Dodany: 28.05.2007 20:26|Autor:

Okoliczności śmierci dentysty z Rygi, Morducha Halsmanna, są tak niezwykłe i zagadkowe, a relacja Martina Pollacka o całej sprawie tak wciągająca, że nie sposób przerwać lektury tej książki. W miarę jak rozwija się jej akcja, rośnie napięcie, jest coraz więcej niewiadomych, a my - czytelnicy - bezwiednie staramy się włączyć do śledztwa i znaleźć odpowiedź na trudne pytanie - jak doszło do tej śmierci?

Ryszard Kapuściński

Przeczytałem właśnie "Ojcobójcę". I czytałem to jak najlepszy kryminał, chociaż wiedziałem przecież, że zagadka nie ma żadnego rozwiązania. Jest w tym jakieś niesamowite napięcie. No i klimat. Dokładnie mogłem sobie wyobrazić Tyrol tamtych czasów, pastuchów, chłopów, urzędników. Czuć tę gęstniejącą atmosferę, czuć, jak to się wszystko zaciska, zacieśnia jak w jakimś thillerze prawie. Bardzo mocna książka w swojej ascezie literackiej i stylistycznej.

Andrzej Stasiuk

Właśnie przed chwilą skończyłem lekturę i pozostaję pod silnym wrażniem zarówno samej sprawy, jak Twojego pisarskiego śledztwa. Książka jest arcyciekawa, doskonale napisana - z pasją, ale bez zbędnych emocji. Gdybym był producentem filmowym, już dzisiaj wysłałbym Ci dużą zaliczkę i propozycję umowy na scenariusz. Jest w tej opowieści co najmniej kilka gęstych obrazów, które mogłyby tworzyć wizualny szkielet sprawy. No a te swastyki z szarotkami w alpejskim tle, potem Paryż, francuska kapitulacja, USA - hm - wielki film z wybitnej książki.

Paweł Huelle (z listu do Martina Pollacka)

[Wydawnictwo Czarne, 2005]

Użytkownik: iamone 16.02.2012 09:26 napisał(a):
Odpowiedź na: Okoliczności śmierci dent... | poranna__rosa
Dla mnie nie jest to książka jak najlepszy kryminał. Opowieść jest ciekawa, czytelnik chce się dowiedzieć prawdy - to naturalne. Ale całość jest trochę za długa, pod koniec wlecze się wręcz. Ale autor jest świetnym człowiekiem i polecam serdecznie spotkania z nim na żywo!