Dodany: 08.03.2010 13:41|Autor: musta

BiblioNETka> O BiblioNETce

Zjawisko dryfu ocen w serii

Pod tym intrygującym tytułem chciałem podzielić się z wami moim spostrzeżeniem na temat efektu który zaburza miarodajność rankingu najlepszych książek.

Chciałem zobaczyć jakie książki są uważane za najlepsze w Fantasy.
Jakież było moje zdziwienie że właściwie 80% najlepszych książek to jakieś ostatnie serie cykli.

Na moje potrzeby nazwałem to zjawisko "dryfem serii" - polega ono na tym ze po kolejna książkę z serii sięgają osoby które przeczytały poprzedni tom no i... podobał im się. Bo jak się nie podobał to nie sięgnęły po następny. Więc z każdym tomem cyklu czytelnicy się spontanicznie "rafinują" i pod koniec zostają tylko zagorzali miłośnicy serii.

Zjawisko to powoduje ze pojedyncza pozycja ma mniejsze szanse trafić na listę niż daleka część cyklu. Trochę to fałszuje obraz co naprawdę warto przeczytać.

Nie mam niestety zielonego pojęcia jak walczyć z tym dryfem ale może ktoś coś by zaproponował.

musta

Użytkownik: palmar13 08.03.2010 16:27 napisał(a):
Odpowiedź na: Pod tym intrygującym tytu... | musta
Hah, powiem Ci, że sama to ostatnio zauważyłam. I chyba nawet się do tego przyczyniam ;) Aczkolwiek nie zawsze oceniam ostatnią część cyklu jako najlepszą.
Ja tam uważam, że w rankingu powinny być serie, składające się ze średniej ocen książek.
Chociaż to by raczej nie przeszło, skoro tak dużo tutaj "serii wydawniczych" np. gazety wyborczej jest.
Użytkownik: musta 08.03.2010 17:15 napisał(a):
Odpowiedź na: Hah, powiem Ci, że sama t... | palmar13
Widzisz własnie o to chodzi. Ty nie oceniasz jej jako najlepszej ale jeżli jakoś zdecydowanie się pogorszy to po następna już nie sięgniesz i tak zostają z każdą częścią coraz bardziej fanatyczni miłośnicy. Ten efekt nie jest miażdżący ale powoduje własnie ten lekki dryf w gore.

Użytkownik: Sznajper{0} obchodzi dzisiaj swoje urodziny BiblioNETkowe! Kliknij aby dowiedzieć się które! 09.03.2010 11:52 napisał(a):
Odpowiedź na: Pod tym intrygującym tytu... | musta
Nie wiem skąd Ci się wzięło "80% najlepszych książek to jakieś ostatnie serie cykli". Wśród 25 najlepszych książek fantasy tylko 3 mają numer wyższy od trójki, przy czym "Piekło pocztowe" można czytać bez znajomości poprzednich tomów.

1. Pieśń lodu i ognia (tom: 3.2)
2. Pieśń lodu i ognia (tom: 2)
3. Pieśń lodu i ognia (tom: 3.1)
4. Pieśń lodu i ognia (tom: 1)
5. Malazańska Księga Poległych (tom: 3)
6. Sarantyńska mozaika (tom: 2)
7. Władca Pierścieni (tom: 3)
8. Kroniki królobójcy (tom: 1)
9. Malazańska Księga Poległych (tom: 2)
10. Wiedźmin 0.2
11. Wiedźmin 0.1
12. Władca Pierścieni (tom: 2)
13. Mercedes Thompson (tom: 2)
14. Malazańska Księga Poległych (tom: 4)
15. Władca Pierścieni (tom: 1)
16. Trylogia Kręgu (tom: 3)
17. Malazańska Księga Poległych (tom: 6)
18. Saga o Wiedźminie (tom: 3)
19. Wiedźmin 0
20. Niecni Dżentelmeni (tom: 1)
21. Wiedźmin ?
22. Świat Dysku (tom: 30)
23. Saga o Wiedźminie (tom: 2)
24. Trylogia Czarnego Maga (tom: 3)
25. Saga o Wiedźminie (tom: 1)
Użytkownik: musta 09.03.2010 13:56 napisał(a):
Odpowiedź na: Nie wiem skąd Ci się wzię... | Sznajper{0} obchodzi dzisiaj swoje urodziny BiblioNETkowe! Kliknij aby dowiedzieć się które!
Na te 25 pozycji tylko 5 jest pirwsza czescia. Reszta to wlasnie dalsze czesci cykli. Nie jestem ekspertem od fantasy ale czy wiekszosc serii to nie trylogie? I tak wezmy takiego Tolkiena zlisty powyzej. Tym wyzej jest ksiazka im dalej jest w cyklu. Gdybym mial sie opierac na tej liscie to nic bym nie zrozumial zaczynajac od najlepszej jego ksiazki czyli Powrotu Króla. Tak właśnie rozumiem efekt dryfu serii.

musta