Dodany: 10.06.2004 11:24|Autor: bogna

Książka: Doktorzy
Segal Erich

Lekarze to przede wszystkim ludzie

Laura, Barney, Bennett, Hank i Seth to piątka zapaleńców, której marzeniem było studiować medycynę na Harwardzie, zostać lekarzem. Jest rok 1958, zostają przyjęci na pierwszy rok studiów, wcześniej znało się tylko dwoje z nich. Książka opisuje ich losy cofając się do dzieciństwa, poprzez studia, aż po 1978 rok, kiedy są już lekarzami z doświadczeniem. Pokazuje, jakimi muszą być twardzielami, aby skończyć medycynę, a potem, ile rozwiązywać problemów zawodowych, moralnych i swoich własnych, gdy są już lekarzami.

Wielowątkowa fabuła w różnorodnym światku medycznym, bo nasi bohaterowie to potem pediatra, psychiatra, chirurg, ginekolog i internista, sprawia, że książkę czyta się z prawdziwą przyjemnością. Walory książki podkreśla wspaniale opisana przyjaźń między Barneyem a Laurą, a przede wszystkim między nim a Bennetem.

Ważne są też relacje między naszymi bohaterami a ich rodzicami, jedne szczęśliwe, drugie poprawne, inne znów tragiczne. Musimy zastanowić się nad tym, jaki wpływ mają na ich życie. Mają też miejsce kontakty z innymi lekarzami z okresu studiów; rozszerza to nam obraz warunków, w jakich pracują lekarze, ale przede wszystkim wprowadza do fabuły różnorodność charakterów i postaw lekarzy. Widzimy, że lekarze to przede wszystkim ludzie.

Fabuła umieszczona jest w realiach amerykańskich, dziewczęta mają kłopoty z dostaniem się na lepsze uczelnie, jest jeszcze segregacja rasowa, ginie John Kennedy, są problemy z Martinem Kingiem, rozpoczyna się wojna w Wietnamie. Ale to tylko tło. Najważniejsze są postacie, ich fascynacja zawodem, a także obserwacja bardzo szybko zmieniających się możliwości medycyny w tym czasie. Jakie oni tam mają warunki do badań! Od razu widać, skąd te Nagrody Nobla w medycynie i naukach pokrewnych. Sprawia wrażenie porównanie naszych warunków w tym zakresie z amerykańskimi. Fakt, że zawężony do klinik i instytutów, ale nie tylko. Są epizody w normalnym szpitalu, lekarz odmawia przyjścia do chorego, jest problem eutanazji, a także błędu w sztuce lekarskiej.

Biorąc książkę z biblioteki usłyszałam, że mam szczęście, że ta książka jest rozchwytywana. Teraz już wiem, dlaczego ma takie wzięcie, jest bardzo dobra.

Na koniec chciałam dodać, że szukałam jakiejś informacji, skąd Segal czerpał tak rozległą wiedzę medyczną. Nie znalazłam.

Polecam!

Wyświetleń: 20687
Użytkownik: FALASA 09.07.2004 23:50 napisał(a):
Odpowiedź na: Laura, Barney, Bennett, H... | bogna
JA TEŻ CIEKAWA JESTEM SKĄD SEGAL CZERPAŁ WIEDZ MWDYCZNĄ KSIĄŻKA BARDZO CIEKAWA I BARDZO DOBRZE NAPISANA
Użytkownik: Magdan 20.12.2006 14:17 napisał(a):
Odpowiedź na: Laura, Barney, Bennett, H... | bogna
Kiedy czytałam książkę 5 lat temu, byłam zachwycona, również wiedzą Segala na temat medycyny. Teraz jednak, studiując na łódzkim UM, już mnie to wszystko nie zachwyca. Prawdę mówiąc to, co przekazuje, jest raczej pobieżne. Tak, jakby wziął specjalistyczną książkę i przeczytał spis treści, a potem na jego podstawie opisywał te wszystkie przypadki.
Jednak to, że teraz widzę różne nieścisłości i miejscami naiwność, nie zmienia faktu, że nadal czytam "Doktorów" jednym tchem. Świetnie napisane.
Użytkownik: Izuś 20.12.2006 14:52 napisał(a):
Odpowiedź na: Laura, Barney, Bennett, H... | bogna
Ksiązkę tą przeczytałam na początku tego roku i bardzo mi się spodobała. Czytałam ją nawet po nocach a kiedy ją skończyłam żałowałam że to już koniec. Bardzo gorąco ją polecam. Jest świetna.
Użytkownik: hburdon 22.10.2007 17:30 napisał(a):
Odpowiedź na: Laura, Barney, Bennett, H... | bogna
W podziękowaniach pod koniec wydania Bantam Books (1992) Segal wymienia wiele źródeł, z których korzystał podczas pisania książki.

O życiu studenta medycyny:
Charles LeBaron "Gentle Vengeance"
Kenneth Klein "Getting Better"
Melvin Konner "Becoming a Doctor"
William Nolen "The Making of a Surgeon" (Jak zostałem chirurgiem (Nolen William A.)) i inne
David Viscott "The Making of a Psychiatrist"

Inni wymienieni autorzy:
Joseph Califano
David Hellerstein
David Hilfiker
Perri Klass
Elizabeth Morgan
Richard Selzer
Victor Strasburger
George E. Vaillaint (m.in. esej "Why Doctors Fail to Care for Themselves")

Źródła wiedzy medycznej:
The Oxford Companion to Medicine
The Oxford Textbook of Medicine
The Atlas of General Surgery
The Merck Manual
Taber's Cyclopedic Medical Dictionary

O eutanazji:
James Rachels "The End of Life: Euthanasia and Morality"

Historia pani Carson:
Leon Schwartzenberg "Requiem pour la Vie"

Chronologia:
Manchester William "The Glory & the Dream"

Ponadto Segal wspomina, że "wędrował korytarzami szpitali z plakietką głoszącą >>Dr Segal<<", choć jest doktorem literatury, nie medycyny, więc pewnie robił badania terenowe; a także dziękuje kilkunastu lekarzom w Stanach i Wielkiej Brytanii za pomoc.
Użytkownik: eratomuza 03.11.2010 08:44 napisał(a):
Odpowiedź na: Laura, Barney, Bennett, H... | bogna
Ja czytałam ,,Doktorów'' ponad rok temu i nie mogłam się oderwać, choć musze przyznać, że kiążka, oprócz tego, że naprawdę jest fascynująca, potrafi być przytłaczająca. Dla mnie jako kobiety
( wtedy już z mężem myśleliśmy o dzieciątku) ukazuje, jaka jest naprawdę cena kariery. Poza tym już na przykładzie tej książki, osadzonej w realiach końca lat 50-tych i 60-tych w Stanach Zjednoczonych widać, że pewne normy etyczne, których lekarze teoretycznie winni się trzymać w swojej praktyce, rozmijają się.
Ksiązka warta przczytania, tez ze względów socjologicznych. Można dowiedzieć się , czym żyło i karmiło się młode pokolenie ówczesnych Amerykanów .