszu - Stanisław Ignacy Witkiewicz: Peyotl - Stanisław Ignacy Witkiewicz: Kokaina - Stanisław Ignacy Witkiewicz: Morfina - Charles Baudelaire: Pożeracz opium [Total-Trade Publishers, 1995]

Zobacz całą dyskusję

Najpiękniejsze baśnie

Autor: klapek_lewy Dodany 30.08.2008 16:12

Pamiętam, że jak byłam małe, to dziadek czytał mi bajki rosyjskie z takiej dużej książki z pięknymi obrazkami. Szczerze to wolałam to od Andersena.

Zobacz całą dyskusję

Po prostu "Lolita"

Książka: Lolita (Nabokov Vladimir (pseud. Sirin W.))
Autor: d'Alencon Dodany 30.08.2008 16:02

Przypisy do ksiązki odkryłem dopiero na 100str. Niestety w moim wydaniu nie pokusili się o odnośniki do przypisów, które znajdują się na samym końcu. Dosyć to niewygodne. Ale wracając do książki: przeczytałem jedynie ok. 150str. Na więcej moja wrażliwość nie była w stanie się zdobyć. Opisy mimo swej subtelności, dla mnie były po prostu porażające. Zaczynałem myśleć jak ten pedofil. Ta książka dla mnie była toksyczna i dla własnego dobra przestałe...

Zobacz całą dyskusję

Czy Juliusz Cezar jadał gotowaną marchewkę?

Książka: O sztuce kulinarnej ksiąg dziesięć (Apicjusz (Apicius Coelius))
Autor: hburdon Dodany 30.08.2008 16:02

Sos z ryby podobno w bardzo malutkich ilościach. Vehling w ogóle uważa, że mylimy się sądząc, że starorzymskie potrawy były zawsze mocno przyprawione. W przepisie potrafi ich być od kilku do kilkunastu, ale nie ma podanych ilości, i Vehling uważa, że używane były bardzo oszczędnie, chociażby dlatego, że niektóre były potwornie drogie. Vehling to w ogóle ciekawy tłumacz, bo kucharz z zawodu, z doświadczeniem pracy w kuchniach całej Europy. :) Z je...

Zobacz całą dyskusję

"Malowany dom"

Książka: Malowany dom (Grisham John)
Autor: BAiLEY Dodany 30.08.2008 15:50

Faktycznie, nikt w "Malowanym domu" nie doszuka się brawury, szybkości itp. Ale.. mnie powaliła, urzekła mnie właśnie nostalgia, ten klimat południa. Moim zdaniem urok tej książki to tło fabuły, cała plantacja, czas zbiorów. Pamiętam tylko ten boski nastrój, i tylko dla niego tę książkę polecam.

Zobacz całą dyskusję

Najlepsza, co nie znaczy, że to arcydzieło!

Książka: Weronika postanawia umrzeć (Coelho Paulo)
Autor: d'Alencon Dodany 30.08.2008 15:50

Jest to jedyna książka Coelho, którą przeczytałem i nie wyobrażam sobie, że reszta mogła być jeszcze gorsza. Popularność tego autora nawet mnie tak bardzo nie razi, bo często jest tak, że wywyższa się chłam, a poniża cudo, ale uważanie jego twórczości za intelektualną ucztę stanowi dla mnie obrazę nie do zniesienia. Ogólnie wszechobecny patos, i te wieczne rady: rób to, tamto, sprawiają, że ksiązka jest nie do przełknięcia. A najgorsze, że ludzie...

Zobacz całą dyskusję

O królowej, która była dziwką

Książka: Królowa Margot (Dumas Aleksander (ojciec; Dumas Alexandre))
Autor: d'Alencon Dodany 30.08.2008 15:40

Porywająca historia Małgorzaty de Valois, która pomimo urody, inteligencji, sprytu daje się wciągnąć w jedną z większych intryg francuskiego dworu: małżeństwo z królem Henrykiem Nawarskim. Wydarzenia te dają pretekst do rzezi protestantów, zwanej Nocą Hugonotów. I tak rozpoczyna się porywająca historia Margot, wyuzdanej kobiety, kochanki swoich braci i kogo popadnie. Jednakże autor traktuje dosyć marginalnie jej skłonności nimfomańskie, a skupia ...

Zobacz całą dyskusję

Bydgoszcz / Toruń - kiedy?

Autor: annmarie Dodany 30.08.2008 15:37

Mnie też katar dopadł:( No ale jakoś postaram się dotrzeć. Tylko nie wiem, jak będę z wami rozmawiać, by was nie zarazić a jednocześnie być na tyle blisko by coś słyszeć;)

Zobacz całą dyskusję

Ogólnie męcząca

Książka: Obrońca ulicy (Grisham John)
Autor: BAiLEY Dodany 30.08.2008 15:29

Dokładnie.. przyznam że nawet nie skończyłam. Początek mnie wciągnął, zapowiadał ciekawą akcję, ale się niestety nie mogłam przemóc.

