Dodany: 03.01.2017 22:02|Autor: Krzysztof

Czytatnik: Zapiski

5 osób poleca ten tekst.

Krótka historia książki

Biblionetkowy czytatnik miałem i mam za miejsce służące do zamieszczania tekstów związanych z przeczytanymi książkami. Wypełniając go swoimi tekstami czułem się nieswojo – jakbym nadużywał gościnności Biblionetki, co było jednym z powodów rezygnacji i przeniesienia swoich tekstów na blog. Jednakże teraz chciałbym napisać parę zdań o książce, a więc jak najbardziej zgodnie z przeznaczeniem tego miejsca. O książce, ale z zupełnie odmiennej perspektywy: jako autor, a nie czytelnik.

Od wielu lat błądziła po mojej głowie myśl o wydaniu jakiejś części moich tekstów, ale było tak, jak z totolotkiem: fajnie byłoby wygrać, tylko trzeba by w końcu wybrać się do kolektury i wysłać zakład. Kilka lat temu zebrałem się w sobie i wysłałem do kilku wydawnictw próbki moich tekstów o… właściwie o niczym, o wrażeniach i chwilach – tak je określam; w tym czytatniku jest trochę tekstów tego rodzaju.
Dwa wydawnictwa odpisały mi bardzo podobnie: dobre, ale na tym nie zarobimy. Dołóż nam, człowieku, pięć tysięcy, to wydamy. Byłem poruszony taką odpowiedzią: ja mam dopłacać, i to aż tyle?? Ponieważ ani nie jestem przebojowy, ani nie umiem zakręcić się wokół własnych spraw, a nadto łatwo się zniechęcam, sprawę odłożyłem na nieokreślone później.
Myśl o ponownej próbie pojawiła się we mnie niedawno, gdy nazbierało się sporo opisów moich sudeckich wędrówek. We własnej skali ocen lokuję je półkę niżej od tych o wrażeniach i chwilach, ale jednocześnie zdaję sobie sprawę, iż większość potencjalnych czytelników może oceniać te teksty inaczej. Musiał jeszcze minąć rok wahań i myśli pt. „Trzeba by wziąć się za to”, gdy któregoś wrześniowego wieczoru 2016 roku zapytałem google o adresy wydawnictw zajmujących się przewodnikami i turystyką, a z listy wytypowałem dwa.
Po wysyłaniu do tych wydawnictw przykładowych opisów wędrówek wydawało mi się, że w zasadzie wszystkie mam gotowe, tylko skopiować je z oryginalnych plików w jeden dokument i już. Gdy ku mojemu zaskoczeniu (to wyraz niewiary w powodzenie) po tygodniu otrzymałem list ze zgodą na wydanie i z prośbą o przysłanie całego tekstu książki, otworzyłem dopiski (tak nazywam swoje teksty) i uświadomiłem sobie, że prac przy nich jest mnóstwo. Na te moje „dopiski” składa się obecnie piętnaście dokumentów, a każdy liczy od 40 do 100 stron formatu A4 z pomniejszonymi marginesami; na dokładkę są w nich najróżniejsze teksty, istny groch z kapustą. Gdy zebrałem w jednym miejscu wszystkie opisy dni w górach, stanąłem przed dylematem: wysłać do wydawnictwa jakąś (jaką?) ich część po kolei, od najstarszych, czy dokonać wyboru. Wybierałem. Prace te zacząłem w czasie karuzelowego sezonu, czyli niewiele mając czasu i nie codziennie, musiałem więc ratować się przed totalnym bałaganem i swoim zapominalstwem zapisując wszystko, i tak w toku prac namnożyło mi się różnych pomocniczych dokumentów tekstowych, w których zapisywałem uwagi, stan prac, klasyfikację tekstów, wybór zdjęć, korespondencję, wszystko. W pierwszym odruchu poprosiłem parę osób o pomoc, o wskazanie tych tekstów, które wyżej oceniają. Później żałowałem tej prośby, uświadomiwszy sobie pracochłonność jej spełnienia. W ciągu kilkunastu dni od tamtego listu z wydawnictwa wybrałem około trzydziestu opisów różnych tras sudeckich, w tym kilkanaście starszych o Górach Kaczawskich, i wysłałem cały tekst.
Wtedy, a był to koniec września, zaczęła się szybka wymiana listów z wydawnictwem. Było to dla mnie nowe doświadczenie, wcześniej nie wiedziałem, jak wiele szczegółów wymaga ustalenia. Na przykład ile ma być zdjęć i jakiej wielkości, kolorowe mają być czy czarno-białe, jak rozmieszczone w książce, jak opisane.
„Proszę sprawdzić opisy zdjęć i odesłać” – przeczytałem w jednym z listów.
Stanęło na czterdziestu kilku moich zdjęciach, ale zgrupowanych razem, jako wkładka z papieru kredowego. Moja propozycja umieszczania zdjęć tam, gdzie jest odpowiadający im tekst, nie została przyjęta. W przełożeniu na współczesny język biznesu oznacza to tyle, co konieczność zapłaty za takie fanaberie nieznanego autora.
Gdy odesłałem podpisaną umowę wydawniczą, myślałem, że teraz to już tylko czekać na druk, a wtedy właśnie dostałem pracę najbardziej żmudną: korekta tekstu. Błędów popełniam niewiele, jednak w tekście sporo było miejsc do poprawy, ponieważ pewnego rodzaju błędów nie dostrzegałem. Po prostu nie zwracałem uwagi na takie szczegóły, jak na przykład spacja po kropce, a przed nowym wersetem. Najwięcej miałem pracy z zamianą łącznika (czyli dywiza) na myślnik. Cóż to jest ten dywiz? Ja też nie wiedziałem. Dopiero siedząc nad korektą przeczytałem w internecie, że to krótka kreska służąca do pisania dwuczłonowych wyrazów, na przykład biało-czarny. Okazało się, że użycie jej jako myślnika jest błędem.
Nawet nie wiedziałem, jak pisze się myślnik, a szukając informacji dowiedziałem się o takiej kombinacji przycisków, która nie jest możliwa w moim małym laptopie. Gdy w końcu znalazłem właściwą dla komputerka, mozolnie przewijałem tekst wypatrując na czerwono zaznaczonych miejsc do poprawy.
Po tym doświadczeniu poczułem, że nie lubię korekt, stanowczo nie, chociaż przyznać muszę, iż są potrzebne. Z konkretnych błędów edytor wskazał mi parę powtórzeń, ale znowu ten jego pomysł na Dal… Chodzi o to, że raz czy dwa napisałem ten wyraz z wielkiej litery, a napisałem tam, gdzie z kontekstu można przypuszczać, iż deifikuję zjawisko fizyczne i to wszystko dobre, co może budzić w nas słowo dal. Edytor uznał, iż wszystkie słowa „dal” mają być z wielkiej litery. Nie podoba mi się coraz powszechniejszy zwyczaj pisania coraz większej liczby słów z wielkiej litery (a nawet każdego wyrazu z tekście), nie spodobała i ta jego decyzja, ale cóż ja mogę? W końcu edytorem (może poprawniej byłoby użyć słowa korektor?) był bodajże polonista z poznańskiego uniwersytetu, a ja jestem nieznanym autorem i technikiem od karuzel. Tutaj dla sprawiedliwości dodam, iż korektor wykonał swoją pracę bardzo starannie i uważnie, stosując zasadę przezroczystości, czyli korekty nienaruszającej indywidualnych cech tekstu. Chwilami pytałem się siebie, czemu sami nie wprowadzili tych poprawek, skoro nie naruszają tekstu? Chyba nie mogli, a to z powodu wymogów prawa autorskiego.
Jeśli już rozpisałem się na temat korekt, napiszę o jeszcze jednym przykładzie poprawy, z którą się nie zgadzam. Otóż kilka lat temu, wczesną jesienią, jechałem w góry. Była mgła, już myślałem, że dali nie zobaczę, gdy kilka kilometrów przed celem rozjaśniło się i wyszło słońce. Zrobiło się cudnie, promienie słońca prześwietlały resztki mgły, a ta świeciła. Zatrzymałem się, oczarowany, i wysiadłem:
„Ręce mi drżały, nie wiedziałem co robić; patrzeć i robić zdjęcia i biec chciałem tam, gdzie świetlne słupy dotykały ziemi by dotknąć je (…)” – napisałem później. Edytor kazał dodać przecinki przed każdym „i”, co poszatkowało zdanie, a miało być prędkie jak wicher moich myśli w tamtej chwili, gdy chciałem robić wszystko na raz.
Wydawca uznał, iż druga korekta nie jest potrzebna, co niekoniecznie oznacza dokładną pracę moją i korektora, a może jedynie chęć zaoszczędzenia na wydatkach. W końcu listopada dostałem wiadomość z wydawnictwa o otrzymaniu wydrukowanego nakładu i wysłaniu na leszczyński adres moich pięciu egzemplarzy autorskich.
Otworzyłem paczkę, wziąłem jedną książkę i usiadłszy w fotelu szybko kartkowałem, chcąc poznać jej szczegóły, a później już spokojniej przeczytałem parę fragmentów. Dziwnie się poczułem widząc swoje słowa wydrukowane w książce. Widziałem je i czytałem wiele razy, ostatnio przy okazji korekt, ale zawsze wtedy były czarnymi znaczkami na ekranie komputera – pojawiającymi się i znikającymi bez śladu po naciśnięciu odpowiedniego przycisku. Tutaj były trwalsze, niemal materialne, omalże mogłem je dotykać. Trafiłem na fragment, w którym napisałem coś o sobie. Nie zwykłem ukrywać się za swoimi słowami, czasami bywa odwrotnie: one mnie odsłaniają, niekiedy może za bardzo. Owe „za bardzo” właśnie w tej chwili poczułem – jakby nie publikacja na blogu czy tutaj czyniły te teksty ogólnie dostępnymi, publicznymi, a dopiero ich wydrukowanie w książce. Przyszła mi do głowy dziwna myśl: te wszystkie moje słowa po wydrukowaniu nabrały cech osobowego bytu, uniezależniły się ode mnie.
Dodam jeszcze, że nie miałem wpływu na cenę książki, także projekt okładki był dziełem li tylko wydawnictwa. Zarobek? Symboliczny. Praktycznie zerowy, ale przecież nie o pieniądze mi chodziło: po prostu chciałem zobaczyć swoje nazwisko na okładce książki.
Zobaczyłem. Przyjemne uczucie. Postaram się przeżyć je raz jeszcze.

