Dodany: 17.10.2023 21:30|Autor: yyc_wanda

Przeczytane: Q4, 2023


PAŹDZIERNIK
Do zobaczenia w innym życiu (Silvey Catriona) (UK/Scotland-Germany/Cologne-2021); ocena: 5
Thora and Santi spotykają się w Cologne, mieście, w którym oboje są zagranicznymi studentami i stawiają pierwsze kroki w nowym i obcym dla siebie środowisku. Od pierwszych słów odkrywają, że łączą ich wspólne zainteresowania astronomią i gwiazdami. Wytwarza się między nimi silna więź, którą wkrótce przerywa tragiczny wypadek. Ale to nie koniec ich znajomości. Thora i Santi spotkają się ponownie w następnym życiu. Tych spotkań będzie kilka, zanim zaczną sobie przypominać detale z przeszłości, aż w końcu, w którymś z kolei życiu, odkryją niepokojącą prawdę, że są na siebie skazani, że będą się tak spotykać w tym samym mieście, choć w różnych relacjach i w różnych przedziałach wiekowych.
Powieść Catriony Silvey jest tajemnicza, nieoczywista i czasem denerwująca, ponieważ pojedyncze epizody wydają się zbyt krótkie, a ilość następujących po sobie wcieleń i różnych relacji pomiędzy tymi bohaterami może przyprawić czytelnika o zawrót głowy. Ale pomału wszystko zaczyna się łączyć, nabierać wyrazistości i choć ciągle nie wiemy, co jest powodem tych powtarzających się reinkarnacji Thory i Santiego, towarzyszymy im w gorączkowych próbach rozwiązania tej zagadki, zanim nastąpi koniec kolejnego życia.
Muszę przyznać, że na początku byłam dość sceptyczna względem tej powieści i nawet zastanawiałam się, czy warto brnąć w tę gęstwinę pojedynczych epizodów, które wydawały się nie mieć ze sobą żadnego związku. Na szczęście wytrwałam do momentu, gdy Thora i Santi zaczęli przypominać sobie wydarzenia z przeszłości i na ich podstawie szukać klucza do rozwiązania tej zagadki. Koniec powieści jest zaskakujący i to w jak najbardziej pozytywnym sensie; tzn. nie wali czytelnika w głowę serią nieprawdopodobnych, wydumanych wydarzeń. A do tego płynna, solidna narracja. Warto było poznać tę historię. Warto również śledzić pisarską karierę Catriony Silvey. Myślę, że ta autorka jeszcze nie raz nas zaskoczy.
B-netka: średnia ocena: 4,25 / ilość ocen: 2
Goodreads: średnia ocena: 3,73 / ilość ocen: 8.622

Morderców tropimy w czwartki (Osman Richard Thomas) (UK/Eng-2020); ocena: 3,5
Temat wydawał mi się ciekawy i oryginalny: grupa emerytów rozwiązuje zagadki kryminalne. Początkowo jest to tylko sztuka dla sztuki i niezobowiązujące dyskusje na temat starych, nierozwiązanych spraw, „cold cases”, do których mają (nielegalnie) dostęp. Kiedy jednak dochodzi do morderstwa osoby, która pracowała w ośrodku emerytalnym, nasi tropiciele zbrodni biorą się na serio do roboty i zaczynają prowadzić śledztwo na własną rękę.
Powieść ta jest komedią kryminalną i należy ją traktować z przymrużeniem oka. Ale jak na komedię zbyt mało w niej humoru, a jak na kryminał zbyt mało w niej treści bezpośrednio związanychj ze zbrodnią. Autor wprowadza coraz to nowych bohaterów, których osobiste historie, aktualne i z przeszłości, niewiele wnoszą do akcji powieści, poza tym, że zwiększają jej objętość.
Całość czyta się szybko pomimo zmiennej narracji z perspektywy kilku bohaterów, dopóki czytelnik nie zacznie się zastanawiać nad sensem tej opowieści. A tego nie ma tu wiele. Niewiele też zostaje w pamięci z tej mieszaniny dziwacznych historii i mało prawdopodobnych zachowań czy motywów działania. Bohaterowie również nie wzbudzili mojej sympatii, więc czytanie dalszych części raczej sobie odpuszczę.
B-netka: średnia ocena: 4,18 / ilość ocen: 39
Goodreads: średnia ocena: 3,90 / ilość ocen: 405,671

