Dodany: 08.07.2006 13:28|Autor: ioanka

Książki i okolice> Książki w ogóle

Każdy twórca tworzy jedno dzieło


"Każdy twórca tworzy jedno długie dzieło, mimo że poszczególne części niekoniecznie są ze sobą powiązane ani logicznie, ani chronologicznie. Zawsze uważałem, że w każdym dziele są zarodki następnych i popiół dawnych utworów" Peter Greenaway, cytat z WP.

Cytat dotyczy filmów, ale chyba można go też odnieść do literatury. No właśnie - można? Jak myślicie?
Wyświetleń: 2509
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 8
Użytkownik: czarna wdowa1 08.07.2006 17:31 napisał(a):
Odpowiedź na: "Każdy twórca tworzy jedn... | ioanka
coś w tym jest; zależy jednak, jak bardzo charakterystyczny jest pisarz. Gdy wypracuje sobie specyficzny styl, łatwo go rozpoznać i odnależć te " cząstki".
Użytkownik: truskaw 08.07.2006 22:13 napisał(a):
Odpowiedź na: "Każdy twórca tworzy jedn... | ioanka
wydaje mi sie że lepiej to pasuje do filmów ale i do książek wydaje sie też trafne
Użytkownik: martini_rosso 08.07.2006 23:09 napisał(a):
Odpowiedź na: "Każdy twórca tworzy jedn... | ioanka
Bardzo ciekawy wątek, ale obawiam się, że moja ogólna wiedza o literaturze jest zbyt ogólna, aby dać tutaj mądrą odpowiedź... Ale jest kilku autorów, którzy swe dzieła utrzymali w podobnym charakterze (co nie oznacza, że są one wtórne), albo którzy świadomie powtarzają niektóre motywy - chociażby Nabokov, Bułhakow, Kafka.
Użytkownik: grosiek 10.07.2006 10:51 napisał(a):
Odpowiedź na: "Każdy twórca tworzy jedn... | ioanka
Zdecydowanie coś w tym jest. Przecież to ta sama osoba, mimo że mogła się zmienić tak jak jej poglądy. Nie zapomina o poprzednich dziełach, więc choćby w niewielkim stopniu kontynuuje swoją myśl...
Użytkownik: mluzia 10.07.2006 15:03 napisał(a):
Odpowiedź na: "Każdy twórca tworzy jedn... | ioanka
A co myślicie o M. Musierowicz? Te jej wszystkie książki składają się w całość (wiem, że to wprawdzie Jeżycjada, czyli seria), i powieści, i książki kucharskie - wszystko...
Użytkownik: --- 11.07.2006 17:53 napisał(a):
Odpowiedź na: "Każdy twórca tworzy jedn... | ioanka
komentarz usunięty
Użytkownik: cynkol 11.07.2006 23:47 napisał(a):
Odpowiedź na: "Każdy twórca tworzy jedn... | ioanka
Moim zdaniem tak jest, bo tak być musi.

Twórczość każdego autora, chcąc nie chcąc, wynika z pewnych jego doświadczeń, a zatem tworzy continuum... Trudno oczekiwać, by autor po napisaniu kolejnej książki całkowicie ("fizjologicznie") wyczyścił swą pamięć i za każdym razem startował od zera. A jeśli nie startuje od zera, to znak, że każda następna książka jest w pewnym sensie kontynuacją poprzedniej.

Oczywiście nie musi być to kontynuacja wprost (np. 39 tom sagi), lecz jeśli nawet autor z pełnym przekonaniem twierdzi, że tym razem ostatecznie zerwał z przeszłością i całkowicie odmienił styl, to i tak zmiana ta jest zmianą WOBEC stylu poprzedniego. To zaś oznacza, że nie zwisa ona w próżni, lecz jest kolejnym etapem ewolucji, który znajduje swe korzenie w jego poprzednich utworach...
Użytkownik: aleutka 13.07.2006 11:32 napisał(a):
Odpowiedź na: "Każdy twórca tworzy jedn... | ioanka
Zgadzam sie z taka teza. Potwierdza ja tez Kundera w swoich esejach, tylko on widzi to w innym kontekscie. W jego ksiazkach stale powraca problem tozsamosci, wplywu drobnych wydarzen na losy ludzkie (oczywiscie nie tylko;) Kundera eksperymentowal tez z konstrukcja powiesci (dla niego konstrukcja i tresc sa nierozdzielne o ile dobrze rozumiem). Myslal ze to jego wlasny pomysl dopoki nie przeczytal Fuentesa - w ktorym znalazl pokrewna dusze nurtowana przez podobne zagadnienia. Podsumowal to, mowiac, ze rozwijajaca sie historia powiesci (w kontekscie ogolnoswiatowym) postawila ich obu przed tym samym zadaniem.
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: