Dodany: 20.02.2010 12:14|Autor: mayu

fatalne tłumaczenie?

Witam

Lubię książki Resnicka, od czytanego wiele lat temu "Santiago", przez "Egekutora" aż po opowiadania z Kirinyagi.

Bez wahania kupiłem "Bunt" i tu moje wielkie rozczarowanie - tego nie da się czytać! Drewniane zdania, bohater istnieje sam dla siebie - przypominają mi się niemal wszystkie błędy jakie Feliks Kres opisywał w kąciku złamanych piór!

Albo książka naprawdę jest tak zła albo tłumaczenie zrobione w trzy dni. W pierwszą opcję nie chce mi się wierzyć, Resnick z siły samego warsztatu nie byłby w stanie tak pisać. Zostaje "wina tłumacza" i tu kolejne zaskoczenie: R.J. Szmidt. Też doświadczony i dobry pisarz.

Niestety nie znalazłem oryginału do porównania ale jak na razie "Bunt" leży na półce z zakładką na 113 stronie. I tak już raczej zostanie.
Wyświetleń: 1970
Użytkownik: actagaudi 02.12.2010 20:15 napisał(a):
Odpowiedź na: Witam Lubię książki Re... | mayu
Właśnie czytam "Bunt" i rzeczywiście zgadzam się z opinią Mayu, że zdania są drewniane, w szczególności dialogi są po prostu tandetne. Główny bohater poza tym jest typem tej "legendy", która wszystko wie i od wszystkich jest mądrzejszy, a inni bohaterowie istnieją tylko po to, aby on miał publikę. Akcja jest szybka, ale rwie się i przeskakuje, nie tworzy opowieści, tylko zbiór wydarzeń. Pomimo tego czasem zdarza się, że trafia się śmieszne fragmenty. Czytam, pewnie skończę i wezmę się za następny tom.
Użytkownik: actagaudi 11.12.2010 08:39 napisał(a):
Odpowiedź na: Właśnie czytam "Bunt" i r... | actagaudi
No i skończyłam. Niestety do książki nie zmieniło się nic z tego co powyżej napisałam. Książka byłaby lepsza, gdyby trochę bardziej zescalić fabułę, rozwinąć trochę przedstawienie bohaterów, odjąć zarozumialstwa Wilsonowi Cole'owi i poprawić język w szczególności dialogów. No cóż, zobaczę jak tam dalesze tomy się sprawią, choć nie spodziewam się rewelacji.