Dodany: 09.04.2010 23:57|Autor: cichutko{0} obchodzi dzisiaj swoje urodziny BiblioNETkowe! Kliknij aby dowiedzieć się które!

Książki i okolice> Książki w ogóle

Książki poetyckie.

Szukam książek, które poruszają swoją niesłychaną poetyckością, książek napisanych w sposób, który wprawia czytelnika w zachwyt niemalże na każdym kroku.

Chodzi mi o coś na pograniczu "Kafki nad morzem" Murakamiego, "Wszystko jest iluminacją" Safrana Foera i "Czytając w ciemności" Deane'a.

Any ideas?

Użytkownik: ambarkanta 12.04.2010 21:26 napisał(a):
Odpowiedź na: Szukam książek, które por... | cichutko{0} obchodzi dzisiaj swoje urodziny BiblioNETkowe! Kliknij aby dowiedzieć się które!
Nie przepadam za prozą Miłosza, ale warto poznać "Dolinę Issy"; bardzo poetyckie są opowiadania Iwaszkiewicza, np.: "Matka Joanna od Aniołów", "Panny z Wilka" i inne.
Użytkownik: misiak297 12.04.2010 21:56 napisał(a):
"Sklepy cynamonowe", "Sanatorium pod klepsydrą".
Użytkownik: falkor 14.04.2010 01:28 napisał(a):
"Od strony serca" Macieja Józefa Kononowicza. Nie jest to może poezja z najwyższej półki, mnie jednak zachwyca nieustannie swoją prostotą i świeżością. W końcu autor tych powiastek pisał również wiersze.
Użytkownik: ambarkanta 24.04.2010 18:12 napisał(a):
Nieodparty urok posiada w tym względzie również "Tortilla Flat" Steinbecka.
Użytkownik: omnibus 05.05.2010 13:29 napisał(a):
Odpowiedź na: Nieodparty urok posiada w... | ambarkanta
Widzę, że wymieniacie same klasyki, ale nie do końca mogę się zgodzić z tym, że są to książki poetyckie. Faktem jest, że są to książki o bardzo barwnej fabule, ale myślę, że można by je było bardziej podpiąć pod prozę autobiograficzną, lub literaturę małych ojczyzn. Na pewno się zgodzę, że są znakomite i warto je przeczytać. Do takich książek wraca się z przyjemnością.
Użytkownik: Anima 05.05.2010 13:31 napisał(a):
Odpowiedź na: Widzę, że wymieniacie sam... | omnibus
Ja już polecałam w recenzji, ale dorzucę ostatnią perełkę: "Niech wieje dobry wiatr" Lindy Olsson. Niezwykła...
Użytkownik: ambarkanta 05.05.2010 22:26 napisał(a):
Odpowiedź na: Widzę, że wymieniacie sam... | omnibus
Wydaje mi się jednak, że spojrzenie Steinbecka na bohaterów "Tortilli" jest wybitnie poetyckie. Bez tego mielibyśmy tylko zgraję nierobów i pijaków, a tak są dumnymi paisanos wędrującymi zawsze lekko ponad ziemią. Ale rzeczywiście, jeśli zawęzić kryterium, zostanie nam w tych utworach stylizowana proza.
Użytkownik: bałałajka 22.10.2010 21:45 napisał(a):
Poetycka? a może być też melodyjna, urzekająca? Tak, w której prawie słychać muzykę? Jeśli tak to idealnie nadaje się "Hiszpański smyczek" Andromedy Romano-Lax. To książka o wiolonczeliście. Bardzo klimatyczna
Użytkownik: jakozak 23.10.2010 20:20 napisał(a):
Spróbuj to:
Fale przyboju (Johnson Eyvind)
Użytkownik: kujon 29.10.2010 18:12 napisał(a):
Dorzucę jeszcze "Sputnik Sweet Heart" Murakamiego. Poetyckim bywa, na tle realistycznej, współczesnej, lekko tajemniczej prozy. I wówczas przenosi w inny wymiar. Nastraja. Prowadzi w atmosferze niepewności, nieprzewidywalności, niekończącym się korytarzem słów...