Sudeckie wędrówki (Gdula Krzysztof Jan)

Użytkownik: Kuba Grom 03.01.2017 22:49 napisał(a):
Odpowiedź na: Biblionetkowy czytatnik m... | Krzysztof
Bardzo się cieszę, że się udało, życzę pozytywnego odbioru czytelników. W zasadzie od początku gdy wrzucałeś tu swoje zapiski myślałem sobie, że to by się nadawało do wydania książkowego, zwłaszcza że teksty były porządnej długości. Trochę dziwne, że się nie chwaliłeś tutaj. Ja od razu po recenzji skojarzyłem o kogo może chodzić, zajrzenie na bloga tylko to potwierdzało.

Jeśli książka się sprzeda, może kiedyś będziesz mógł wydać drugą. Znałem kiedyś pisarza który zaczął od wydanej na pół własnym sumptem wspomnieniowej książeczki, a potem ponieważ odpowiedzi były dobrze wydał jeszcze kilka bajek.
Użytkownik: Krzysztof 04.01.2017 19:41 napisał(a):
Odpowiedź na: Bardzo się cieszę, że się... | Kuba Grom
Dziękuję, Kubo.
Właściwie nie bardzo wiem, dlaczego dopiero teraz, po kilku tygodniach, zamieszczam tutaj tekst o książce. Może miałem obawy przed uznaniem, iż reklamuję się, a może czekałem na pojawienie się pierwszego tekstu czytelnika. Materiały mam nie tylko na drugą, ale i na następne książki. Na pewno podejmę starania o wydanie, jeśli ta sprzeda się w rozsądnej ilości, w przeciwnym razie wydawnictwa raczej nie będą zainteresowane moją propozycją.
Kubo, dobre przyjęcie, pozytywne oceny, są pomocne w sprzedaży i cieszą autora, to oczywiste, ale trzeba wiedzieć, że wobec tysięcy tytułów wydawanych rokrocznie w naszym kraju, trudno dotrzeć do osób potencjalnie zainteresowanych.
Użytkownik: Anna125 04.01.2017 20:32 napisał(a):
Odpowiedź na: Biblionetkowy czytatnik m... | Krzysztof
Też gratuluję i życzę wydawania, czytelników i pisania. Kolejność naturalnie proszę wybierz sobie sam :).
Kiedy zapisywałam się do bbnetki, a właściwie jeszcze przed decyzją przeglądałam teksty, rozmowy i wątki. Słowem "buszowałam" jak w prawdziwej bibliotece. O tym "że tak, że chcę" zadecydowało kilka rzeczy. Jednym z powodów były Twoje czytatki, na które natrafiłam przypadkiem podążając za głosem Diany.
Użytkownik: Krzysztof 04.01.2017 21:41 napisał(a):
Odpowiedź na: Też gratuluję i życzę wyd... | Anna125
Anno, dziękuję.
Chwyciłaś mnie za serducho podwójnie: słowami o czytatkach i wspomnieniem Diany. Skoro wcześniej zaglądałaś tutaj, zapewne znasz dwa ostatnie teksty, te poświęcone Dianie. Jeśli tak, to wiesz, że jej śmierć silnie odbiła się we mnie. Czasami myślę, iż jej odejście przypieczętowało moje odsunięcie się od Biblionetki. Ja wtedy nie bardzo wierzyłem w jej śmierć, przez szereg dni oczekiwałem sprostowania, zaglądałem do Biblionetki oczekując jej słów, a widziałem tylko zwykłe ple ple ludzi – jakby nic się nie stało. Miałem chęć krzyknąć im wszystkim: opamiętajcie się! Ona nie żyje, a wy gadacie o bzdetach! Nie zrobiłem tego, ale właśnie wtedy poczułem niechęć do tego portalu.
Oto jeden z powodów zaprzestania publikacji tutaj moich czytatek, ale Twoje słowa chyba coś zmieniły. Albo zmienią.
W minionym roku nie byłem na jej górze, ale jeszcze przed rozpoczęciem mojego sezonu wyjazdów w góry (a zaczyna się jesienią i trwa do wiosny), obiecałem sobie odwiedzić Górę Diany w Górach Kaczawskich. Wrócę tam i wsłucham się w siebie. Może usłyszę coś o czasie, o życiu i umieraniu, o Dianie.
Użytkownik: Anna125 04.01.2017 22:00 napisał(a):
Odpowiedź na: Anno, dziękuję. Chwyciła... | Krzysztof
Jestem od pół roku. Wiem. Dużo czytałam.
Wiesz, myślę, że zawsze się wiele dzieje, pomimo albo za zasłoną ple ple. Myślę sobie też, że inni ludzie nas zmieniają, tak jak zmieniają nas przeczytane książki i własne pisanie dołączyłaby, jako trzeci element. Ważni ludzie. To truizm, nie umiem dobrze uchwycić tego, co chciałabym powiedzieć. A może - jakby w tej naszej zmianie byli też oni z nami dalej, jakbyśmy na różne sprawy patrzyli ich oczami. Dalej jest jeszcze nie dokładnie. Cóż może się wykluje innym razem.
Pozdrawiam i miło będzie Cię tu częściej czytać :)
Użytkownik: Krzysztof 05.01.2017 19:33 napisał(a):
Odpowiedź na: Jestem od pół roku. Wiem.... | Anna125
Pod zasłoną zwykłych rozmówek mogą w ludziach wrzeć emocje? Na pewno nie rzadko tak jest – z różnych powodów.
Myślę, Anno, że czasami nie uświadamiamy sobie prawdziwej odległości od człowieka. Ten, który wydawał się bliski, okazuje się nie być nim, albo odwrotnie: odkrywamy, że ktoś, kogo mieliśmy za znajomego, był znacznie nam bliższy. Chyba tak właśnie miałem z Dianą.

Anno, Agnieszko, dałyście mi swoimi słowami dużo do myślenia.
Użytkownik: Anna125 05.01.2017 19:58 napisał(a):
Odpowiedź na: Pod zasłoną zwykłych rozm... | Krzysztof
Jasne z "prawdziwą odległością człowieka od człowieka". Czasem kogoś nie znam i staje się mi bliski. Kiedyś ukłoniłam się komuś znajomym tylko z czytania, po czym stropiłam się (to były milisekundy), na szczęście odpowiedział uśmiechem. Pisz, czytaj i bądż w bbnetce (jeśli chcesz naturalnie :D).
Użytkownik: Krzysztof 06.01.2017 19:58 napisał(a):
Odpowiedź na: Jasne z "prawdziwą odległ... | Anna125
Będę, Anno, będę :-)
Użytkownik: agnesines 04.01.2017 22:14 napisał(a):
Odpowiedź na: Biblionetkowy czytatnik m... | Krzysztof
Jestem już kilka lat w BiblioNETce i nawet jeśli nie komentuję czytatek i recenzji, to nie znaczy, że ich nie czytam. W pewien sposób przywiązuję się do stałych i wiernych użytkowników. Tak było również w Twoim przypadku. Nieobecność była zauważalna. Tym większa zatem radość, że powracasz tutaj z nową książką. Pozdrawiam.
Użytkownik: Krzysztof 05.01.2017 19:30 napisał(a):
Odpowiedź na: Jestem już kilka lat w Bi... | agnesines
Ja też przywiązuję się, a później bywa, że boleśnie przeżywam milczenie tej osoby. Tutaj, w Biblionetce, przeżyłem to parokrotnie. Teraz uświadamiasz mi, iż sam, nieświadomie, mogłem być sprawcą podobnego zawiedzenia. Oto jak bez intencji i bez wiedzy możemy wpływać na inne osoby.
A wiesz, w te milczące miesiące zaglądałem tutaj z nadzieją znalezienia komentarza do mnie kierowanego.

"Nie straciłem nigdy natury wędrownika, a wędruje się do źródeł.” – cytat z Twojej strony. Zwróciłem uwagę na te słowa, ponieważ wyrażają także moją myśl.:

” Oddalając się od szosy, od cywilizacji, jakbyśmy się cofali w czasie, a takie miejsca jak te lasy i wzgórza wokół, były przez krocie tysiącleci domem dla naszych odległych przodków. Czy w takim razie moje wędrówki są powrotami do źródeł? Nie wiem, czuję jednak tajemnicze przyciąganie tych skał tkwiących tutaj przez tysiąclecia, ziemi rozciągniętej po horyzont, i drzew – zmieniających się, przewracających się i odradzających, ale przecież wiecznych na sposób istot żywych.”

Z mojej książki.