Dodany: 13.08.2022 10:49|Autor:

Uspokój umysł
Wyostrz zmysły
Poczuj więź z naturą

Bez względu na to, czy wychodzisz rano na balkon, wracasz po pracy do domu, spacerujesz po parku, czy wybierasz się na wielodniową wędrówkę po górach, liczy się świadomość, że droga, którą masz do pokonania, może być istotniejsza niż cel, do którego zmierzasz. Ważne, by doceniać każdy krok.

Christopher Ives zabiera czytelnika w niezapomnianą podróż, która pomoże poczuć wewnętrzny spokój, a także dostrzec i docenić niepowtarzalne piękno otaczającego świata.

Czerpiąc z wielowiekowej tradycji buddyzmu zen i własnego doświadczenia, autor pokazuje nam, jak bardzo koncentracja na tu i teraz - każdym geście, kroku i spojrzeniu, pozwala pozbyć się niepotrzebnych napięć, spowolnić gonitwę myśli i odkryć znaczenie przynależności do natury, poczuć się jej integralną częścią.

[Wydawnictwo Znak, 2022]

Użytkownik: tilia8 14.01.2024 16:00 napisał(a):
Odpowiedź na: Uspokój umysł Wyostrz zm... | Marylek
Na pewno cenne są porady żeby doceniać przyrodę wokół siebie, np. parki, i poznać swoją okolicę, nie tylko tę osławioną "dzicz". Gratuluję też znajomości wschodnich autorów ( i książek o zen), bo zawsze lubię z tych dziedzin poznać coś nowego. Natomiast męcząca jest ta szczegółowość, nazwy każdego szczyciku, mięśnie CZTEROGŁOWE :) uda, nazwy sprzętu, roślin itd. Zdaje się że autor chciał w ten sposób dokładnie odwzorować rzeczywistość ( to miało być " buddyjskie" czy co? , a nie tędy droga ( aha, zapomniałam, to akademik, a oni tacy są). Choć pewnie jest w tym też trochę narcyzmu. No i sporo pierdololo, typu, że jak odgarnia gałązki pod śpiwór to jest rytualne oczyszczenie czy coś, haha, albo rozdział o byciu jednym z naturą. Ale zwłaszcza w dwóch ostatnich rozdziałach spod tej szczegółowości chwilami prześwituje jakaś prawda, i może nawet odrobina szlachetności (tak jak szlachetnie wygląda stare drzewo czy kamień). Tylko trochę za dużo zachodu z tą resztą, żeby się do tego dokopać.