Dodany: 01.01.2023 06:43|Autor: yyc_wanda

Czytatnik: Przeczytane... oglądane...

Rok 2022 - podsumowanie tematyczne

W roku 2022 przeczytałam 40 książek – w tym dwie niedokończone, których nie uwzględniam w zestawieniu.

z biblioteki – 32
z własnej półki – 6

Fiction – 25
Non fiction – 13

Według kraju pochodzenia autora / kraju, w kórym rozgrywa się akcja (jeśli jest inny niż kraj pochodzenia):
Anglia – 4
Chile/Hiszpania – 1
Hong Kong – 1
Japonia – 1

Rok 2022 - tematycznie
Za każdym raz, gdy skończę jakąś książkę, obiecuję sobie kontynuować poruszany w niej temat. Rzadko kiedy udaje mi się dotrzymać tej obietnicy, bo następna książka to już inny temat i inna lista „do przeczytania”. W tym roku postanowiłam zrobić podsumowanie tematyczne z uwzględnieniem pozycji, które już od jakiegoś czasu domagają się przeczytania w omawianym temacie. Mam nadzieję, że ta lista zdopinguje mnie do sięgania po planowane od dawna tytuły.

EUROPA:
POLSKA
Światło ukryte w mroku (Cameron Sharon) (6)
Powieść oparta na prawdziwych wydarzeniach. Jej bohaterką jest 17-letnia Stefania Podgórska, która podczas niemieckiej okupacji Przemyśla ukrywała na poddaszu swego prymitywnego mieszkania trzynaścioro Żydów.
Do przeczytania:
Światło, którego nie widać (Doerr Anthony)
II wojna światowa I książka, którą od dawna mam na czytelniczym radarze. Przypomniało mi o niej „światło” w tytule.

HISZPANIA
Długi płatek morza (Allende Isabel) (4)
Styczeń 1939, hiszpańska wojna domowa kończy się zwycięstwem generała Franco. Kiedy pada Katalonia, ostatni bastion obrony przed hiszpańskim faszyzmem, setki tysięcy uchodźców opuszcza Hiszpanię, przekraczając granicę Francji.
Do przeczytania:
Jak już jesteśmy w temacie wojny domowej w Hiszpani to oczywiście Komu bije dzwon (Hemingway Ernest), a potem Złuda (Laforet Carmen)
Rok 1939, Barcelona po wojnie domowej. 18-letnia Andrea przyjeżdża z prowincji na studia. Smutna, powojenna rzeczywistość.

NIDERLANDY
Kto zdradził Anne Frank (Sullivan Rosemary) (5)
Próba rozszyfrowania zagadki – kto wydał kryjowkę Anne Frank i jej rodziny. Także spojrzenie na Amsterdam z okresu okupacji hitlerowskiej.
A View Across the Rooftops – Suzanne Kelman
Amsterdam 1941 rok. Historia ukrywania żydowskiego młodzieńca.
Amsterdam: Historia najbardziej liberalnego miasta na świecie (Shorto Russell)
Bo Holandia i Amsterdam to ciekakwy temat.

SZKOCJA
The Winter Sea – Kearsley Susanna (4,5)
Szkocja na przełomie lat 1707/1708; Jakobini przygotowują spisek, mający na celu sprowadzenie z Francji króla Jakuba VIII i osadzenie go na tronie Szkocji.
The Vanished Days – Kearsley Susanna
Nie jest to kontynuacja, ale akcja rozgrywa się w tym samym czasie. Warto przeczytać i poszerzyć wiedzę historyczną z tego okresu. Na researchu Kearsley można polegać.

AMERYKA PÓŁNOCNA:
KANADA
Rodzina Strangerów (Vermette Katherena) (3)
Ta powieść niezbyt mi się podobała, ale temat rdzennych mieszkańców Kanady (indigenious people zwanych dawniej Indianami) i Metysów leży w ramach moich zainteresowań i będę go kontynuować. W tej powieści nadmiar dysfunkcyjnych zachowań i ponurego nastroju był przytłaczający. Wiało beznadzieją, co nie należy do preferowanych przeze mnie klimatów książkowych.
Jonny Appleseed – Joshua Whitehead
Wybrana na książkę roku 2021 „Canada Reads”. Zbiera bardzo pochlebne opinie. Warto sprawdzić co to za cudo.
A jak już jesteśmy w temacie indigenious people to koniecznie:
Absolutnie prawdziwy pamiętnik (Alexie Sherman)
Tę książkę mam od dawna na uwadze, ale ciągle znika mi z czytelniczego horyzontu w napływie nowych tytułów. Czas to zmienić.

USA
Florence Adler Swims Forever – Rachel Beanland (4,5)
Atlantic City, New Jersey, lata 30. ubiegłego wieku. Ciekawie przedstawione życie w tradycyjnej, żydowskiej rodzinie z jej obrzędami i niekiedy szokującymi obyczajami. Antysemityzm w tym czasie był na porządku dziennym, nawet w Ameryce były publiczne miejsca dla Żydów niedostępne. Do tego coraz bardziej napięta sytuacja w Europie, która budziła niepokój o losy żydowskich rodzin żyjących na kontynencie.

Gra o życie (Masood Syed M.)(5,5)
California. Autor mierzy się ze skomplikowanym tematem życia muzułmanów w Ameryce, których obecność po 9/11/2001 staje się z dnia na dzień niemile widziana i których podejrzewa się o działania terrorystyczne, chociaż większość z nich to zwyczajni ludzie, którzy chcą żyć w spokoju i wyznawać swoją religię.

AMERYKA POŁUDNIOWA:
CHILE
Długi płatek morza (Allende Isabel) (4)
W drugiej części tej powieści akcja przenosi się z Hiszpanii do Chile. Obalenie rządów Salvadora Allende I dojście do władzy generała Augusto Pinocheta.
Something Fierce: Memoirs of a Revolutionary Daughter – Carmen Aquirre
Wspomnienia autorki z lat 1979 - 1989, kiedy brała czynny udział w walce z reżimem Pinochta.

AZJA:
AFGANISTAN
Chłopiec z latawcem (Hosseini Khaled) (5,5)
Afganistan to temat rzeka. W tej powieści mamy okazję spojrzeć na ten kraj w miarę jeszcze spokojny i stabilny przed najazdem Sowietów oraz później, gdy wojna z ZSRR, a następnie rządy islamskich fundamentalistów dokonały nieodwracalnych zniszczeń.
Do przeczytania:
Tysiąc wspaniałych słońc (Hosseini Khaled)
Dramat afgańskich kobiet na tle wydarzeń ostatnich 30 lat (licząc od daty wydania książki w 2007 roku). Ten sam okres, ten sam autor. Koniecznie muszę poznać całą twórczość Hosseiniego. Szkoda, że tak jej niewiele.

INDIE
Honor – Umrigar Thrity (5,5)
Dwa oblicza Indii – bogate, cywilizowane miasta i wiejskie osady, gdzie przetrwały stare, patriarchalne tradycje, mizoginizm i niewolnicze wręcz traktowanie kobiet. I odwieczna tradycja honorowych zabójstw, która w indyjskich wioskach wciąż ma się dobrze.
Do przeczytania:
Honor (Shafak Elif (Şafak Elif))
Ten sam tytuł, te same patriarchalne tradycje i etniczne animozje prowadzące do rodzinnych dramatów. Choć historia opowiedziana jest z punktu widzenia rodziny tureckiej domyślam się, że problemy i tu będą podobne. Warto porównać obie powieści.
Without Honor: The True Story of the Shafia Famly – Rob Tripp
Zabójstwa honorowe nie ograniczają się do krajów azjatyckich. Historia opisana w tej książce wydarzła się w Kanadzie.

JAPONIA
Dziewczyna z konbini (Murata Sayaka) (3,5)
Keiko Furukura cierpi na jakąś formę autyzmu, co utrudnia jej życie w japońskim społeczeństwie, w którym obowiązują niepisane normy i niepodważalne wartości. Kto się nie dostosuje, podlega bezwzględnej krytyce społeczeństwa. Ciekawe, choć denerwujące spojrzenie na japońską kulturę, która nie toleruje odmienności.
Do przeczytania:
Metafizyka rur (Nothomb Amélie)
Córka belgijskiego dyplomaty wspomina dzieciństwo spędzone w Japonii.

HISTORIA STAROŻYTNA
GRECJA/RZYM
Stoickie ścieżki życia: Od Zenona do Marka Aureliusza (Holiday Ryan, Hanselman Stephen) (6)
26 mini biografii przedstawicieli stoicyzmu, począwszy od założyciela tego nurtu w filozofii, Zenona z Kition, do jej najwybitniejszgo wyznawcy i praktykanta, Marka Aureliusza. Kompilacja wiedzy o filozofii stoickiej na tle historii starożytnej Grecji i Rzymu.
Do przeczytania:
Tu mogłabym zrobić długą listę ciekawych tytułów, ale ograniczę się tylko do trylogii opisujacej barwne życie Marka Cycerona. Słyszałam wiele pozytywmych opinii na temat tego cyklu Imperium Rzymskie i od dawna mam ochotę, by go przeczytać. Może w roku 2023 w końcu mi się to uda.

AUTYZM / ZESPÓŁ ASPERGERA
Gdy słowa zawodzą (Buxbaum Julie) (5)
Doskonałe studium osoby z ZA. Zmagania 17-letniego Davida ze zrozumieniem i dostosowaniem się do otoczającego go świata, co nie jest łatwe, gdy traktuje się każdą wypowiedź dosłownie i nie podejrzewa nikogo o złe intencje.
Do przeczytania:
Dziwny przypadek psa nocną porą (Haddon Mark)
15-letni chłopiec z autyzmem i obsesją na temat Sherlocka Holmesa. Zapowiada się ciekawie.

MIGRANCI
The Spirit Catches You and You Fall Down – Fadiman Anne (5)
O imigranckiej rodzinie Lee, która przybyła do USA z Laosu. O ich chorej na epilepsję córce i konflikcie pomiędzy współczesną medycyną a wierzeniami, rytuałami i prymitywnymi sposobami leczenia, stosowanymi przez ludzi z grupy etnicznej Hmong.
The Latehomecomer: A Hmong Family Memoir – Kao Kalia Yang
Po zapoznaniu się z rodziną Lee trudno nie czuć sympatii i zaineresowania ludźmi z etnicznej grupy Hmong. Postanowiłam wyczytać wszystko co jest dostępne na ten temat w mojej bibliotece. Powinno mi się udać, bo nie ma tego wiele.

Modlitwa do morza (Hosseini Khaled, Williams Dan) (6)
Modlitwa ojca uciekającego wraz z synem z rozdartej wojną Syrii. Przed nimi niebezpieczna podróż. Mężczyzna błaga morze, by oszczędziło życie jego syna.
The Boy on the Beach – Tima Kurdi
Inspiracją do napisania powyższej książki było wstrząsające zdjęcie ciała dziecka, wyrzuconego przez morze na plażę w Turcji. Był to dwuletni Alan Kurdi. Autorką tej książki jest Tima Kurdi, ciotka Alana.

UCZNIOWIE, NAUCZYCIELE
You suck, sir – Paul Bae (3.5)
Zbiór potyczek słownych pomiędzy nauczycielem, który jest także stand-up komikiem, a jego uczniami. Niektóre zabawne, inne mniej. Lektura, którą powinno się dawkować, bo czytana jednym ciągiem, bardziej męczy niż śmieszy.
Do przeczytania:
The Freedom Writers Diary: How a Teacher and 150 Teens Used Writing to Change Themselves and the World Around Themselves – Freedom Writers
O nauczycielce I jej niezwykłych metodach naucznia i komunikowania się ze studentami.

STEWARDESY
Coffee, Tea or Me? – Trudy Baker, Rachel Jones, Donald Bain (4)
Na wesoło, z przymrużeniem oka. Fikcyjne wspomnienia dwóch stewardes, latających na amerykańskich liniach lotniczych w latach 60. ubiegłego wieku. Były to początki pasażerskich lotów komercyjnych, o klienta należało zabiegać i jednym ze sposobów umilania im podrózy była obecność pięknych, młodych i zawsze uprzejmych stewardes.
Round the World Diary – Trudy Baker, Rachel Jones, Donald Bain
Ciąg dalszy przygód Coffee, Tea or Me Girls.
Above and Beyond: Secrets of a Private Flight Attendant – Saskia Swann
Świat oligarchów i miliarderów widziany oczami stewardesy pracującej na prywatnych liniach lotniczych.

ZWIERZĘTA
PSY
O psie, który jeździł koleją (Pisarski Roman (pseud. Wolski Józef)) (6)
Wzruszająca opowieść o psie Lampo. Przypomniała mi inną, o psie Bucku.
Do przeczytania:
Zew krwi (London Jack (właśc. Chaney John Griffith))
Od dawna planuję powtórkę tej książki. Może uda się w tym roku.

KOTY
Świat Nali: Człowiek, kot i ich podróż rowerem dookoła świata (Nicholson Dean) (5)
Wspomnienia z podróży rowerowej po Europie i częściowo Azji w towarzystwie kota, którego Dean znalazł w górach, na całkowitym odludziu. Opowieść od której robi się ciepło na sercu, ale czy może być inaczej, gdy mowa o przyjaźni kocio-ludzkiej?
Do przeczytania:
Świat według Boba: Dalsze przygody ulicznego kota i jego człowieka (Bowen James)
Przeczytałam część pierwszą I obiecywałam sobie sięgnąć w najbliższym czasie po kontynuację... a to było 3,5 roku temu. To zaniedbanie wskazuje na prawdziwość powiedzenia: „Co z oczu to i z serca”. Mam nadzieję, że ta czytatka będzie służyła jako przypomnienie o lekturach, które chcę przeczytać – jako dodatkowa para oczu wpatrzona w literacki horyzont.

O KSIĄŻKACH I CZYTANIU
500 Great Books by Women – Erica Bauermeister and other contributors (4,5)
Zbiór krótkich, jednostronicowych recenzji o książkach, których autorkami są kobiety. Duży rozrzut czasowy, tematyczny i geograficzny. Książka została wydana w 1994 roku, co oznacza, że zawarte w niej pozycje były wydane najpóźniej w roku 1993. Niektóre tytuły/autorki są powszechnie znane, o innych nigdy nie słyszałam. Niewybaczalny brak w tym zestawieniu „Przeminęło z wiatrem” Margaret Mitchell.
100 one-night reads: A book lover’s guide – David C. Major, John S. Major

PRZYBYSZE Z OBCEJ PLANETY
Ludzie: Powieść dla Ziemian (Haig Matt) (5,5)
Obywatel planety Vonnadoria przybywa na Ziemię, by zniszczyć wszelkie dowody na rozwikłanie hipotezy Riemanna przez profesora Martina z Cambridge University. Obserwacje poczynione przez obcego przybysza na temat Ziemian są zabawne, ale też zmuszają do zastanowienia. Jacy naprawdę jesteśmy?
K-PAX (Brewer Gene)
A jak widzi nas przybysz z planety K-Pax? Warto się o tym przekonać.