LISTOPAD
Dom na niebie: Nie poddać się: Dziennikarka w niewoli somalijskich porywaczy (Lindhout Amanda, Corbett Sara) (CAN/AB-Somalia-2013); ocena: 6
Wspomnienia młodej kobiety, która została uprowadzona przez somalijskich porywaczy. Pasja podróżowania, ciekawość ludzi i świata, przesadny optymizm i ryzykanctwo pchały ją w kierunku najbardziej niebezpiecznych zakątków świata. Ale kiedy przekroczyła granicę Somalii, opuściła ją szczęśliwa passa i wylądowała w niewoli u islamskich fundamentalistów. Jednak te same cechy charakteru, które popychły ją w kierunku nieznanych i niebezpiecznych przygód, były również źródłem siły i samozaparcia, które pozwoliły jej przetrwać koszmar niewoli. Wspomnienia Amandy to pięknie opowiedziana historia, która może być przestrogą dla innych, nieustraszonych poszukiwaczy przygód.
B-netka: średnia ocena: 4,67 / ilość ocen: 3
Goodreads: średnia ocena: 4,25 / ilość ocen: 62.210
Recenzja: Somalia – kraj, który lepiej omijać

Pewne włoskie lato (Serle Rebecca) (US/Ca/LA-Italy/Positano-2022); ocena: 3,5
W 2019 roku Rebecca Serle spędziła wakacje we Włoszech, w miejscowości Positano na wybrzeżu Amalfi i była nimi tak urzeczona, że postanowiła uwiecznić swoje wspomnienia w powieści „Pewne włoskie lato”. Piękna okładka przedstawiająca nadmorski widok w słonecznych kolorach była dodatkową zachętą, by sięgnąć po tę powieść. Liczyłam na wakacyjne czytadło, które rozjaśni szare, jesienne dni i właśnie to dostałam. Z przyjemnością wchłaniałam w siebie atmosferę włoskiego miasteczka, leniwe spacery po wąskich uliczkach, odwiedzane kafejki i restauracje i widok na morze z hotelowego tarasu. Pod tym względem książka nie zawiodła.
Gorzej było z warstwą fabularną. Główna bohaterka, Katy, jest osobą wybitnie niesympatyczną i denerwującą. Poznajemy ją w momencie śmierci matki, która była „największą miłością jej życia”. Te egzaltowane opisy miłości do matki, bardziej nadawałyby się na opis stosunków między kochankami niż między córką i matką. Katy jest jak bluszcz, uczepiona swojej rodzicielki i niezdolna do podejmowania samodzielnych decyzji. Nic więc dziwnego, że ta śmierć była dla niej silnym przeżyciem.
Targana żałobą, nie bardzo wiedząc co robić dalej, Katy podejmuje swoją pierwszą samodzielną decyzję – wyjazd do Posidano, włoskie wakacje które zaplanowane były wcześniej jako czas spędzony wspólnie z matką...
Miałam większe oczekiwania związane z tą powieścią, ponieważ poprzednia książka tej autorki podobała mi się dużo bardziej. Wędrówki po wybrzeżu Amalfi nieco osłodziły to rozczarowanie, co nie zmienia faktu, że fabularnie ta książka jest słabiutka. Ot, takie sobie, wakacyjne czytadło.
B-netka: średnia ocena: 3,83 / ilość ocen: 3
Goodreads: średnia ocena: 3,60 / ilość ocen: 194.661

