Dodany: 14.06.2023 08:29|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Zmarł Cormac McCarthy

Nie żyje amerykański pisarz, dramaturg i scenarzysta Cormac McCarthy, autor takich powieści jak "To nie jest kraj dla starych ludzi", "Stella Maris" czy "Droga", za którą dostał Nagrodę Pulitzera. O jego śmierci poinformował wydawca jego książek Penguin Random House.

Urodzony 20 lipca 1933 roku w Providence w stanie Rhode Island, McCarthy był szanowanym powieściopisarzem, znanym z ponurych, brutalnych, apokaliptycznych wizji amerykańskiego Południa. Długo pozostawał pisarzem nieznanym, aż w 1992 roku entuzjastycznie przyjęta powieść "Rącze konie", pierwsza część tzw. trylogii granicznej, przyniosła mu uznanie i sławę. "Rącze konie" doczekały się adaptacji filmowej, podobnie jak "To nie jest kraj dla starych ludzi" i "Droga".

Cormac McCarthy, o którym agencja Reutera napisała, że był prawdopodobnie największym amerykańskim pisarzem od czasów Williama Faulknera i Ernesta Hemingwaya, unikał wywiadów. Jednym z nielicznych wyjątków była rozmowa z Oprah Winfrey, której powiedział, że "wywiady nie są dobre dla głowy, a jeśli ktoś myśli o pisaniu, to powinien po prostu pisać".

Miał 89 lat, zmarł z przyczyn naturalnych w swoim domu w Santa Fe w stanie Nowy Meksyk.

Źródło: tvn24.pl
Zdjęcie: FilmStills.net / Film Stills / Forum

Użytkownik: idiom1983 14.06.2023 09:04 napisał(a):
Odpowiedź na: Nie żyje ameryka... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
To był William Faulkner XXI wieku. Pisarz, który mitologizował i demitologizował jednocześnie Południe USA. Podejrzewam, że dwie jego mające się niebawem ukazać powieści: "Pasażer" i "Stella Maris", z miejsca okażą się bestsellerami.
Użytkownik: woy 14.06.2023 21:38 napisał(a):
Odpowiedź na: Nie żyje ameryka... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Na mojej osobistej liście pisarzy, na których książki zawsze czekam, znów ubyło jedno nazwisko. Niewielu już tam zostało. Akurat McCarthy'ego będzie mi brakować szczególnie.
Użytkownik: benzmanOpiekun BiblioNETki 14.06.2023 21:42 napisał(a):
Odpowiedź na: Nie żyje ameryka... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Choć jego twórczość dopiero przede mną, smutno się czyta takie wiadomości. A jeśli rzeczywiście był "Faulknerem XXI wieku" - tym bardziej przykra wiadomość....
Użytkownik: janmamut 15.06.2023 13:26 napisał(a):
Odpowiedź na: Choć jego twórczość dopie... | benzmanOpiekun BiblioNETki
Niezły, ale o poziom Faulknera to on się nawet nie otarł.
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 15.06.2023 14:04 napisał(a):
Odpowiedź na: Niezły, ale o poziom Faul... | janmamut
Dokładnie tak. Ja na pewno przeczytam jeszcze Krwawy południk (McCarthy Cormac (właśc. McCarthy Charles)), ale to jest absolutnie inny poziom i rodzaj literatury. Chyba, że to przytyk do poziomu powieściopisarstwa w XXIw.
Użytkownik: Anna125 18.06.2023 17:25 napisał(a):
Odpowiedź na: Nie żyje ameryka... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Dzisiaj się dowiedziała. Był jednym z moich ulubionych pisarzy, w dodatku wszystkie - chyba jego książki zostały przetłumaczone, i to w dodatku dobrze.
Czekam na jego ostatnie książki.