Dodany: 07.06.2005 18:16|Autor: zavala{0} obchodzi dzisiaj swoje urodziny BiblioNETkowe! Kliknij aby dowiedzieć się które!

lektura obowiązkowa

Uwaga! Recenzja zawiera spoilery.

Tego w żaden sposób nie da się oddać. Jeśli ktokolwiek z was potrafi myśleć o kilkunastu sprawach jednocześnie i się w tym nie gubi, musi to przeczytać!!!

Peru lat 40. i 50. pod względem społeczno-obyczajowym kojarzy się ze współczesną Polską. Ludzie, których przekleństwem jest ich pochodzenie i ci, którzy niczego oprócz urodzenia nie prezentują, a pośrodku Santiago, panicz, student lewak, drobny pijaczek popełniający mezalians, dziennikarz, wizytator burdeli, syn prominentnego pedzia wyklęty przez matkę, zwierza się w "Katedrze" - nazwa spelunki - dawnemu służącemu i kochasiowi własnego ojca.

"Rozmowa..." trzyma pod wrażeniem kilka tygodni, ma tylko jedną wadę - nie da się czytać więcej niż raz. Stuprocentowy impresjonizm ostro bije Sartrem.

Użytkownik: Fiona54 20.01.2009 15:15 napisał(a):
Odpowiedź na: Uwaga! Recenzja zawiera s... | zavala{0} obchodzi dzisiaj swoje urodziny BiblioNETkowe! Kliknij aby dowiedzieć się które!
Czytałam "Rozmowę..." dwukrotnie i pewnie jeszcze kiedyś do niej wrócę.
Jest świetna:)
Użytkownik: mchpro 20.01.2009 15:20 napisał(a):
Odpowiedź na: Czytałam "Rozmowę...... | Fiona54
Da się czytać wielokrotnie :-) Ja czytałem 3 razy, chociaż w wieloletnich odstępach. A mój kolega w akademiku brał tę książkę do ręki zawsze wtedy, gdy potrzebował widoku słowa drukowanego i czytał sobie jakiś fragment np. skubiąc pestki dyni.

Jak to możliwe, że ta powieść nie otrzymała dotychczas nagrody Nobla?
Użytkownik: Fiona54 24.01.2009 21:24 napisał(a):
Odpowiedź na: Da się czytać wielokrotni... | mchpro
W ten sposób, jak Twój kolega, traktuję powieści Myśliwskiego, uwielbiam jego nieśpieszną narrację:)
Zgadzam się z Tobą, że Mario Vargas Llosa powinien dostać Nobla! Właśnie czytam jego "Wojnę końca świata". Niezwykłe, barwne, wielowątkowe słowne widowisko. Jestem zachwycona i już się cieszę, że przeczytam ją wielokrotnie!
Użytkownik: Fiona54 10.06.2009 21:14 napisał(a):
Czytam "Rozmowę..." po raz trzeci... Rozkoszuję się atmosferą, językiem, barwnymi postaciami. Jednak da się czytać wielokrotnie:)))
Użytkownik: locust 13.08.2009 15:54 napisał(a):
Właśnie przed kilkoma minutami skończyłam czytać tę książkę i jestem pod wielkim wrażeniem:] Dla mnie jest to książka niezwykła, ukazująca co się dzieje z ludzkimi ideami i marzeniami z biegiem czasu, jak powszedzneją i zostają wypierane przez codzienność i jak trudno się odnaleźć w zepsutym świecie(Santiago). Można z tej książki także wysnuć bardziej pesymistyczną myśl, tacy ludzie jak Cayo są i w dziesiejszym świecie i to im najlepiej się wiedzie, a bardziej wartościowe jednostki ponoszą klęskę. Najciekawsza w książce jest jednak narracja - zmusza do ciągłego skupienia i czyni książkę jeszcze ciekawszą:]
Użytkownik: fugare 17.04.2023 10:41 napisał(a):
Moja uwaga na wiele się tu nie zda, bo ktoś, kto do niej dotrze, zapewne zdąży już przeczytać cały wcześniejszy tekst. Niestety, ta króciutka recenzja zdradza bardzo wiele z fabuły powieści, w tym elementy, które autor długo ukrywa przed czytelnikiem. Jedną z przyjemności podczas tej lektury jest właśnie składanie w całość układanki, która wyłania się z fragmentów toczącej się rozmowy. Nie byłabym zadowolona, gdyby ktoś mi to podał wcześniej w telegraficznym skrócie, więc dobrze byłoby to ukryć. Celowo nie podaję już co dokładnie.