Dodany: 07.12.2005 17:30|Autor:

nota wydawcy


"Gorzka chwała" Richarda Watta, bestseller zagraniczny - 3 wydania w USA - to gruntowne, przekonujące i błyskotliwe dzieło historyczne. Autor po raz kolejny zademonstrował niezrównaną zręczność, z jaką odsłania najbardziej skomplikowane zdarzenia historyczne.

Z zaskakującą wirtuozerią i fascynacją Watt opisuje skomplikowane wydarzenia polityczne, które sprawiły, że Polska zginęła jako państwo, odzyskała niepodległość i znowu została zniszczona.

Polska odrodziła się w wyniku pierwszej wojny światowej po ponad stu latach rozbiorów i przelewu krwi i była najważniejszym spadkiem, jaki pozostał po prezydenturze Woodrowa Wilsona i traktacie wersalskim (o którym marszałek Foch proroczo powiedział "rozejm na dwadzieścia lat").

Rzeczpospolita stała się wschodnią rubieżą Europy. W 1920 roku bohaterscy żołnierze marszałka Józefa Piłsudskiego powstrzymali tryumfalny pochód Armii Czerwonej dowodzonej przez Tuchaczewskiego. Później Hitler postanowił zniszczyć Polskę; jego kampania dyplomatyczna zakończyła się niepowodzeniem, natomiast wojna błyskawiczna wprawdzie zapewniła Niemcom szybkie zwycięstwo i zakończyła dwudziestoletnią historię Polski jako dumnego, demokratycznego kraju, ale też spowodowała wybuch drugiej wojny światowej.

Główne osoby występujące w znakomitej książce Watta to legendarne postacie: Paderewski, słynny pianista, który został premierem Polski, Piłsudski, architekt niepodległości, bohater wojenny i surowy ojciec narodu, oraz liczni politycy z innych krajów - Woodrow Wilson, Clemenceau, Lloyd George, Chamberlain, Hitler i Stalin.

Watt omawia palące problemy Śląska, Gdańska, "korytarza" i "linii Curzona", tworzące skomplikowany węzeł, który Hitler postanowił przeciąć niemieckim mieczem. Ta decyzja spowodowała pożar, który zniszczył całą Europę i samą Trzecią Rzeszę.

Watt z wielką wirtuozerią ukazuje przebieg wielkich bitw decydujących o historii współczesnej Europy - zwycięstwa Piłsudskiego u bram Warszawy i skazanej na klęskę, bohaterskiej walki polskiej armii, usiłującej powstrzymać pancerne kolumny Wehrmachtu. Autor opisuje również wysiłki polskich dyplomatów, którzy przez długie lata zmierzchu państwa usiłowali przeciwstawić się smutnemu losowi, utrzymując równowagę między dwoma największymi wrogami.

Książka Richarda Watta jest wielkim osiągnięciem, niezależnie od tego, wedle jakich kryteriów ją oceniamy.

Richard M. Watt urodził się w 1930 roku. W 1952 ukończył studia na Dartmouth College, a następnie przez trzy lata służył w marynarce wojennej Stanów Zjednoczonych jako oficer artylerii na niszczycielu. Po zakończeniu służby związał się z firmą z branży chemicznej, a obecnie jest jej prezesem.

Przez wiele lat zajmował się zarówno interesami, jak i historią Europy. Jest autorem opublikowanej w pięciu językach książki "Dare Call It Treason" o buntach we francuskiej armii w 1917 roku.

Jego druga praca, "The Kings Depart", to historia traktatu wersalskiego oraz rewolucji w Niemczech w latach 1918-1919. Została przetłumaczona na dziewięć języków i znalazła się na pierwszym miejscu listy bestsellerów różnych klubów książki w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. "Gorzka chwała" to jego trzecia książka.

Richard M. Watt napisał również wiele artykułów i recenzji, opublikowanych w takich pismach jak "The New York Times" czy "The Washington Post". Mieszka w Mendham w stanie New Jersey w USA.

[AMF, 2005]

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 2321
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 2
Użytkownik: norge 25.04.2013 17:30 napisał(a):
Odpowiedź na: "Gorzka chwała" Richarda... | JERZY MADEJ
Nareszcie. Na taką pozycję czekałam długo, można powiedzieć od zawsze. Musiał to zrobić obcokrajowiec i nie-historyk, żeby wyszło tak jak wyszło, czyli rewelacyjnie. Po przeczytaniu tej 450-stronicowej książki wszystko mi się poukładało: Piłsudski, Dmowski, Paderewski, Witos, Narutowicz, brygady Hallera, odzyskanie niepodległości, przewrót majowy, Bereza Kartuska, późne lata 30-ste... Napisane prosto, bezstronnie, z pasją, z wyczuciem "ducha czasów", z solidną dawką konkretnych faktów, opisem nastrojów i poglądów społecznych. No i fantastycznie się czyta!

A że opracowanie to jest trochę uproszczone i niektóre sprawy są łopatologicznie wytłumaczone? Daj Boże, aby każdy, kto szczyci się zdaną maturą miał choć taką uproszczoną wizję historii Polski międzywojennej w głowie.
Użytkownik: VERA25 22.01.2021 17:37 napisał(a):
Odpowiedź na: Nareszcie. Na taką pozycj... | norge
W zasadzie tak, chociaż o Berezie napisał trochę zbyt skrótowo „Obóz w Berezie Kartuskiej założono dopiero po tym, jak piętnastego czerwca 1934 roku ukraiński terrorysta zamordował ministra spraw wewnętrznych
Pierackiego. Całkowita liczba osób, które przeszły przez obóz w ciągu pięciu lat jego istnienia, nie przekroczyła pięciuset - większość stanowili ukraińscy nacjonaliści lub spekulanci walutowi, których rząd zapewne słusznie podejrzewał, ale nie dysponował dowodami nadającymi się do przedstawienia w sądzie.” Było ich kilkakrotnie więcej (około 3 tysięcy) i większości nie stanowili spekulanci (np. Wojciech Śleszyński, „Obóz odosobnienia w Berezie Kartuskiej 1934—1939” Białystok 2003).
O tzw. „szarżach na czołgi” pisał „ściśle mówiąc, nie były to wcale szarże” choć mógłby zaprzeczyć bardziej jednoznacznie, lecz niech i tak będzie.
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: