Dodany: 11.12.2020 19:33|Autor: Per_aspera_ad_astra

Książki i okolice> Z życia bibliofila

Problemy początkującej bibliotekarki - pieczątki, rejestry

Witam,
niedawno w bibliotece muzealnej pod moją opiekę powierzony został zbiór książek oraz materiałów audiowizualnych (płyty, pocztówki, ksera itp.). Niestety nie mam wykształcenia w tej dziedzinie a bibliotekę znam jedynie od tej "drugiej" strony.
Pani która prowadziła przede mną ten dział niestety była z "zeszłej epoki" - są duże zaniedbania, w dziale panuje chaos, stąd moja prośba o pomoc.

1. Muzeum już ok. 8 lat temu zmieniło nazwę, niestety nadal funkcjonuje stara pieczątka z nieaktualną nazwą. Czy są jakieś standardy określające wygląd takich pieczątek? Czy mogą być tylko pieczątki okrągłe czy może być pieczątka podłużna?
Muzeum posiada długą nazwę - w sumie aż 42 znaki.

2. Czy po zamówieniu nowej pieczątki, stare pieczątki na książkach należy przekreślić i obok przybić nową pieczątkę?

3. Księga inwentarz owa materiałów audiowizualnych funkcjonuje tutaj w postaci zeszytu! Numery wpisane są nie wg kolejności przyjęcia tylko kategorią np. numer Gf. 16 niżej Gf. 17. Za kilka stron zeszytu zaczyna się np. Kategoria H. 1, H. 2... W jaki sposób przepisać te dane do nowej księgi inwentarzowej? Niestety nie każdy wpis ma zapisaną datę wpisu/wpływu.

4. Czy należy prowadzić (w tym przypadku zakupić) księgę użytkowników? Czy książki wcześniej zlikwidowane należałoby przepisać do tej księgi? (W najbliższym czasie część książek zostanie zlikwidowanych z powodu dezaktualizacji i braku powiązania z działalnością muzeum)

Z góry dziękuję za wszelką pomoc i porady!
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 12.12.2020 20:35 napisał(a):
Odpowiedź na: Witam, niedawno w biblio... | Per_aspera_ad_astra
Polecam skontaktować się z GrafemZero, autorem tego kanału YT:
www.youtube.com/c/Grafzerovlog/about
oraz fanpejdża na fb:
www.facebook.com/grafzerovlog

On jest doświadczonym bibliotekarzem, miał do czynienia ze starodrukami i myślę, że dobrze zna kwestie, o których piszesz. No i jest miłą i chętną do pomocy osobą :)