Dodany: 08.05.2024 22:33|Autor:

Reportaż uhonorowany Nagrodą Pulitzera 2024

Jeden z najważniejszych światowych reportaży ostatnich lat.

Trzymająca w napięciu opowieść o nieszczęśliwym wypadku, z której wyłania się przejmujący obraz życia w państwie podzielonym murem.

Pięcioletni Milad, syn Abeda Salamy, jest podekscytowany szkolną wycieczką. Część rodziców boi się wyjątkowo deszczowej pogody, ale ostatecznie autobusy ruszają w drogę. Kilka godzin później Abed dowiaduje się, że doszło do wypadku.

Gdy dociera na miejsce, widzi spalony autobus i wszechogarniający chaos. Część dzieci przewieziono do szpitali w Jerozolimie i na Zachodnim Brzegu, niektóre zaginęły. Abed musi odnaleźć syna, ale czy mu się to uda? Jest po niewłaściwej stronie muru separacyjnego i ma niewłaściwe dokumenty. Jak przekroczy punkty kontrolne?

Autor tworzy pełną empatii i zrozumienia opowieść, w której splatają się głosy palestyńskich rodziców i ratowników oraz izraelskich osadników i żołnierzy.

W jaki sposób wydarzenia z przeszłości i decyzje polityków doprowadziły wszystkich bohaterów do tego jednego tragicznego dnia?

Najlepsza książka 2023 roku według "The New Yorkera", "The Economist", "Time’a", "The New Republic" i "Financial Timesa". Prawa do jej wydania sprzedano do trzynastu krajów.

"Książka łączy w sobie chwytającą za serce prozę z rzadką wnikliwością polityczną".

Yuval Noah Harari

"Trudno wyobrazić sobie inną książkę, która nadałaby tak przejmującą, głęboko ludzką twarz trwającej tragedii Palestyny. Opisanie przez Thralla zarówno strasznego kryzysu, jak i codziennych upokorzeń życia pod okupacją, złamało mi serce".

Adam Hochschild

"Jedna z najlepszych książek o Palestynie, jakie czytałem".

J. M. Coetzee

"Wstrząsająca".

Noam Chomsky

"Jedna z najważniejszych książek tłumaczących konflikt izraelsko-palestyński".

"Financial Times"

Nathan Thrall - amerykański dziennikarz, eseista i autor książki "The Only Language They Understand: Forcing Compromise in Israel and Palestine". Jego teksty na temat Izraela i Palestyny ukazywały się w: "The New York Times Magazine", "London Review of Books" i "The New York Review of Books" i były tłumaczone na kilkanaście języków. Przez dekadę był dyrektorem projektu arabsko-izraelskiego w International Crisis Group, gdzie zajmował się Izraelem, Zachodnim Brzegiem Jordanu, Strefą Gazy i stosunkami Izraela z sąsiadami. Absolwent Uniwersytetu Kalifornijskiego w Santa Barbara i Uniwersytetu Columbia w Nowym Jorku. Mieszka w Jerozolimie z żoną i trzema córkami.

[Wydawnictwo Znak Literanova, 2024]