Dodany: 23.09.2016 18:40|Autor:

Książka: Tajemnica starej cerkwi
Gierała Zenon
Notę wprowadził(a): agnesines

nota wydawcy


Książka wyróżniona w II edycji konkursu "Książka przyjazna dziecku".

Niezwykła etnograficzna podróż do zapomnianego świata.


Jeśli znacie "Przygody Tomka Sawyera" autorstwa Marka Twaina, książka Zenona Gierały "Tajemnica starej cerkwi" z pewnością Wam się spodoba. Doskonale podpatrzony bądź przypomniany chłopięcy świat, żywe i dobrze skonstruowane postaci, z którymi łatwo się zidentyfikować, umiejętnie tkana aura tajemnicy, pełne młodzieńczej zaciętości poczynania bohatera skoncentrowane na tym, jak uniknąć prac w polu czy pójścia do szkoły, osadzone zostały w realiach niewielkiej wsi w latach 50. XX wieku.

Z jednej strony można powiedzieć, że to zapomniany już świat, z drugiej jednak doświadczenia głównego bohatera wydają się jak najbardziej współczesne, wręcz uniwersalne. Kto z nas nie wyrywał się z domu do znacznie ciekawszych zajęć niż wypełnianie obowiązków narzuconych przez rodzinę? Kto nie miał ochoty pójść na wagary? Kogo nie fascynowało odkrywanie tajemnicy? Kto z nas jako dziecko nie lubił się bać opowieści? Wszystko to jednak nie znaczy, że bohater powieści jest wyłącznie "skaraniem boskim", jak mawiała jego babcia; to rezolutny chłopiec o dobrym sercu, wrażliwy na innych ludzi i na sprawy większe niż ludzkie.


Odbiorcy:

– dziadkowie, którzy chcą sobie przypomnieć własne "łobuzerskie" czasy i powrócić na chwilę do nieistniejącego już świata dzieciństwa;
– rodzice, którzy chcą poznać klimat młodości swoich rodziców;
– dorastające dzieci, które poprzez zanurzenie się w świat powieści mogą znaleźć wspólne ze swoimi dziadkami doświadczenie, a może nawet inspirację do własnych zabaw.


Dlaczego warto nabyć tę książkę?

– rozwija i pobudza wyobraźnię, a poprzez wartką akcję i nasycenie aurą tajemnicy – trzyma odbiorców w napięciu;
– to nie tylko powieść przygodowa – ma wiele walorów edukacyjnych: w zakresie historii lokalnej, geografii, folklorystyki, gwary;
– łączy wiele wątków, a zarazem jest spójna – pozwala nacieszyć się dobrze skonstruowaną fabułą i piękną polszczyzną, a także zidentyfikować z bohaterem.

[Wydawnictwo Jedność, 2015]

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 151
Dodaj komentarz
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: