Dodany: 15.01.2022 12:23|Autor: Uleczkaa38

Wszystko to, co o wierze i najważniejszych religiach wiedzieć powinniśmy!

Typ recenzji: Oficjalna PWN

Recenzent: Urszula Janiszyn

Dziś mam przyjemność opowiedzieć wam o jednej z najciekawszych, najbardziej intrygujących i zarazem kontrowersyjnych odsłon znakomitej serii Wydawnictwa Naukowego PWN „50 idei, które powinieneś znać”. Książka ta nosi bowiem tytuł „Religia” i omawia ona jakże delikatny, ale i niezwykle ważny temat wiary człowieka i obecności boskiej mocy w jego życia.

Zgodnie ze słowami powyższego wstępu, książka ta stawia sobie za cel omówienie najważniejszych religii naszego świata: chrześcijaństwa, wyznań protestanckich, judaizmu, islamu oraz wierzeń tradycji Wschodu. Jednocześnie znajdziemy tu informacje na temat tego, czym jest wiara i religia, co stanowi podstawy i dogmaty wiary, czy też, jak ma się odniesienie poszczególnych wyznań do zagadnienia dobra i zła, kwestii życia po śmierci oraz stosunku do wyznawców innych religii.

Peter Stanford, popularny brytyjski publicysta i dziennikarz oraz autor niniejszej pozycji, postawił sobie za cel ukazanie religii człowieka w postaci faktów, naukowych dowodów i informacji, które są potwierdzone również przez poszczególne wyznania. To mniej więcej 90% istoty tej książki, gdyż siłą rzeczy pozostaje jeszcze coś na miarę własnej interpretacji, naszych emocjonalnych odniesień i indywidualnego stosunku - tak autora, jak i czytelnika, do kwestii wiary i religii. I to jest jak najbardziej naturalne, dobre i potrzebne w tej książce.

Pozycja ta została podzielona na kilka głównych części. Na początek mamy próbę ustalenia wspólnych płaszczyzn dla wyznawców poszczególnych religii, czyli określenie tego, czym jest wiara, co ona nam daje i jak wielką rolę odgrywa w życiu człowieka. Kolejne rozdziały odnoszą się już do poszczególnych wyznań, które zostały przedstawione w naprawdę szczegółowy, ale i zarazem konkretny sposób, tak, byśmy poznali główne zasady chrześcijaństwa, islamu, czy też judaizmu bądź buddyzmu. Ostatnie zaś zawierają bardzo ciekawe spojrzenie na współczesne dylematy religii, czyli m.in. kwestię ateizmu, odchodzenia od Kościoła oraz jakże bardzo dziś obecnego konfliktu wiary z nauką.

Najogólniej rzecz ujmując, narracja autora jest ciekawa, intrygująca i niezwykle porywająca, co jest zasługą z jednej strony samego tematu książki, z drugiej zaś sposobu przekazania tejże wiedzy. Otóż w odróżnieniu od innych części tej serii - nauk ścisłych, czy też filozofii - w tym przypadku odnajdzie się w tej lekturze absolutnie każdy, gdyż i każdego z nas, w mniejszym lub większym stopniu, ale jednak, dotyczy kwestia wiary i religii. Znakomite jest również to, że Peter Stanford posługuje się prostym językiem, unika skomplikowanych pojęć i przekazuje wiedzę w sposób niekoniecznie akademicki, ale właśnie bardziej pod postacią zwyczajnej rozmowy.

Kolejny też raz zachwyca nas strona edytorska książki, gdzie oprócz klasycznej, czarnej i twardej oprawy mamy tu przejrzysty i czytelny układ treści z wyszczególnieniem najważniejszych fragmentów tekstu, liczne dodatki ikonograficzne, dobrą jakość papieru i druku. W tym przypadku ma to znaczenie nie tylko czysto techniczne, ale i emocjonalne, gdyż zagadnienie religii wymaga od nas skupienia, uwagi i pewnej powściągliwości, a dokładnie to wszystko zapewnia nam owa stonowana i klimatyczna szata.

Tradycyjnie też polecam sięgnięcie po ten tytuł zarówno uczniom szkół średnich, studentom i nauczycielom, aczkolwiek tak naprawdę może - i w mej ocenie powinien - poznać tę książkę absolutnie każdy z nas. Zawarte w niej treści są po prostu ważne, ciekawe i potrzebne ku temu, by zrozumieć współczesny świat, jego kulturowe i społeczne podziały oraz to, jacy zawsze byliśmy i jacy wciąż jesteśmy mimo tak wielu globalnych przemian. Pozycja ta daje również znakomite pole do ważnej i potrzebnej dyskusji na temat wiary.

Ocena recenzenta: 6/6