Zobacz całą dyskusję

Ostatnio obejrzane

Autor: annmarie Dodany 30.08.2008 15:29

To chyba nie zdecyduję się go obejrzeć. "Blair witch project" w ogóle mnie nie przeraził, tylko zirytował przez ten chwiejący się obraz.

Zobacz całą dyskusję

"Niech cię diabli, Newton!", czyli o "Cyklu barokowym"

Książka: Ustrój świata: Tom III (Stephenson Neal)
Autor: Kuba Grom Dodany 30.08.2008 14:58

jakoż nie spostrzegłem, aby ta była nadęta, najwyżej rozdęta obętościowo.

Zobacz całą dyskusję

Na zimowe wieczory...

Książka: Zimowe opowieści (Blixen Karen (pseud. Dinesen Isak lub Andrézel Pierre))
Autor: jareksoz Dodany 30.08.2008 14:55

Książka mądra. Relacja wciągająca, dająca sporą wiedzę przekazywaną w sposób ciepły i osobisty. Oczywiście to klasyka gatunku. Zdecydowanie polecam.

Zobacz całą dyskusję

"Niech cię diabli, Newton!", czyli o "Cyklu barokowym"

Książka: Ustrój świata: Tom III (Stephenson Neal)
Autor: jareksoz Dodany 30.08.2008 14:52

Podzielam pogląd, że zbyt nadęte recenzje powinny być karane egzemplarzem książki, z obowiązkiem jej (ponownego) przeczytania. Książki nikomu nie polecam, chyba, że jako środek nasenny.

Zobacz całą dyskusję

Recenzja recenzji

Autor: Kuba Grom Dodany 30.08.2008 14:52

Za wiele mi się tu tego nie uzbierało, ale przyszło mi do głowy, ażeby o moim recenzowaniu biblionetkowym co nieco popisać. pierwsza recenzja : [artykuł niedostępny] - właściwie bez pomysłu, ot tak dla polecenia książki, która się podobała a opisu czy streszczenia nie miała. [artykuł niedostępny] to recenzja chyba najbardziej okomentowana, porównując z czytatką https://www.biblionetka.pl/czytatka.asp?​cid=44790 możecie zobaczyć, jak...

Zobacz całą dyskusję

Mistrzostwo i tragedia polskich pilotów

Książka: Sprawa honoru: Dywizjon 303 Kościuszkowski: Zapomniani bohaterowie II wojny światowej (Olson Lynne, Cloud Stanley)
Autor: jareksoz Dodany 30.08.2008 14:48

Ważny temat oraz interesująca prezentacja. Jednak momentami narracja jest zbyt drętwa i mało wciągająca. Mimo wszystko rzecz godna przeczytania.

Zobacz całą dyskusję

Czeczeński los

Książka: Wieże z kamienia (Jagielski Wojciech (ur. 1960))
Autor: jareksoz Dodany 30.08.2008 14:46

Świetna książka, warta przeczytania. Bogata wiedza, znakomite obserwacje i utalentowany autor to klucz do stworzenia znakomitego dzieła współczesnego.

Zobacz całą dyskusję

Książkowe wspomnienia z sierpnia 2008:)

Autor: madame seneka Dodany 30.08.2008 14:26

E.M. Morelle "Słodkie życie" (1) B. Świderski "Asystent śmierci" (5) N. Klein "No logo" (5) M. Axelsson "Ta, którą nigdy nie byłam" (5) H. Mankell "Comedia infantil" (5) D. Lessing "Lato przed zmierzchem" (5) M. Haddon "Dziwny przypadek psa nocną porą" (5) G.A. Stella "Chudy nauczyciel" (3) P. McGrath "Azyl" (5) P. Besson "Być przez chwilę sobą...

Zobacz całą dyskusję

Bo Bazylowi nie spodobał się Joe Alex!

Autor: Kuba Grom Dodany 30.08.2008 13:49

to ja może pozwolę sobie przekleić całość omawianego cytatu, bom go sobie raz do czytatki wpisał: "- Może kiedyś napiszę książkę? - Szepnął rozmarzonym głosem. - Książkę na miarę epoki, wielkie, wspaniałe dzieło, które będę potem wyciągał spod poduszki i odczytywał ze skupieniem, żeby potem z czcią ucałować własną rękę. Obawiam się tylko, że nikt tego nie będzie czytał i wszyscy będą mieli mi za złe, że marnuję czas, zamiast pisać dobre, pr...

Zobacz całą dyskusję

Coben, Brown, Coelho.

Autor: Kuba Grom Dodany 30.08.2008 13:42

po Brownie spodziewałem się czegoś lepszego, nacisk jest u niego na intrygę i teorię historyczną kładziony, a samym postaciom i otoczeniu poświęca niewiele uwagi.

Zobacz całą dyskusję

Prawda! Sprawiedliwość! Wolność! I Jajko na Twardo!

Autor: Siledhel Dodany 30.08.2008 13:35

Fajna historia; okazuje się, że jednak centra handlowe mają jakieś pozytywy! Kto by pomyślał.

Zobacz całą dyskusję

Czy jest ktoś kto nie przepada za tą książką???

Książka: W pustyni i w puszczy (Sienkiewicz Henryk (1846-1916))
Autor: bogna Dodany 30.08.2008 13:29

Jullo, aby zrozumieć Sienkiewicza, trzeba się przenieść w czasy kiedy żył, pomyśleć, dla kogo pisał. Może to pomoże Ci przyjaznym okiem spojrzeć na jego twórczość.

Zobacz całą dyskusję

Napowietrzne Sokrata myślenie.

Autor: Franco1987 Dodany 30.08.2008 13:11

to wie chyba tylko sam Platon:) ogólnie wszystkie mowy poprzedzające sokratesową są dla niej jedynie tłem, choć każda zawiera część prawdy. trudno powiedzieć, czy przypisywane min. Arystofanesowi wypowiedzi jest autentycznym zapisem, czy inwencją Paltona, ale pewnie gdzieś jakaś egzegeza to wyłuszcza (w jakimś wstępie dłuższym od tekstu...hehe). pozdrawiam!

Zobacz całą dyskusję

Bydgoszcz / Toruń - kiedy?

Autor: agatatera Dodany 30.08.2008 13:09

Postaram się wprowadzić w życie tą poradę :D I łykać jakieś paskudztwa oprócz tego ;) Widzimy się jutro na PKS o 13:15 czy na Fordonie?

Zobacz całą dyskusję

ksiazka nie dozapomnienia

Książka: Cień wiatru (Ruiz Zafón Carlos)
Autor: julla Dodany 30.08.2008 12:52

Cień wiatru nie wywarł na mnie jakiegoś szczególnego wrażenia. Czytając teraz recenzje zdałam sobie sprawę, że nie pamiętam o czym ta książka była, a dobrych książek się tak łatwo nie zapomina.

Zobacz całą dyskusję

Czy warto przejść przez "Milę"?

Książka: Zielona Mila (King Stephen (pseud. Bachman Richard, Evans Beryl))
Autor: julla Dodany 30.08.2008 12:45

Zielona mila to jedna z tych książek, od których nie mogłam oderwać myśli. Muszę się przyznać, że wzruszyła mnie do łez. Piękna i warta przeczytania. Pewnie pozostanie Ci w pamięci na bardzo długo.

Zobacz całą dyskusję

Bydgoszcz / Toruń - kiedy?

Autor: Mia Wallace Dodany 30.08.2008 12:44

Zdrowiej! Książki dla Ciebie już spakowane - myśl intensywnie o czekających Cię rozkoszach czytelniczych, a zdrowie wróci samo :))))

Zobacz całą dyskusję

Czy jest ktoś kto nie przepada za tą książką???

Książka: W pustyni i w puszczy (Sienkiewicz Henryk (1846-1916))
Autor: Natii Dodany 30.08.2008 12:43

Pewnie dlatego, że gusta są różne. :-) Mnie się "W pustyni i w puszczy" spodobało tak bardzo, że przeczytałam to dwa razy pod rząd. A co do Sienkiewicza w ogóle, to uwielbiam "Potop". :-)

Zobacz całą dyskusję

z okładki

Książka: Pompejańczyk (Vandenberg Philipp)
Autor: jacekai Dodany 30.08.2008 12:39

[...] Pompejański wyzwoleniec Lucjusz Cecyliusz Afrodyzjusz po śmierci swojego pana ucieka do stolicy imperium, gdzie poprzez szczególny splot wydarzeń osiąga wielkie bogactwo i gdzie coraz wyraźniej jawią mu się zbrodnicze mechanizmy rządów Nerona. Ratuje od śmierci w ogniu (żywe pochodnie) chrześcijankę Ledę i darzy ją wielką, początkowo nie odwzajemnioną miłością. Próba zamachu na życie Afrodyzjusza sprawia, iż odtąd jego celem staje się wyjaś...

Zobacz całą dyskusję

Czy jest ktoś kto nie przepada za tą książką???

Książka: W pustyni i w puszczy (Sienkiewicz Henryk (1846-1916))
Autor: julla Dodany 30.08.2008 12:36

Ja po prostu nienawidzę całej twórczości Sienkiewicza i nie rozumiem czemu wszyscy się tak zachwycają piekielnie nudnymi Krzyżakami, W pustyni i w puszczy czy też Quo vadis.

Zobacz całą dyskusję
Legenda
  • - książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę
  • - do książki dodano opisy lub recenzje
  • - książka dostępna w naszej księgarni
  • - książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)
  • - książka znajduje się w Twoim schowku
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: