Dodany: 18.03.2007 16:13|Autor: verdiana

Posłuszny pies to szczęśliwy pies

To niewielka książeczka, ale bardzo przydatna w tworzeniu dobrej więzi z psem. Sjösten wychodzi z założenia, że posłuszny pies to szczęśliwy pies, więc wszystko zależy od tego, na ile uda nam się zdobyć sympatię psa. Czytelnik dostaje praktyczne przykłady zabaw z psem pogłębiających więź między właścicielem i czworonogiem oraz zestaw konkretnych ćwiczeń, dokładnie opisanych (zawierających nawet timing!) i na ogół też rozrysowanych. Ta skrupulatna dokładność jest bardzo ważna – bo pies nie popełnia błędów, to my, właściciele, trenerzy, partnerzy psów popełniamy błędy. Jeśli pies nas nie słucha, to nasza wina. „Jeśli chcesz widzieć poprawę, musisz poprawić sposób szkolenia twojego psa”* – przekonuje nas autorka. Za złym zachowaniem psa na ogół kryje się jakaś przyczyna – jeśli sobie nie radzimy, szukajmy pomocy!

Naszym zadaniem jako właścicieli jest kontrolować zachowanie psa, a nie samego psa. To my decydujemy, co dozwolone, a co zakazane. Sjösten proponuje nam naukę metodą pozytywnych wzmocnień zamiast krzyków, łajań, karania psa, agresji. Pies jest naszym partnerem – w książce nie znajdziemy słowa „tresować”, traktującego psa jak automat reagujący bez emocji, za każdym razem tak samo i po pierwszej komendzie.

Na końcu każdego rozdziału znajdziemy krótkie podsumowanie w punktach, a na końcu książki – program nauki i doskonalenia posłuszeństwa na co dzień. Na płycie DVD dołączonej do książki możemy też zobaczyć to wszystko, o czym była mowa. To wszystko sprawia, że nawet niedoświadczony trener może się nauczyć, jak uczyć własnego psa i jak sprawić, żeby ta nauka była dla psa zabawą. Bardzo polecam!

* Inki Sjösten, "Posłuszeństwo na co dzień", przeł. Magda Urban, wyd. Galaktyka 2006, s. 13.