GRUDZIEŃ
Zimowe zaręczyny (Dabos Christelle) (France-2013); ocena: 4,5
Powieść fantasy, w której postapokaliptyczny świat przetrwał w postaci pojedynczych wysp zawieszonych w przestrzeni, zwanych arkami. Społeczność każdej z nich rządzi się własnymi prawami, ma inny klimat i inne obyczaje.
Główna bohaterka, Ophelia, pochodzi z arki Anima, gdzie wiedzie spokojne życie, poświęcając się całkowicie swojej pasji odtwarzania przeszłości z artefaktów starego świata. Wie, że będzie musiała kiedyś wyjść za mąż i zmienić swój tryb życia, ale ciągle odsuwa tę decyzję na bliżej nieokreśloną przyszłość. Aż któregoś dnia decyzja ta zostaje podjęta za nią i Ophelia musi wyjechać na Biegun, do całkowicie obcej społeczności, jako narzeczona jednego z jej mieszkańców. W nowym świecie nic nie jest takie jak na Animie. Jej narzeczony, Thorn, od początku daje jej do zrozumienia, że to małżeństwo nie jest mu mile widziane; jego rodzina zachowuje się dziwnie i też niezbyt życzliwie; a posiadłość, w której mieszkają, odizolowana jest od reszty świata wysokim murem. To tylko pierwsze wrażenia z życia na arce Biegun, bo każdy następny dzień przynosi nowe, coraz bardziej niepomyślne wiadomości.
"Zimowa narzeczona" jest pierwszym tomem tetralogii Lustrzanna. Powieść ta ma swoje słabsze strony, chwilami akcja zwalnia do tego stopnia, że zastanawiałam się, czy warto kontynuować czytanie, ale potem znów przyspiesza i wciąga nas w wir dworskich intryg, tajemniczych wydarzeń i osobliwych zachowań osób, obdarzonych niezwykłymi talentami. Jaką rolę ma tu odegrać Ophelia? Dlaczego to właśnie ją wybrano na przyszłą małżonkę Thorna? i skąd tyle nienawiści i wrogich uczuć wymierzonych w jej narzeczonego? Trudno jej się w tym wszystkim połapać, bo nikt nie spieszy z wyjaśnieniami, ale z fragmentów zasłyszanych rozmów, popartych szokującymi wydarzeniami, wyłania się obraz dworskiej bezwzględności ukrytej pod fałszywym uśmiechem. I to jest ten świat, w którym Ophelia ma spędzić resztę swojego życia.
Pierwszy tom tej serii jest na tyle ciekawy, że od razu sięgam po następny.
B-netka: średnia ocena: 4,65 / ilość ocen: 44
Goodreads: średnia ocena: 4,04 / ilość ocen: 92.179

Zaginieni z Księżycowa (Dabos Christelle) (France-2015); ocena: 6
Część druga serii Lustrzanna, w którym Ophelia zostaje oficjalne wprowadzona na dwór patriarchy Farouka. On sam jest osobą zagadkową, nieobliczalną i niebezpieczną ze względu na zmienne nastroje i krótka pamięć. Dworzanie też nie należą do osób życzliwych. Thorn, narzeczony Ophelii, jest osobą powszechnie znienawidzoną, co oczywiście wpływa na sposób w jaki i ona zostaje przyjęta. Akcja w tym tomie zdecydowanie przyspiesza, mnożą się tajemnicze wydarzenia, pogróżki i zła magia wymierzone są w Ophelię, a wymagania narzucane jej przez Farouka wydają się być poza zasięgiem jej możliwości.
Ta seria wciągnęła mnie po uszy; świetnie skonstruowany świat, w którym wszystko działa inaczej niż na rodzinnej arce Ophelii, kompleksowe postaci, z których każda posiada jakieś magiczne zdolności i nie zawsze wykorzystuje je w sposób etyczny; nie wiadomo komu można zaufać, bo za życzliwym uśmiechem mogą kryć się złowrogie zamiary. Z dworu zaczynają znikać wpływowe osoby, a Opheia otrzymuje anonimy grożącymi jej śmiercią, jeśli nie zerwie zaręczyn z Thornem.
Tom trzeci już na mnie czeka, a wraz z nim dalsze przygody Ophelii.
B-netka: średnia ocena: 4,92 / ilość ocen: 30
Goodreads: średnia ocena: 4,46 / ilość ocen: 61.913

Pamięć Babel (Dabos Christelle) (France-2017); ocena: 5
Tom trzeci serii Lustrzanna, w którym Ophelia dostaje się na arkę Babel i z fałszywymi dokumentami, jako Eulalia, próbuje wmieszać się w społeczność tej arki. Nie jest to łatwe, bo znów panują tu inne zwyczaje, a ciągła kontrola przeprowadzana przez automaty przypomina orwellowski świat. W porównaniu z tomem drugim, akcja nieco zwalnia, co pozwala Ophelii rozejrzeć się dookoła i wymyślić najlepszą strategię na znalezienie własnego miejsca w tym obcym świecie. Ale i w tym tomie nie brak zaskakujących momentów i niespodziewanych zwrotów akcji, a samo zakończenie to cliffhanger, który zmusza do natychmiastowego sięgnięcia po następną część.
B-netka: średnia ocena: 4,83 / ilość ocen: 24
Goodreads: średnia ocena: 4,22 / ilość ocen: 50.782

Echa nad światem (Dabos Christelle) (France-2019); ocena: 4,5
Czwarta i ostatnia część tetralogii Lustrzanna. Ophelia i Thorn pozostają na arce Babel, gdzie zaczynają dziać się dziwne rzeczy. Jak powstrzymać obsuwanie się terenu, kto za tym stoi i co z tym wszystkim ma wspólnego echo, które coraz bardziej zakłóca życie na arce? W tej części autorka stara się dać odpowiedź na stawiane wcześniej pytania, choć skłamałabym twierdząc, że wszystko tu dla mnie miało sens. Z grubsza tak, ale do wielu szczegółów mogłabym się się przyczepić. Nie da się ukryć, że zakończenie mnie rozczarowało, było zbyt enigmatyczne, jakby zza dymnej zasłony, jakby ze snu neurotyka. Ale seria w całości bardzo mi się podobala, podbiła moje serce i otworzyła mnie na gatunek fantasy, który dotychczas omijałam z daleka. A Ophelia i Thorn dołączają do grupy moich ulubionych bohaterów literackich.
B-netka: średnia ocena: 4,53 / ilość ocen: 17
Goodreads: średnia ocena: 3,75 / ilość ocen: 38.716

Celery Juice: The Most Powerful Medicine of Our Time Healing Millions Worldwide – Anthony Williams (Medical Medium); (US/Florida-2019); ocena: 6
Bardzo szczegółowy, wręcz encyklopedyczny zbiór informacji na temat soku z łodyg selera i jego leczniczych właściwości (nie mylić z korzeniem, który nie nadaje się do spożycia na surowo). Ten magiczny eliksir może stanowić antydotum na wiele dolegliwości związanych z chorobami cywilizacyjnymi czy też uznawanymi za przypadłości wieku starczego. W czym tkwi tajemnicza moc tego napoju? W zawartości „sodium cluster salts” czyli grup soli, które są w stanie neutralizować toksyny i metale ciężkie w organizmie; obecności przeciwutleniaczy oraz unikalnej witaminy C, która nie wymaga metylacji i jest wykorzystana przez organizm natychmiast po spożyciu. O tym, jak dokłdnie działa ten sok, a raczej jego poszczególne składniki w walce z różnymi dolegliwościami i chorobami, szczegółowo opisuje ta książka, przy czym wszelkie informacje można znaleźć pod alfabetycznie zebranymi nazwami dręczących nas przypadłości. Bardzo łatwe do nawigacji, bogate w szczegółowe opisy zarówno przyczyn chorób jak i leczniczego działania soku. I choć zebrane tu wiadomości nie są poparte badaniami naukowymi, zbawienne korzyści zdrowotne tego napoju moża przetestować na własnej skórze.
Goodreads: średnia ocena: 4,10 / ilość ocen: 1.293

Przeczytane: Q3, 2023

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 352
Dodaj komentarz
Legenda
  • - książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę
  • - do książki dodano opisy lub recenzje
  • - książka dostępna w naszej księgarni
  • - książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)
  • - książka znajduje się w Twoim schowku
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: