Dodany: 31.03.2023 12:59|Autor: Uleczkaa38

O kwiatach to znakomity poradnik!

Typ recenzji: Oficjalna PWN

Recenzent: Urszula Janiszyn

KWIATY - wszyscy kochamy podziwiać ich wygląd, zachwycamy się iście magiczną kolorystyką, jak i cieszymy się pięknym zapachem. Dlatego też nie może dziwić fakt, iż wraz z wiosną (choć nie tylko) pragniemy zamienić naszą domową i ogrodową przestrzeń w kwiatowe królestwo. I tu z pomocą przychodzi nam raz jeszcze niezawodna literatura - książka Łukasza Skopa pt. „Kwiaty bez ogródek. Jak dbać o rośliny przez cały rok”, która ukazała się właśnie nakładem Wydawnictwa Poznańskiego.

Autor książki jest znawcą ogrodnictwa oraz cenionym autorem popularnego bloga „Bez ogródek”, w którym dzieli się swoją bogatą wiedzą i wielkim doświadczeniem na polu uprawy roślin. Tym razem wziął on na tapet kwiaty, oferując nam moc informacji o ponad 40 gatunkach, które mogą koloryzować i upiększać naszą codzienność przez cały rok. To szczegóły o konkretnych kwiatach, wskazówki dotyczące ich właściwej pielęgnacji oraz cała niezbędna wiedza ku temu, by ochronić je przed możliwymi zagrożeniami w postaci szkodników, złej temperatury oraz zbyt małego lub też zbyt obwitego nawodnienia.

Książka przyjmuje chronologiczny podział według pór roku - począwszy od zimy, a kończąc na jesieni. Na każdy z tych okresów przypadają tu omówienia poszczególnych kwiatów, które możemy pielęgnować właśnie w danym czasie. I tak też zimą będzie to chociażby ciemiernik, kalina oraz krokus...; wiosną pierwiosnek, hiacynt czy też bratek...; latem piwonia, róża i hortensja...; zaś jesienią chociażby pelargonia, cynia czy też kojarzący się z listopadem hiacynt.

Każdy z tych roślin została tu szczegółowo omówiona, z ukazaniem rysu historycznego - m.in. pierwszych odkryć, dotarcia do Europy, wejścia do powszechnej uprawy - i określona pod względem okresu wysiewu, wschodzenia i wegetacji. Dalej znajdziemy szereg porad: w jakim miejscu najlepiej będzie rósł i rozwijał się dany kwiat, jakie będą dla niego optymalne warunki oraz jak chronić go przed zagrożeniami - m.in. w postaci chorób i szkodników.

I trzeba przyznać, że autor wykazuje się tu tyleż ogromną wiedzą w zakresie uprawy kwiatów, co lekkością jej przekazania. Owszem, mamy tu fakty naukowe, ale przedstawione w niezwykle prosty, zrozumiały i przystępny sposób - nawet dla laika na polu ogrodnictwa. Dzięki temu nie ma mowy o tym, że zrazimy się tą lekturą, uznamy ją za zbyt skomplikowaną, a przeniesienie tych porad i wskazówek na nasze domowe podwórko za wyczyn ponad nasze siły.

Nie można nie docenić także wizualnego piękna tej książki, które objawia się rzecz jasna głównie w postaci wspaniałych, fachowych i niezwykle wyraźnych zdjęć kwiatów, zachwycających m.in. swoimi kolorami. Do tego dochodzi także efektowność całościowego wydania tego tytułu - przejrzystszy układ treści, dobra jakość papieru i druku oraz okładka, która przykuwa wzrok od pierwszego spojrzenia.

To książka dla każdego – zarówno dla tych, którzy dopiero planują rozpocząć swoją przygodę z kwiatami i ogrodnictwem, jak też dla osób pielęgnujących swoje domowe, balkonowe i przydomowe ogrody od lat, które znajdą tu dla siebie wiele cennych porad i wskazówek, mogących uczynić ich hobby, albo raczej ogrodnicze życie, piękniejszym, ciekawszym, bardziej spełnionym. Dlatego też z jak największym przekonaniem polecam każdemu sięgnięcie po ten poradnik.

Słowem podsumowania – książka Łukasza Skopa pt. „Kwiaty bez ogródek. Jak dbać o rośliny przez cały rok”, to pozycja niezwykle interesująca, znakomicie napisana i przede wszystkim wyczerpująca w mej ocenie temat uprawy kwiatów w naszych polskich domowych realiach. Jej strony wypełnia wiedza, doświadczenie autora oraz moc ciekawostek, które są tyleż pomocne w uprawie roślin, co i najzwyczajniej ciekawe. Dlatego też pozostaje mi już tylko gorąco zachęcić was do sięgnięcia po ten tytuł – zwłaszcza w ten wczesnowiosenny czas, gdy wkrótce wszyscy będziemy zachwycać się pięknem kwiatów dookoła nas.

Ocena recenzenta: 6/6