Dodany: 26.03.2010 11:17|Autor:

Zniewalający debiut literacki o doświadczeniach kulinarnych, które stają się jednocześnie niezwykłymi lekcjami życia. Pod wpływem aromatów i smaków własnych wyrobów uczestnicy niecodziennego kursu gotowania przechodzą metamorfozy, poznają lepiej siebie i świat.

„Wszyscy zaczynają od pytania, czym są niezbędne składniki… — Lillian zamilkła i uśmiechnęła się. — Powiem od razu, że nie mam i nigdy nie miałam takiej listy. Nie podaję też gotowych przepisów. Dodam tylko, że nauczycie się tego, co trzeba”.

„Szkoła niezbędnych składników” to relacja z życia ośmiu osób, które w każdy poniedziałkowy wieczór spotykają się na kursie gotowania. Prowadzi go Lillian, znana mistrzyni kuchni, której alchemiczne zabiegi kulinarne przysporzyły niemałej sławy. Szybko jednak staje się jasne, że wszyscy uczniowie — w tym nastoletnia kelnerka, młoda matka, wdowiec i małżeństwo z wieloletnim stażem — przychodzą w poszukiwaniu przepisów na coś więcej niż tylko potrawy. Powoli kwintesencja kuchni Lillian zaczyna wykraczać poza restaurację i zakradać się do sekretnych zakamarków życia uczniów, co wywołuje zupełnie zaskakujące, a często i smakowite skutki.

[Sonia Draga, 2010]

Użytkownik: iamone 27.02.2012 08:41 napisał(a):
Odpowiedź na: Zniewalający debiut liter... | atramentka
Lektura przyjemna i niewymagająca. W sam raz na długą kąpiel w wannie lub zimowy wieczór. Forma dość banalna, fabuła niewyszukana. Ale i takich książek czasem potrzeba, a ta w swej banalności jest całkiem sympatyczna. Nie oczekujcie jednak wielu kulinarnych sztuczek czy przepisów - tego niestety w książce brakuje.