ANDROIDY I MY
Klara i słońce (Ishiguro Kazuo) (4,5)
Klara jest robotem, Sztuczną Przyjaciółką, typem zabawki-towarzysza, jaką rodzice kupują dla swoich nastoletnich dzieci. Cała opowieść jest pierwszoosobową narracją Klary, która bacznie obserwuje otaczający ją świat, wyciąga wnioski i uczy się go najlepiej jak potrafi. To jest również opowieść o nas, istotach ludzkich, w których uzależnienie od techniki i koegzystencja z robotami osłabia wrażliwość i utrudnia kontakty socjalne.
Do przeczytania:
Jak już jesteśmy przy androidach to pora zapoznać się z klasykiem SF: Blade Runner: Czy androidy marzą o elektrycznych owcach? (Dick Philip K. (Dick Philip Kindred))

POSTAPOKALIPTYCZNIE
Ostatni brzeg (Shute Nevil (Shute Norway Nevil)) (2,5)
Tragiczne konsekwencje wojny nuklearnej na skalę globalną. Przerażająca wizja świata zniszczonego wojną. Temat ważny i nietracący na aktualności, ale wykonanie słabe, stąd też tak niska ocena.
Do przeczytania:
Rok 1984 (Orwell George (właśc. Blair Eric Arthur))
Ta powieść przeraziła mnie, gdy czytałam ją po raz pierwszy w latach 80. ubiegłego wieku. Długo odkladałam powtórkę, czekając na czasy, w których można będzie się śmiać z nierealnej, dystopijnej wizji świata, przedstawionej przez autora. Jest na odwrót. Z każdym dniem świat coraz bardziej przybliża się do orwellowskiej wizji. Nie ma co czekać dłużej z powtórką tej powieści, bo nie zanosi się na to, że lepsze czasy nadejdą wkrótce.

ZDROWIE
Vision For Life – Schneider Meir (5)
Niewidomy autor odzyskał wzrok dzięki wykonywaniu specyficznych ćwiczeń. Niektóre z nich sa bardzo proste; staram się je wykonywać, choć nie tak często jak planowałam zaraz po przeczytaniu. Dobrze jednak o nich wiedzieć.
Self-healing: My Life and Vision – Schneider Meir
Poprzednia książka była poradnikiem, ta jest oparta na wspomnieniach autora.

SPIRYTUALNIE / NIEMATERIALNIE
Rozmowy z Bogiem (księga pierwsza) (Walsch Neale Donald) (4,5)
Umrzeć by stać się sobą: Podróż od choroby, przez otarcie się o śmierć, do prawdziwego uzdrowienia (Moorjani Anita) (4)
Tajemnice zagubionej modlitwy (Braden Gregg) (5)
Życie po życiu (Moody Raymond A.) (3,5)

CHRISTMAS
Opowieść wigilijna (Dickens Charles (Dickens Karol)) (4)
W końcu udało mi się wcisnąć tę opowieść w zabiegany sezon przedświąteczny. Klasyk, który dobrze jest znać, nie tylko z adaptacji filmowych. Historia Ebenezera Scrooge’a jest ostrzeżeniem, że pieniądz to nie wszysto, że są inne wartości, jak rodzina i pomoc innym, o czym należy pamiętać, może nie tylko, ale przede wszystkim w okresie Świąt Bożego Narodzenia.
Do przeczytania:
Inventing Scrooge: The Incredible True Story Behind Dicken’s Legendary A Christmas Carol – DeVito Carlo
Mr. Dickens and His Carol – Samantha Silva
A tu fikcyjna opowieść o tym jak powstała słynna „Opowieść wigilijna”.

Takie plany mam na rok 2023. Ile z tego uda mi się je zrealizować? Zobaczymy.

Użytkownik: benzmanOpiekun BiblioNETki 02.01.2023 01:42 napisał(a):
Odpowiedź na: W roku 2022 przeczytałam ... | yyc_wanda
Fajne zestawienie Ci wyszło. Do Orwella zdecydowanie wróć, ale w połączeniu z otaczającą nas globalną rzeczywistością raczej będziesz jeszcze bardziej zdołowana niż uspokojona. Choć ja nie tracę nadziei;)
Ostatnio robiłem mały remament na półkach i mam do oddania K-PAX (Brewer Gene). Warto ją przeczytać, jest to krótka powieść, tylko jeżeli oglądałaś już ekranizację, to książka moim zdaniem wypada słabiej. Jeżeli chcesz to pisz na priv.