Dodany: 11.05.2011 11:36|Autor: lotharek

Książki i okolice> Zestawienia tematyczne

Narracja i kontrnarracja

Witam!

Poszukuję książek, które pokazują postacie historyczne, wydarzenia itp. w różnym świetle bądź w zupełnie inny sposób, czasem skrajnie odmienny. Na zajęciach jako przykład podano ,,Biblię" oraz ,,Kod Leonarda da Vinci".

Do głowy, póki co, przychodzi mi tylko ,,Bóg urojony" Dawkinsa oraz ,,Bóg nie jest urojeniem" McGarth'ów.

Z góry dziękuję za wszelakie pomysły. :-)
Użytkownik: misiak297 11.05.2011 11:43 napisał(a):
Odpowiedź na: Witam! Poszukuję książ... | lotharek
"Córka carycy" Carolly Erickson.
Użytkownik: beakwi 11.05.2011 12:38 napisał(a):
Odpowiedź na: Witam! Poszukuję książ... | lotharek
Kochałam Tyberiusza (Dored Elisabeth) . Zupełnie inne spojrzenie, zwłaszcza na tytułowego Tyberiusza niż w kronikach starożytnego Rzymu np. Żywoty cezarów (Swetoniusz Trankwillus Gajus (Suetonius Tranquillus Caius))

Użytkownik: Zoana 11.05.2011 19:12 napisał(a):
Odpowiedź na: Witam! Poszukuję książ... | lotharek
Przychodzi mi do głowy Król Jezus (Graves Robert) - ale tę pozycję również zestawiłabym z Biblią, jako skrajnie odmienne spojrzenie.

Nie wiem, czy dokładnie o to Ci chodzi, ale wydaje mi się, że mogłabyś sięgnąć do nurtu historical fiction. Ja proponuję takie alternatywne historie:
Lód (Dukaj Jacek) - Polska przegrała I wojnę światową.
Xavras Wyżryn i inne fikcje narodowe (Dukaj Jacek) - a tutaj przegraliśmy wojnę polsko-bolszewicką w 1920 r. (tytułowe opowiadanie).
Człowiek z Wysokiego Zamku (Dick Philip K. (Dick Philip Kindred)) - Niemcy i Japonia wygrały II wojnę światową.
W kraju niewiernych (Dukaj Jacek) - opowiadanie "Ziemia Chrystusa" również mogłoby być ciekawym zestawieniem z Biblią.
Wroniec (Dukaj Jacek) - a tu akurat zaryzykowałabym stwierdzenie, że to prawdziwy obraz PRL-u i nocy ogłoszenia stanu wojennego, tyle że oglądany oczami dziecka.

Z tym, że do zestawienia z tymi pozycjami trzeba by poszukać też książek, które opisują ten prawdziwy przebieg zdarzeń. No, ale powtarzam, nie wiem, czy Cię dobrze zrozumiałam i czy czegoś takiego szukasz. :)