Dodany: 09.04.2010 08:59|Autor: Pimponk

„Wyklęty powstań ludu ziemi, Powstańcie, których dręczy głód”


„Grona gniewu” to powieść o barbarzyństwie kapitalizmu. Rolnicy, którzy utracili swoje gospodarstwa na rzecz banków, ruszyli za chlebem do Kalifornii. Tamtejsi właściciele sadów i plantacji bawełny obiecywali im raj na ziemi, ale rzeczywistość okazała się piekłem nędzy i rozpaczy. Zdeklasowani rolnicy, których kapitalizm strącił w szeregi proletariatu, rozpoczęli desperacką walkę o przetrwanie. Wielu nie przeżyło.

Tytułowe grona gniewu symbolizują narastające nastroje rewolucyjne, bo przymierający głodem i doprowadzeni do ostateczności robotnicy powstaną i zmiotą barbarzyński świat oparty na wyzysku.

Wydarzenia opisane w powieści nie są wyrazem fantazji autora, lecz miały miejsce w Stanach Zjednoczonych w latach Wielkiego Kryzysu. Wydaje się niewiarygodne, ale w ciągu ostatnich lat sceny rodem z powieści działy się w Europie. Polacy pracowali na farmach południowych Włoch, a także na Wyspach niczym bohaterowie „Gron gniewu”. Z pewnością taki los jest także udziałem wielu ludzi w krajach Trzeciego Świata, dlatego powieść jest wciąż aktualna.

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 7163
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 5
Użytkownik: Pimponk 12.04.2010 12:16 napisał(a):
Odpowiedź na: „Grona gniewu” to powieść... | Pimponk
Świetna analiza kapitalistycznych stosunków społecznych. W powieści zabrakło tylko wyciągnięcia wniosków z przeprowadzonej krytyki. Zabrakło wybuchu gniewu. Robotnicy w powieści są pokonani. Nie zorganizowali się, nie podjęli walki. Jeden złamany strajk to wszystko. Robotnicy muszą zjednoczyć się w organizacji i podjąć walkę, żeby zmienić swój los. Taki nasuwa się morał z powieści.
Użytkownik: Admin 12.04.2010 14:42 napisał(a):
Odpowiedź na: Świetna analiza kapitalis... | Pimponk
Ja przypomnę tylko Regulamin:

"Zakazuje się także:
[...]
Rozpoczynania i/lub kierowania dyskusji na tematy stricte religijne i polityczne. BiblioNETka nie jest miejscem do rozpowszechniania prywatnego światopoglądu użytkowników. W dyskusjach należy pamiętać o tym, by forsowaniem prywatnych przekonań nie urazić uczuć religijnych ani nie deprecjonować odmiennych przekonań politycznych współużytkowników."

Użytkownik: Pimponk 13.04.2010 08:44 napisał(a):
Odpowiedź na: Ja przypomnę tylko Regu... | Admin
Problem w tym, że powieści społeczno-obyczjowe skłaniają do wniosków natury politycznej, jak w tym wypadku. Antykapitalistyczna wymowa Gron gniewu, skłania do prokomunistycznych wniosków. Nie sposób od tego uciec. Trzeba by w tej sytuacji w ogóle wykluczyć całą literaturę społecznie zaangażowaną. Literatura nie powstaje w kosmosie i nie spada z nieba, tak samo, jak idee, które są w niej zawarte. Powstają one w konkretnych warunkach historycznych i społecznych, są wyrazem konkretnej ideologii autora i koniec końców odbiciem walki klas. W Gronach gniewu przedmiotem jest walka zdeklasowanych rolników, którzy zasilili szeregi proletariatu. Krytyce poddana została zasada „świętej” własności prywatnej ziemi i co za tym idzie pracy najemnej, której owoce przywłaszczają właściciele. Wniosek nasuwa się automatycznie. Wyzysk rodzi gniew i musi on ostatecznie doprowadzić do wybuchu społecznego i rewolucji, ale warunkiem jest organizacja wyzyskiwanych. Taki morał płynie z Gron gniewu. Ma on siłą rzeczy charakter polityczny. Nie może być inny.
Użytkownik: gosiaw 13.04.2010 08:59 napisał(a):
Odpowiedź na: Problem w tym, że powieśc... | Pimponk
Rzeczywiście, chyba bardzo nie sposób uciec. Na tyle, że nie wystarczy zagorzałych dyskusji pod innym tekstem przy tej książce. Trzeba napisać własny tekst, a jeśli nikt nie kwapi się aby go skomentować to trzeba pogadać samemu ze sobą. Jeśli nie jest to natarczywe inicjowanie politycznych sporów, to ciekawe co.
Użytkownik: Pimponk 13.04.2010 12:49 napisał(a):
Odpowiedź na: Rzeczywiście, chyba bardz... | gosiaw
[Ciach] - Naruszenie Regulaminu.


Ban do odwołania. Najpierw porozmawiajmy prywatnie admin(at)biblionetka.pl, jeżeli chcesz korzystać z tego serwisu. Admin
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: