Dodany: 11.03.2012 02:59|Autor: george_almighty

Książki i okolice> Pomoc

Współczesne fantasy heroiczne


Hej,

wpierw chciałbym przywitać biblionetkarzy jako, że to mój pierwszy post na forum.

Teraz do rzeczy - czytając jednym ciągiem wszystkie części Pieśni Lodu i Ognia co chwilę łapałem się na tym mentalnych komentarzach w rodzaju "no wszystko fajnie, ale jakby mieli komórkę/aparat fotograficzny to by się taka sytuacja w życiu nie wydarzyła". Po kilku razach stwierdziłem, że super było by przeczytać książkę o podobnym rozmachu fabularnym i światotwórczym ale umieszczoną we współczesnych realiach, np. straż patroluje północ na skuterach śnieżnych i goreteksowych kurtkach, nie martwiąc się o to czy im konie zamarzną tylko na ile wystarczy benzyny, na murze porozstawiane są automatyczne wieżyczki strzelnice, a do walki ze smokami używa się działek przeciwlotniczych i dywizji helikopterów.

Próbowałem przejrzeć biblionetkę i wikipedię pod kątem tego typu książek, ze średnimi efektami - jako urban fantasy występują najczęściej opowieści o wampirach i demonach w wielkim mieście, a nie do końca o to mi chodziło. Zaciekawiły mnie "Nigdziebądź" Gaimana, "Wojna o Dąb" Emmy Bull oraz książki Miéville China ("LonNiedyn", "Miasto i miasto"). Którą z nich najbardziej polecacie?

No i na koniec moja główna prośba: czy ktoś zna książkę w klimacie elfów biegających po lasach z karabinami snajperskimi na plecach, krasnoludów budujących najlepsze czołgi na świecie albo gnomów robiących czarodziejom-telepatom konkurencję za pomocą krótkofalówek i radarów, ze światowym, 'epickim', konfliktem w tle?
Wyświetleń: 3415
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 8
Użytkownik: Michael Glomb 11.03.2012 22:11 napisał(a):
Odpowiedź na: Hej, wpierw chciałbym... | george_almighty
Prawdę mówiąc nigdy nie spotkałem się z taką konstrukcją świata fantastycznego jak opisana przez Ciebie na początku. A mogłoby okazać się to naprawdę ciekawe, żeby do świata pełnego magii i smoków wrzucić nowoczesne technologie.

Z podanych książek czytałem "Nigdziebądź" oraz "Wojnę o Dąb". Nie jest to tym co opisałeś na początku, ale to nie znaczy, że nie są warte uwagi. Osobiście uwielbiam Gaimana, więc szczególnie polecam (choć chyba bardziej podobali mi się "Amerykańscy bogowie", ale są dłużsi, więc może na próbę lepiej wziąć coś krótszego). "Wojna o Dąb" miała dla mnie trochę za dużo miłosnych rozterek.
Użytkownik: Michael Glomb 11.03.2012 22:13 napisał(a):
Odpowiedź na: Prawdę mówiąc nigdy nie s... | Michael Glomb
O, zauważyłem że 'Amerykańskich bogów" już czytałeś, to styl Gaimana znasz
Użytkownik: george_almighty 12.03.2012 19:06 napisał(a):
Odpowiedź na: O, zauważyłem że 'Ameryka... | Michael Glomb
Dzięki. "Nigdziebądź" miałem w planach już od jakiegoś czasu, ale teraz wyląduje na krótkiej liście. "Wojnę o Dąb" przeczytam jak gdzieś znajdę.
Użytkownik: klemens 12.03.2012 13:06 napisał(a):
Odpowiedź na: Hej, wpierw chciałbym... | george_almighty
"Czarny horyzont" Kołodziejczaka. Są elfy, są czołgi, ale czary są mocniejsze. To czyta się nieźle, a!e spełnia tylko część twoich wymagań.
Użytkownik: rissy 12.03.2012 13:41 napisał(a):
Odpowiedź na: Hej, wpierw chciałbym... | george_almighty
Może Dom Burz (MacLeod Ian R.) ? Druga część książki jest właściwie o wojnie. Jest i fantasy i trochę współczesności, może nie najnowszej (raczej ok. połowy XX w.), ale myślę, że może Ci podpasować. Są karabiny, bieganie po lesie, elfów może nie ma, ale są odmieńcy, magia i fantastyczne stworzenia:)
Użytkownik: george_almighty 12.03.2012 19:18 napisał(a):
Odpowiedź na: Może Dom Burz ? Druga czę... | rissy
Przeczytałem recenzję i faktycznie zaintrygowało mnie. A możesz mi powiedzieć jak wiele stracę nie zaczynając od "Wieków światła"?
Użytkownik: rissy 13.03.2012 09:35 napisał(a):
Odpowiedź na: Przeczytałem recenzję i f... | george_almighty
Hmm... Powiem tak, historia jest odrębna w stosunku do Wieków Światła, więc jeśli chodzi o samą fabułę, to można czytać bez obaw. Jedyne, co by się mogło przydać, to opis konstrukcji świata, jakimi prawami się on rządzi itd., to wszystko jest w Wiekach właśnie. Ale wydaje mi się, że MacLeod wspominał coś o eterze i cechach, również w Domu Burz. Więc na upartego można czytać i raczej będzie się wszystko (albo prawie wszystko) rozumiało. :)
Użytkownik: wwwojtusOpiekun BiblioNETki 13.03.2012 15:50 napisał(a):
Odpowiedź na: Hej, wpierw chciałbym... | george_almighty
Może ten cykl by Ci spasował: Królikarnia
Choć chyba jest mało epicki, ale zawiera wymienione elementy (magia i technika).
Legenda
  • - książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę
  • - do książki dodano opisy lub recenzje
  • - książka dostępna w naszej księgarni
  • - książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)
  • - książka znajduje się w Twoim schowku
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: