Dodany: 27.11.2023 16:08|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Nie żyje Paweł Huelle

Zmarł Paweł Huelle, pisarz, poeta i wykładowca uniwersytecki. Nazywany był "jednym z pierwszych gdańskich intelektualistów, którzy odważyli się mówić o powikłanej historii miasta". Miał 66 lat.

Paweł Huelle urodził się 10 września 1957 roku w Gdańsku. Wykładał filozofię na gdańskiej Akademii Medycznej. W 2011 został kierownikiem literackim Teatru Miejskiego w Gdyni. Większość swojej twórczości poświęcił sprawom związanym z rodzinnym miastem. Za najsłynniejszą jego książkę uważa się debiutancką powieść "Weiser Dawidek", wydaną w 1987 r.  Wśród jego dzieł znajdują się także m.in.: "Opowiadania na czas przeprowadzki""Mercedes-Benz", "Castorp""Ostatnia Wieczerza". W latach 80. związany był z prasą konspiracyjną.

O śmierci jako pierwsza poinformowała trójmiejska redakcja "Gazety Wyborczej". O odejściu Huellego poinformowała także poetka i krytyczka literacka Anna Janko. "Paweł Huelle odszedł, ja wierzę, że do lepszego świata… Pokazywał nam Gdańsk, ludzi, świat takich jakimi jesteśmy. Już brakuje tych nienapisanych książek. Dziękuję i do zobaczenia!" - napisała prezydentka Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

Źródło: WP Książki / TVN24
Zdjęcie: AKPA

Użytkownik: Marylek 27.11.2023 16:15 napisał(a):
Odpowiedź na: Zmarł Paweł Huel... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Tak mi strasznie przykro, jakby mi ktoś bliski zmarł...
Użytkownik: dot59Opiekun BiblioNETki 27.11.2023 20:13 napisał(a):
Użytkownik: Neska 27.11.2023 22:34 napisał(a):
Bardzo smutna wiadomość.

Wspaniałe pióro i wielka wrażliwość .
Użytkownik: janmamut 27.11.2023 23:40 napisał(a):
Odpowiedź na: Zmarł Paweł Huel... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
No, trzeba przyznać, że był słowny.

Za https://nto.pl/pawel-huelle-na-pewno-nie-dozyje-emerytury/ar/4129705

"- Jeśli wierzyć wcześniejszym zapewnieniom, na emeryturze napisze pan powieść awanturniczą, osadzoną w XVI lub XVII wieku.
- Na pewno nie dożyję do emerytury. Cygara palę, whisky piję, nie jestem szczególnym rozpustnikiem, ale od kobiet się też nie odżegnuję".

Użytkownik: sowa 28.11.2023 14:35 napisał(a):
Użytkownik: Anna125 29.11.2023 08:34 napisał(a):