Dodany: 22.07.2015 17:17|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Zmarł E.L. Doctorow

Doctorow21 lipca zmarł Edgar Laurence Doctorow - jeden z czołowych pisarzy amerykańskich, twórca takich powieści jak "Witajcie w Ciężkich Czasach", "Ragtime",  "Księgi Daniela" czy "Billy Bathgate". Artysta zmarł w Nowym Jorku w wyniku komplikacji związanych z nowotworem płuc.

Doctorow uznawany jest za jednego z największych pisarzy XX wieku, a kilka z jego powieści zostało sfilmowanych przez takich mistrzów jak Milosz Forman czy Sidney Lumet. W swoich dziełach Doctorow prezentował amerykańską rzeczywistość, często krytykując system społeczny w USA. Wiele powieści pisarza rozgrywa się w rodzinnym Nowym Jorku, łącząc fikcję z rzeczywistymi wydarzeniami i postaciami.

Doctorow otrzymał liczne nagrody, m. in. zdobył National Book Award za książkę "Wystawa światowa" oraz Book Critics Circle Award za powieść "Billy Bathgate". Był równiez nominowany do nagrody Pulitzera (za "Marsz"). E.L. Doctorow, poza powieściami, napisał dwa zbiory opowiadań, sztukę teatralną "Drinki przed obiadem" oraz liczne eseje i artykuły.

Źródło zdjęcia: Mark Sobczak (Wikimedia Commons)

Użytkownik: Bibliomisiek 22.07.2015 20:04 napisał(a):
Odpowiedź na: 21 lipca zmarł Edgar La... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Szkoda, odszedł jeden z najważniejszych dla mnie pisarzy. Przynajmniej dożył pięknego wieku, a do końca był aktywny zawodowo - ostatnią powieść opublikował raptem w zeszłym roku.