Dodany: 31.10.2013 07:58|Autor: Monika.W

Książka: Kłamstwo Bastylii
Cisek Andrzej Marceli

Krótka notka z miesięcznego podsumowania

Kolejna pozycja, która zamiast porządną książka historyczną, z analizą, źródłami, datami i porządkiem – okazała się zbiorem oderwanych rozdziałów, w których nie uświadczysz rzetelnego warsztatu historyka. Brzydki język tabloidów, plotkarstwo, pogarda. Taka publicystka współczesna bez klasy i stylu. Nie tego oczekiwałam.

Użytkownik: VERA25 09.05.2024 19:24 napisał(a):
Odpowiedź na: Kolejna pozycja, która za... | Monika.W
Dokładnie. Mnóstwo twierdzeń wziętych z sufitu, np. jakoby Deklaracja Praw Człowieka i Obywatela z 26 sierpnia 1789 była „wzorowaną na Konstytucji amerykańskiej i poprawkach do niej” (wzorowana mogła być na amerykańskiej Deklaracji Niepodległości z 4 lipca 1776, poprawki do Konstytucji uchwalone zostały 25 września 1789 w miesiąc po Deklaracji francuskiej).
Konstytucję z 1793 nazywa „stalinowską” (bez wyjaśnienia czemu) „była to pierwsza konstytucja stalinowska powstała dwieście lat przed urodzeniem się Stalina” (wyglądałoby, że albo wisarionowicz przyszedł na świat w 1993 albo ta Konstytucja uchwalona w 1678)
Cisek ciągle sobie zaprzecza i przechodzi nad tymi sprzecznościami do porządku dziennego, wpierw rewolucje zawsze są złe, „w każdej rewolucji jest regułą, że zwyciężają najgorsi”, później „każda rewolucja, tak jak każdy wielki przewrót dziejowy, a nawet kryzys gospodarczy ma swoje złe i dobre strony”. I szereg podobnych przykładów niemal na każdej stronie. Całość pisana w sposób niemożebnie zawiły.